b kortti opetus-luvalla

Ajatin tyttäreni opetus-luvalla keväällä -14 ja yllätyin kustannuksista.Asensin itse polkimet jotka vuokrasin(35€),opettajan teoria28€,poliisin luvat 110€,auton katsastus 55€,oppilaan teoria ajo koe 110€,liukkaankelin ajorata 75€.Siihen päälle poltto-aineet noin 100€ ja kortti taskussa.Vertailuna naapurissa ajettiin auto koulussa hinnalla 2300€.2300-513=1787€(suosittelen)
9126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Joo, me otettiin se kalliimpi muoto. Autokoulusta kuitenkin sanottiin et he voivat palauttaa käyttämättömän summan. Otettiin kaikki mitä oli sovittukin.
Eli se viimevuotinen käytäntö voidaan purkaa niin halutessa, vaikka olisi jo autokoululle maksettukin.

Äänestä

Yksi asia unohtui sulta kertoa... meinaa se, pääsikö "oppilas" teoria- ja ajokokeesta läpi... jos pääsi, niin silloin hän osasi asiat yhtä hyvin kuin autokoulun käynyt

Äänestä

Oppilaan teoriakoe ja inssi maksaa erikseen myös autokoulussa. Joten ton 110 euroa voit vähentää laskuistasi.

Äänestä

Mitä uutta ja ihmeelistä kertomuksessa on. Naapuri kävi kaupassa ja minä en. Arvaa kummalla meni enemmän rahaa?

Äänestä
  • Ihmeellistä tarinassa on se opetussekoilu liikenneministeriössä. Sekoilun jälkeen ei oikein kenelläkään ole varmaa tietoa ajo-opetuksen hinnasta.

    Äänestä

  • Ja mää kävin eilen parturissa ja mun piti maksaa. Hirveetä riistoo kun en saanu ilmaiseksi.

    Äänestä

unohtui. teoriat ,ajelu työaika radalla,pimeenajo yms. Renkaat, vakuutus,huollot. Turvallisenajon periaatteet, tuliko nekin halvalla. En suositele, pelleilyä mikä pelleilyä.

Äänestä
  • Joo, jos satasen polttoainkuluilla selviää, voi kuvitella paljonkin sielä on ajeltu.. Keksikää jotai uutta.

    Äänestä

  • vanhaa jauhantaa kirjoitti:

    Joo, jos satasen polttoainkuluilla selviää, voi kuvitella paljonkin sielä on ajeltu.. Keksikää jotai uutta.

    100 egeä, siinä 60 litraa bensaa. Kulutus pienellä autolla 7 l/100km. Siis siinä 850 km saa ajetuksi sadalla eurolla.
    Yksi ajotunti noin 40km. Elikkäs teoriassa autokoulun perusvaiheen tunnit pitäisi satasen bensoilla mennäkin. Opetusluvalla ajellaan tietenkin huomattavasti enemmän, koska lisäharjoittelu on edullista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jeba-71 kirjoitti:

Ajatin tyttäreni opetus-luvalla keväällä -14 ja yllätyin kustannuksista.Asensin itse polkimet jotka vuokrasin(35€),opettajan teoria28€,poliisin luvat 110€,auton katsastus 55€,oppilaan teoria ajo koe 110€,liukkaankelin ajorata 75€.Siihen päälle poltto-aineet noin 100€ ja kortti taskussa.Vertailuna naapurissa ajettiin auto koulussa hinnalla 2300€.2300-513=1787€(suosittelen)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu