gesterbyn tilanne

ihmeissään

Mikä Gesterbyn asukastilanne on tätänykyä? Asuuko siellä normaaleja työssäkyviä ihmisiä, vai onko sinne sijoitettu kaikki kirkkonummen syrjätyneet,enemmän ja vähemmän päihdeongelmaiset nuoret, ja kyllä,myös vanhempaa ikäluokkaa joilla samat ongelmat.

24

2806

    Vastaukset 24

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7916

      Siwan kulmilla näkee alueen kurjan puolen asukkaita mutta 90% asukkaista on ihan normikansalaisia. On joitain taloja mitkä kiertäisin kaukaa (esim. Jokisuonrinne 1) mutta esim. meidän taloyhtiössä on rauhallista rauhallisempaa.

      Maine Gesterbyllä ei ole kummoinen mutta mainettaan parempi tämä on. Nisti/juoppoluolia lienee ympäri Kirkkonummea siinä missä muuallakin.

      • X-asukki

        ''On joitain taloja mitkä kiertäisin kaukaa (esim. Jokisuonrinne 1)''

        Asuimme Jokisuonrinteessä 9 vuotta, oli hiljaista ja rauhallista. Välillä luuli asuvansa yksin talossa. Tosin, muutimme muualle noin 10 vuotta sitten, joten tilanne on saattanut muuttua.


    • 7916

      Siwan kulmilla näkee alueen kurjan puolen asukkaita mutta 90% asukkaista on ihan normikansalaisia. On joitain taloja mitkä kiertäisin kaukaa (esim. Jokisuonrinne 1) mutta esim. meidän taloyhtiössä on rauhallista rauhallisempaa.

      Maine Gesterbyllä ei ole kummoinen mutta mainettaan parempi tämä on. Nisti/juoppoluolia lienee ympäri Kirkkonummea siinä missä muuallakin.

      • dasa

        Nistejä ja spurguja. siellä kyllä on. Ikävempi niille lapsiperheille jos siellä asuu.


    • gray cp

      GESTARIIIIN MÄ KAIPAAN NIII taas nisteileeeeee

    • Gede is BEST

      Siwan kulmilla näkee kurjan puolen?? Siellähän välillä ihmiset istumassa ja juomassa parit bisset kun ei ole mitään muutakaan paikkaa??
      huoh on jo ongelmat teillä :D

      • terveisin natsi

        No, jos kirjoitat Kirkkonummi pienellä alkukirjaimella etköhän ole ihan sopiva asukki sinne.


    • gstby

      Pienestäpä ne ihmiset tuomitaan.. :D jos kirjoitat kirkkonummi pienellä, voi jeesus :D kun kerran pilkkua nussit niin kirjottaisit sitte itekkin oikein, asukki ;) Jokatapauksessa.. Nyt täälä puolivuotta asuneena, on mielipiteeni se, että jos olisin tiennyt mitä tämä ympäristö pitää sisällään niin en olisi muuttanut. Meidän talo on onneksi suht rauhallinen ainakin arkena. Mutta olisi mukavaa ikkunasta ulos katsoessaan nähdä jotain elävää.. Siwassa kun käy silloin kun on pakko, niin tuntee itsensä kyllä todellakin normaaliakin normaalimmaks :) Kyllä tässä lähiössä asumaan pystyy, sen aikaa kun on pakko. Ne jotka asuu täälä pienten lasten kanssa, paetkaa nyt helvetti normaaliin ympäristöön. Itse en lapsia t'änne toisi muutakun näyttämään että katso mihin päädyt ja miten käy josset elä kunnolla. Avovankila kuvastaa näitä kerrostaloja siwan ympärillä. Surullista nähtävää kun huppupäiset kalpeanaamat vaappuu talojen välillä vailla päämäärää, odottaen ilmeisesti kuolemaa. Jos vastaankävellessä katse sattuu vahingossa maasta nousemaan, huomaa ettei silmien takana ole enään yhtään mitään, eikä ketään.pelkkä tyhjä kuori.

      • uhritiesmonesko

        Viranomaiset palvovat kuoria. Sielua ja elämää he eivät tunnusta. Erityisesti lastensuojelu palvoo lasten liikuttamista paikasta toiseen "tukitoimenpiteinä". Elleivät "onnistu", niin kosto on suloinen... Lapsethan kuuluvat valtiolle, eivät perheille. Varokaa siis. Ei huumeita, ei väkivaltaa, ei epämääräisiä vieraita... Kun sossut mokas, he rankaisivat siitä meitä...


    • pois gansterilasta

      Jos itse käyt duunissa, niin älä muuta, sellaista menoa, ettet yötä voi nukkua.

    • Gede is best

      Missä nämä ongelmat on? itse asunut jo kohta 10v täällä ja ei mitään ongelmia :O mitä nyt kunta mokannut pariin taloon liikaa juoppoja muuten ihan perus lähiö..

