Miten voi puolustaa pihapiirioikeutta yksityistien haussa?

Metka tilanne.
Kesämökkitonttimme on venekerhon naapuri. Kun aikaisemmin he eivät halunneet tulla mukaan tonttitien kustannuksiin vaan halusivat pitää paikan tiettömänä niin nyt ovat hakemassa yksityistieoikeutta.

On vaara että jos yksityistie toimitetaan kerhon ehdoilla se kulkee 25m rakennuslupani päätalosta vaikka tilaa on paljon.
Kertokaa, onko minulla oikeasti mahdollisuuksia puolustaa mökin pihapiiritilaa kun meinaavat omistamani maani kautta toivoa tietä?
6313
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Alkaa olla myöhäistä. Olisi pitänyt ymmärtää, että jostakin se tie sinne venekerholle pitää vetää. Tiet tehdään yleensä lyhintä reittiä pitkin. Voi ajatella näinkin, pitäisikö tien sitten kulkea mutkan kautta ja naapurin maiden läpi? Jos sun tontilla on tilaa, niin maksa se osuus kustannuksista mitä maksaa sen tien siirto esim 10metriä kauemmaksi.

Äänestä
  • Hölmö uskoin kun silloin niin vakuuttivat etteivät halua tietä kun kyseessä retkipaikka, ei kotisatama.

    Meinaatko että jos katselmusinsinööri päättäisi tien mun pihapiirin läheltä niin voisin vielä valittaa ja ehdottaa tiensiirtoa omalle rajalle parimetrisen penkereen alapuolelle 10 metriä alemmaksi, jolloin se vähemmän häiritsisi meidän elämää?

    Äänestä

Ei siinä mitään valituksia tarvita, vaan toimitusinsinööri hoitaa tuon parhaalla tavalla kun asia nätisti hänelle puhutaan.

Äänestä

Ei ne yleensä pihalle tule vetämään tietä se on sitten eri juttu jos "piha" on normaalia mikä se mitta nyt onkasn suurempi.

Toimitusinsinööri kierrätti vanhempien tontin reunaa pitkin tien kun a) tontti oli normasli mökkitontti b) tie olisi tullut liian lähelle juomavesi kaivoa.

Kertoi että tielaitoskin oli joutunut korvaamaan vesikaivoja kun suolaamisen takia pilaantuneet, puhui jotain rakennuttaja on siitä vastuussa ja ei aio osakkaille myöhemmin harmia.

Äänestä

Nykyisen lain mukaan tietä ei voi, eikä saa tehdä toisen pihan läpi, eli paikka on esittävä muualta vaikka se tiestä pidemmän tekiksin. Asiasta on ennakkopäätöksiä.

Todella kohtuutonta haittaa aivan varmasti aiheuttaa joku piha läpi kulkeva venekerhon väki; aivan järjetön ajatus, pidä puolesi ja ota asiantuntijoihin yhteyttä välittömästi.
Tarpeeksi vastenmielistä sakkia ovat ne pihojen läpi marhaava köyhälistö, joilla ei omia maita, saatikka rahaa itselleen omia teitä muualle rakentaa.

Äänestä

Tien rakentamiskustannuksia voit ottaa pois venekerholta,jos tien tekemisestä on ollut alle 15 vuotta. Jos muistan oikein noita pykäliä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rakentaja59 kirjoitti:

Metka tilanne.
Kesämökkitonttimme on venekerhon naapuri. Kun aikaisemmin he eivät halunneet tulla mukaan tonttitien kustannuksiin vaan halusivat pitää paikan tiettömänä niin nyt ovat hakemassa yksityistieoikeutta.

On vaara että jos yksityistie toimitetaan kerhon ehdoilla se kulkee 25m rakennuslupani päätalosta vaikka tilaa on paljon.
Kertokaa, onko minulla oikeasti mahdollisuuksia puolustaa mökin pihapiiritilaa kun meinaavat omistamani maani kautta toivoa tietä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu