Louhisaari

hupi svekkulit

Svekkulit jaksaa kerskua Mannerheimilla ja muilla "merkkihenkilöillä", mutta onko yksikään svekko säätiö edes osallistunut Louhisaaren kunnostamiseen. Televisiossa näkyi pelkästään suomenkielisiä restauroimassa ja korjaamassa lähes viisisataa vuotta vanhaa kartanoa.

2

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • stuuria

      Net ovat palkollisia ja asiantuntijat ovat tietysti sivistyneitä ja koulutettuja mahdollisesti täysin ruotsinkielisiä ehkä jopa emämaastamme Sverigestä tänne pyydettyjä histuurioitsijoita..

    • Anonyymi

      Mitä tällainen Museoviraston tuhovimma tekee sitten turismille ! tai Kansallismuseon portaita tallaamaan. Mm. Seurasaari suljetaan, niin kiinnostava kun se on ollutkin kohteena. Ja ihan pääkaupunkiseudulla ! Louhisaarea tulee myös ikävä. Niin hyvin hoidettua kartanomiljöötä.
      Ehkäpä Museovirasto perustaa seuraavaksi kenttätoimiston Punaisten ja Valkoisten yhteenotoista ? Täytyyhän Museoviraston jotenkin edes säilyttää suojatyöpaikkansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      90
      4049
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      26
      2228
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2110
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      99
      1840
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      386
      1671
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      137
      1276
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      97
      1227
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1035
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      956
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      78
      815
    Aihe