Unohdin poistaa viinistä hiilidioksidit ennen kuin laitoin käymisenpysäyttäjän ja muut aineet, onko viinini siis pilalla?
kotiviini ongelma
huonomuistinen.
84222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei ole, sait luultavasti raikkaampaa viiniä. Itse en koskaan poista hiilidioksidia.
aattelin tehhä viiniä tekemistäni marjamehuista mutta onko nyt sitte ongelmana atamoni
Ei ole, tee ohjeen mukaan, ole sokerin kanssa tarkkana. Itse olen saanut parhaat viinit itse tehdystä mustaherukkaviinimarjamehusta.
Miten hiilidioksini poistetaan? onko se pinnassa?
Sekoita viiniä reippaasti niin, että kuohuu. Itse olen kaatanut astiasta toiseen muutaman kerran (3-5 kertaa). Hiilidioksidi ei ole pinnassa. Se on sitoutunut viinimehuun ja antaa sille sen poreilevan maun. Hiilidioksidi sinänsä ei pilaa viiniä, mutta pitää viinin sameana.
Ei ole ei. Poista hiilidioksini kaatelemalla viiniä astiasta toiseen ja anna sen jälkeen seisoa pari päivää, jotta sakka laskee pohjalle.
Mikään astiasta toiseen liruttelu ei poista hiilidioksia nimeksikään. peukku vesilukon rei'än paikalle. reipas ote astian kahvoista ja sitten kunnolla riepottelemaan. itselläni kesti noin tunnin. kädet kipeänä seuraavan päivän. hiilidioksidin poistoon myydään myös akvaariopumppu peritaatteella toimivia hiilidioksidin poistajia, kuulemma poistaa hiilidioksidin noin 3:ssa tunnissa. hankittu mutta ei kertaakaan vielä kokeiltu.
Minä poistan hiilidioksidia nostelemalla ja valuttamalla siivilän läpi. Aikaahan siinä menee, mutta hyvää tulee. Helpompaa kuin ravistelu!
Onko sulla muuten kolme kättä?. Jos sulla on peukalo vesilukon paikalla, niin yhdellä vai kahdella kädellä riepottelet?
Minä riepottelen pönttöä vain alussa tasaisen käymisen varmistamiseksi.