tyrmäävää katsottavaa
Jokkantuu
256
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
lokuvanaihe
14.6.2014 17:04
0
Sulje
Se vois Lehto tehdä dokumentin seuraavaksi, että kenen rahat siellä Liechtenstainissa jemmattiin, jotka Saksan tiedustelupalvelu käräytti vuonna 2008, kun KKO:lle tuli kiire tehdä ennakkopäätös, ettei näihin rahoihin päästä käsissä. Ettei vain olisi ollut viiden poliisijohtajan, joiden korruptiotutkimukset jättimittavissa rahoista aloitettiin 2006, koska poliisiylitarkastajalle tuli kiire tappaa itsensä loppuvuodesta 2008. Uutinen tänään TS:ssä.
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/641074/Turkulaisen teollisuusneuvoksen jaljilta Liechtensteinissa yli kymmenen miljoonaa
Anu Suomela
14.6.2014 15:44
Kiitos Kalle Kinnunen! Olen oikeuspsykologina aktiivisesti seurannut Auerin tapausta, ja ottanut siihen kantaakin Niina Bergin blogissa, sekä toimittanut Niinan sivujen kirjastoon materiaaleja.
Se mikä minusta ollut kaikkein järkyttävintä, on syyttäjän vaatima laaja salassapito. Oikeusvaltiossa oikeudenkäynnin tulee lähtökohtaisesti olla julkinen, ja salassapidon erityinen poikkeus. Näin ei tässä tapauksessa ole ollut, joten puolustuksen on pitänyt vaieta.
Siten poliisi ja syyttäjä ovat saaneet median suhteen täyden monopolin. En halua moittia toimittajia ammattikuntana, kun hyvin ymmärrän millaisessa paineessa uutiset toimitetaan. Mutta vain harva toimittaja on perehtynyt asiaan, josta ovat kirjoittaneet.
Murha on tietysti sensaatio. Kun siihen lisätään todella mediaseksikäs aihe, eli lapsiin kohdistuneet seksuaalirikokset, niin se myy, ja kansa on kauhuissaan pedofiili-murhaajaäidistä ja hänen kumppanistaan. Sosiaalipsykologialtaan tämä tapaus ei poikkea 1600-luvun Salemin oikeudenkäynneistä.
Anu Suomela
Helsinki