Wlan nopeus vaihtelee

verkot ei riitä

Aamulla ja päivällä Tabletin 10" wifi-yhteys kotona 72Mbps mutta yhtäkkiä iltaisin putoaa jopa 13-5 ja on käyttökelvoton. Muita langattomia yhteyksiä ei ole päällä kuin taulutietokone. Vanhalla ADSL modeemilla langaton nopeus oli aina toimiva 54. Nyt uudella ilmenee ongelmia kantama on 150m. Lähellä useita krs-taloja. Wlan 2.4Ghz ja n tekniikka käytössä. Laajakaista langallisena käytössä nopeus sama ja hyvä kuin vanhemmalla oli modeemilla. Kaikki laitteet ovat uudehkoja ja toimivia, paras ostettu tietoturvaohjelma käytössä. Vikaa on siis Soneran ym. verkojen riittämättömyys ja ruuhka iltaisin.Vai häiritseeko joku yhteyksiäni? Oletus käyttäjä ja salasanat vaihdettu ja hallinta lokissa ei näy ongelmia.

2

270

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kanavista pulaa

      Tuo 150 m on liian pitkä matka tabletille. Meillä on kerrostalossa kohtuullinen määrä langattomia ja tuo oma tabletti näyttää löytävän parikymmentä verkkoa. Onko langattoman verkkosi taajuudella muita tukiasemia => vaihda purkkisi pois oletuskanavalta jollekin toiselle kanavalle. Taajuuksia ei ole paljoa, joten kanavan vaihdon kokeilu kannattaa. Tähän 2,4 GHz:n alueen taajuuspulaan ei Soneralla ole osaa eikä arpaa..

      http://www.mpc.fi/kaikki_uutiset/nain parannat langattoman lahiverkkosi nopeutta/a630968
      http://www.mpc.fi/kaikki_uutiset/nain parannat langattoman lahiverkkosi nopeutta/a630968?articlepage=2

    • Penkistä Taloon

      Modeemi hakee ja tekee asetukset itsenäisesti,nopeasti ja valmiiksi verkko käyttöön.Oletus kanava oli tai muuttui liian ruuhkainen jonka vaihto toiseen laitteen hallinta asetuksissa auttoi asiaa. Koska yhteys toimi alussa hyvin viikkoja ei tullut mieleen tarkistaa wlan asetuksista. Ohjekirja auttoi. Ainakin nyt tietää miten toimia jos alkaa ilmetä häiriöitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      94
      877
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      150
      829
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      63
      698
    4. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      673
    5. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      664
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      644
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      44
      597
    8. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      29
      542
    9. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    10. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      523
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      516
    12. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      486
    13. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      479
    14. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      404
      470
    15. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      451
    16. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      446
    17. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      29
      441
    18. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      432
    19. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      414
    20. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      4
      401
    Aihe