Miten eroaa Jumalan Rakkaus Ihmisen rakkaudesta?

Pakstori1

Jumala rakastaa kaikkia, ihminen vain omiaan.
Ihminen luulee olevansa siinä älykkäämpi kuin Jumala, koska eihän vieraasta tiedä onko hän vihollisesi? Mutta et tiedä olisko hän rakkaasikin! Jos et rakasta vierasta, hän saattoi olla jonkin oman rakkaasi rakas silti, ja sinun rakkautesi loppuu siihen, ettei se omasikaan enää rakasta, kun et rakastanut hänen itsellesi hieman vierasta ihmistä. Ja jos hän on vihollisesi, niin silloin suhtaytmesi viholliseesi vihalla olisi muuten oikea, muttei sinun vihasi häntä saa koskaan kääntymään vihollisuudestaan, vain Jumalan rakkaus voisi sen tehdä.
Sen takia ihmisen rakkaus on ollut vielä samanlainen kuin "paholaisen rakkaus"....
Emmehän me eläimiämmekään mitenkään rakasta, jos emme ole varma, ettei ne ole jotain petoja, joista arvelisimme olevan haittaa eli ne pitäisi muka heti tappaa, jos tuleva asuinseuduillemme vierailemaan, ja ne joita mukamas rakastamme, lehmät sun muut, pistämme ne vain lihoiksi, jos uhkaisivat muuten elää yksilöinäkin yhtä kauan kuin ihminen.... Koirat ja kissat ovat vain pelkoonsa koko ajan menehtymässä luonamme, ja peloissaan ne kääntyvät aina meitä vastaan lopulta....

Ihmisen "rakkauskäsite" ei ole pelastumassa Taivaaseen, se on joutumassa Hellvettiin, valitettavasti, kuka meidät pelastaa väärästä rakkaudestamme?

7

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aukino

      Ja jos joku haluaa tietää mitä on Jumalan viha, niin se on fysikaalinen Power, Teho, joka vuotaisi hermoihisi, tai muuallekin kuin hermoihisi, täysin kummallisia määriä, joille ei voi mitään arvoakaan kukaan ilman mittareitaan laskea...Se ei ole mikään vihapuhe, ellei vihapuheista, joku saa tehoa lisää? Yleensä ihmisen vihapuheet ei mihinkään "voittoon" riitä, vaan jokaisen täytyy liikuttaakin massaaansa jokin matka.

      Ja jos joku haluaa tietää, mitä on Jumalan pelko, niin se on Force, Voima, joka voi jokaisen massaa aina minne tahansa liikuttaa tai olla liikuttamatta. Pelon tunnetta on vaikea kestää liikkumatta, ja pelko voi paisua hyvin suureksi, jos ei pääsekään pakoon.

      Kukaan fysikaalisen maailman olento, ei jää paitsi noista tuntemuksista, mutta ei kumpaakaan sen suurempana kannata tuntea, mitä keho kestää...

      Naiset kimpoilemisen "Impulssiinsa" uskoo, ilman vaurioita, ja neidit tai likat haluaa muuttua, pelkiksi energia-valo-olennoiksi. Kateus kuitenkin niiden alla, kaikelle massa liikkeen vauhdin ja etäisyyden määrittää: I = X*m*v*R, Impulssimomentti(15). Ja massan hitausmomentti J = X*m*R^2(16).
      Teho on siis hidasta?

      Jumalan rakkaus, on henki, joka kaiken pienillä symboleilla ja sanoilla nimeää, ja kaiken kutsuu esiin, joko vääränä tai oikeana aikana.... Jos aina vain väärään aikaan, niin Paholainenkin pelastuu tulemasta itse tuhotuksi omassa viimeisessä sodassaan?

    • yx inssi

      Vcc/C=I

    • mr Higgsin kenttä

      Sanoisin että E=mc2 ja E=hf

      Ajaton elämä on Higgsin kenttä, joka antaa massan kaikille hiukkasille. Higgsin kenttä rakastaa meitä kaikkia samalla tavalla.


      Olkaamme Higgsin kenttä, olemme samalla jumalihmisiä. Annamme ihmisille massan.

      Higgsin kentässä toteutuu ajaton läsnäolevuus ja kaikkiallinen tasa-arvo.

    • Rakkaus ei ole riipuvainen jumalista, sillä se on kaikken suurin voima
      maailmankaikkeudessa, ja mekin olemme osa tuota rakkautta, mutta olemme myyneet tuon rakkauden jumalille, jotka sitten hallitsevat sen nimissä.
      Rakkaudella ei ole syytä eikä aihettajaa, jos on niin se ei ole rakkautta
      VIHALLA ON AINA SYY JA AIHETTAJA, JA JOS TUNNEMME VIHAA, NIIN EMME TUNNE RAKKAUTA, sillä rakkaus on ajatonta, mutta viha ajallista, ja ihmisen keksim'ää

      • --------

        Ihmiset kieroilevat Jumala ei?


    • ei ole muuta

      'Jumalat' rakastavat vain itseään.

    • Ihmiset kieroilevat jumalan nimissä, jolloin jumalastakin tulee samankaltainen kuin ihminen.
      RAKKAUS ON AJATONTA, mutta ihmisen viha ja rakkaus ajallista, ja ihmisen itsensä keksimää.
      Jos ihmisessä olisi vähänkään tuiota ajatonta rakkautta, niin maailma olisi ihan toisenlainen..
      JOKA TUNTEE VIHAA EI TUNNE RAKKAUTTA, SILLÄ KUN RAKKAUS TULEE SYDÄMMEEEMME, NIIN SE POISTAA KAIKEN VIHAN.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1359
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      243
      1249
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1061
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      254
      1032
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      755
    6. 64
      714
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      707
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      688
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      651
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      607
    Aihe