Onkohan shettikseni kantavana?

polle123

Shetlanninponini astutuspäivästä on kulunut nyt 312 päivää, enkä ole vieläkään varma, onko poni kantavana. Kyseessä on 16-vuotias, kahdesti varsonut shettis. Ponin maha on aina ollut hieman pullea, joten ulkomuodostakaan ei voi paljoa päätellä. Lopputalvesta epäilykseni kantavuudesta heräsivät, kun tamma osoitti kiiman merkkejä? Nyt kuitenkin kun tamman utareita puristaa, tulee sieltä kirkasta nestettä. Onkohan tämä vain kantavien tammojen ominaisuus vai kaikkien tammojen?

Tällä hetkellä maha on sen kokoinen, että siellä VOISI olla varsa, mutta toisaalta, samalta se on näyttänyt ilman varsaakin... :D olen kuitenkin varmuuden vuoksi ruokkinut/hoitanut tammaa kantavien tapaan. Olisi kiva kuulla, onko kellään teillä tullut ns ''yllätysvarsoja'' ja sekin, että kertooko tuo utareista tuleva neste jotain.

ps. Tulis aika maukas vauva, isä nimittäin lehmänkirjava issikka-arabi- risteytys, entinen sirkusponi.. :p

2

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----

      Mistä ihmeestä kukaan täällä vois tietää onko poni kantavana?
      Kutsu nyt ihmeessä eläinlääkäri paikalle, olisi pitänyt kutsua jo ajat sitten.

      Ihan jo senkin takia kannattaa kutsua eläinlääkäri, että varsan isä on noin iso. Koskaan ei kannattaisi astuttaa pientä ponia kovin isolla orilla, koska varsasta voi tulla liian iso syntymään.

      • stkst

        Lähinnä ihan muiden kokemuksia haluisin kuulla, että onko samanlaista tapausta ollut. Eläinlääkäri on käynyt moneenkin otteeseen, eikä hänkään osannut sanoa. Ultraustakin kokeiltiin eikä onnistunut. Ja isä on kooltaan lähes shettikseni kokoinen, ponini ei ole mistään pienimmästä päästä. Ennenkin on kuulemma onnistunut shettisvarsat kyseisellä orilla :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      143
      6344
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      72
      5261
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3695
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3300
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      122
      2491
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2286
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2048
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1628
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1396
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      81
      1208
    Aihe