Missä täällä on biljardipöytiä? (Ilmaisia? )
Kivoja ja viihtyisiä pubeja/baareja?
Uima rantoja?
Missä viettää aikaa?
Olen juuri kaupunkiin tullut enkä tunne ketään tai tiedä mitään :D
Kivoja ja viihtyisiä pubeja/baareja?
Uima rantoja?
Missä viettää aikaa?
Olen juuri kaupunkiin tullut enkä tunne ketään tai tiedä mitään :D
Vastaukset 3
Vanhimmat
Uimarannat löytynee Tampereen kapungin nettisivuilta.
Baarin viihtyisyys on vähän makuasia.
Kirjoita googlen hakuun "biljardi tampere", ensimmäisellä sivulla löytyy paikkoja jne. Katso onko ilmaisia ja mikä on makuusi. Sijainnin näkee kartalla.
Etsi pubeja/baareja:
http://tampere.kohokohdat.fi/baarit/
http://aukioloajat.com/tampere/baarit-ja-yokerhot
"Tampere yöelämä" on yksi hakusanavaihtoehto. Googlaa hakusanalla "tampere pubi", "tampere yökerho" ja "tampere baari". Myös Fonectan kautta voit etsiä. Mielestäni kaikki baarit ovat liian meluisia, epäsiistejä ja humalaisten kansoittamia. Eurooppalainen tyyli puuttuu. Googlaa "Tampere juhannus".
http://www.keskustori.fi/tapahtumat
Uimarantoja on Lielahdessa, Tahmelassa (tuulettomalla säällä hyttysiä mitä illemmas menee), Pyynikillä, Rauhaniemessä (saunakin löytyy, voi olla hyttysiä), Kaupissa, Alasjärvellä (hyttysiä), Kaukajärvellä ja lähikunnissa. Myös pieniä uimapaikkoja voi olla. Rajaportin sauna Pispalassa, siellä ei ole vettä, vaan korkaintaan näköala. Tutki googlella lisätietoja. Tampereen kaupungin sivuilla on joskus infoa ja matkailusivuilla. Mökin voi ehkä vuokrata lähikunnista jos on rahaa, niissä on kesätapahtumia joitakin. Musiikkitarjonta on rasittavan laaja Tampereella, tuntuu ettei mitään muuta olekaan. Toreja on kaksi ja kauppahalli. Autoilu on yleistä ja saastuttavaa täälläpäin. Golfkenttiä on, ratsastusta, koiraharrastusta, muut lemmikit, soittimet, kuorot, taide, kädentaidot, vapaaehtoistyö.
Googlaa lisää: "Menovinkit Tampere". Ahjola tai Sampola syksyisin ja keväisin. Tampereen omilla sivuilla on runsaat liikuntalajikerhot. Messuja ja tapahtumia on välillä. Tampereella voi myös veneillä, kävellä, pyöräillä, yleisurheilla, retkeillä. Luontopolkuja on (luonnonmukaista offia mukaan!), joissa voi valokuvata lintuja ja muuta. Kuntosaleja on, tanssia, yhdistyksiä, myös muutama henkinen joilla on omat sivut, googlaa aihealueittain. Kiinnostuksen mukaan voi kartoittaa. Kotiin voi hankkia omia harrastusvälineitä ja materiaalia. Jos halua löytää Tamperetta enemmän elämää, sitä on ehkä ulkomailla tai muussa kunnassa. Tai voi etsiä valtakunnallisesti enemmän harrastusaiheita. Kirjasto on ja kirjakaupat, joista voi saada vinkkejä eri aiheista. Netistä myös. Voi olla kaveriporukoita joilla on omat harrastuksensa, kannattaa kysellä. Pispalassa on muutama kerho ja keskustassa.
Ei täällä ihan kaikkea vielä ole, uusia kerhoja saisi tulla. Moni joka on asunut täällä ikänsä, ei tunne myös ketään, johtuen sisäänpäinlämpiävyydestä. Kuitenkin täällä on ihmisiä jotka haluavat tutustua uusiin. Riippuu iästäkin mikä paikka toimii parhaiten. Jotkut erottavat harrastukset ja ihmiset toisistaan, toiset taas yhdistävät ne. Juhlailtoina ja lauantaisin liikkuu ihmisiä. Eniten to-su, ellei ole joku muu juhlapäivä tai huono sää. On vain kokeiltava tai mietittävä mikä toimii itselle.
Läpinäkyvää, mainostaminen kielletty, jos ei bisne luista keksi jotain, kaadu edes....
Vastaa vaikka omiin kysymyksiisi..........