    • jieodbwy

      Yli 10 vuotta täällä asuneena en vieläkään tiedä, missä ja mitkä ne Geden ongelmat ovat. Siwassa en koskaan ole kohdannut mitään ongelmia, en myöskään tullessani yöbussilta kotiin. Siwan edessä hengailee kesäisin kaljaporukkaa, mutta Helsingin Kurvissa asuneena tämä on siihen verrattuna todellinen rauhan tyyssija :D

      Asuintaloni on rauhallinen, ikkunasta näkyy puita ja pensaita, metsä on kivenheiton päässä, autojen ääniä ei kuulu. Ihan työssäkäyvä normaali ihminen olen ja tykkään asua Gesterbyssä sen rauhallisuutensa takia. Uskallan suositella lapsiperheillekin ja paljon niitä täällä onkin. Muutamat juopot ja narkit eivät minua häiritse eikä pelota. Taitaa se Masala nykyään olla levottomampi.

    • huh4

      Eihän siinä mitään jossei ne juopot ja nistit häiritse. Mutta jossei halua asua niiden ympäröimänä, niin kannattaa muuttaa muualle. Toiset normaalit töissäkäyvät päihteettömät ihmiset haluavat asua muiden itsensäkaltaisten ihmisten joukossa.

      • gedestätöihin

        Meidän (osake)talossa ei asu yhtäkään nistiä/juoppoa vaan ihan peruskansaa. Aamulla juostaan bussille/autolle kun töihin mennään ja iltapäivällä kotiudumme tarhan ja kaupan kautta ruuan laittoon. Yömme nukumme rauhassa.


      • Laput silmillä?
        gedestätöihin kirjoitti:

        Meidän (osake)talossa ei asu yhtäkään nistiä/juoppoa vaan ihan peruskansaa. Aamulla juostaan bussille/autolle kun töihin mennään ja iltapäivällä kotiudumme tarhan ja kaupan kautta ruuan laittoon. Yömme nukumme rauhassa.

        Katsahdin kerran Gedeen ja totesin, että pahempi kuin Kontula. Ja se Siwa on kammottava. Metsissä paljon peitossa tässä "lapsiperheiden paratiisissa".


      • gstr
        gedestätöihin kirjoitti:

        Meidän (osake)talossa ei asu yhtäkään nistiä/juoppoa vaan ihan peruskansaa. Aamulla juostaan bussille/autolle kun töihin mennään ja iltapäivällä kotiudumme tarhan ja kaupan kautta ruuan laittoon. Yömme nukumme rauhassa.

        missähän talossa mahdat asua....?


      • Rauhaarakastava
        gstr kirjoitti:

        missähän talossa mahdat asua....?

        Tällaisia taloja on mm. rivarit Gesterborgintiellä, kerrostalot Gesterborgintie 2 ja 4, Hopeahaka 3, 4 ja 6, Hopearinne 1, 2 ja 4, Gesterbynpolku on järjestään osaketaloja.

        Huonoja yhtiöitä on Hopeahaka 2/Gesterborgintie 1 (vvon) Hopeahaka 1 ja 5 (kunnan). Osaketaloista Jokisuonrinne 1 on melkoinen juoppola vaikka osaketalo onkin.


    • KIRKKONUMMMI KOVIS J

      asuuko Kirkkonummi Joni VIEL GEDAS.

    • joni kovis

      Gesses asuu vittu Kirkko Nummem Happoo ja sienii JONI.

      • kuhuumoollaane

        Miten elämä etelässä voi olla noin kovaa, vaikka kaikki palvelut ovat vieressä? Onko se liian helppoa? Eikö ole haasteita? Meiltä keskustaan 40km vaarojen yli, ja jos tie on huonossa kunnossa tai jäässä tms. niin kierretään toista reittiä josta tulee yhteensä 60km. Lähimpään kauppaan 20km, toiseen 30km. Jos ei auto toimi pakkasen takia, ei pääse mihinkään. Täällä ollaan perukassa sitten kuin täi tervassa! Näin kuhmossa. Mites siellä etelässä? Olen asunut espoon matinkylässä, mutta kun meillä alkoi kellarimurrot, huumetyypit yms. härvätä kaduilla tuossa 1990 luvun lopulla, niin muutin muualle. Täällä ei ole katuvaloja, paitsi tuolla keskustassa ja tärkeimmissä risteyksissä. Lumi on jo massa, ja näillä näkymin tulee pysymäänkin, vaikka on vielä "lehti puussa". Yöksi luvattu -15. Monikohan on jo ajanut ulos hallan mäessä tai timonniemen mäessä? Onneksi venäjä on lähellä. Sieltä bensaa puoleen hintaan, niin pysyy edes jotenkin ruuassa. Tällaista täällä.


    • knummikkowis

      Kuka on kirkko nummin kovin nisti

    • Gjjfz

      Kun et muuta kunnan tai vvon taloihin etkä Jokisuonrinne 1:een niin voit asua rauhassa.

      Ikkunoista näkyy vain metsää ja oravia pupuja. Joskus naapurin vauva itkee, muuta ääniä ei kuulu.

    • Anonyymi

      Geissin tilanne on iha jeees. 10.8 geissi bileet onx jengii menos bileisii..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      29
      1216
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      58
      1005
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      933
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      54
      883
    5. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      771
    6. 65
      748
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      706
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      38
      678
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      672
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      30
      615
    Aihe