Joku on sanonut ettei turhaa rukousta ole lainkaan, mutta tässä sellainen kyllä on.
Ei Jumala vastaa rukoukseen eikä siunaa asiaa minkä on monta kertaa Raamatussa kieltänyt.
Rekisteröidyn parisuhteen rukoushetki
"Rakkaus on kärsivällinen,
rakkaus on lempeä." (1. Kor. 13:4)
Rekisteröidyn parisuhteen rukoushetkessä kiitetään Jumalaa rakkaudesta ja elämän lahjoista sekä pyydetään puolisoille voimaa kunnioittaa toisiaan. Rukous on kristittyjen tapa pysähtyä Jumalan hyväksyvän ja rakastavan katseen alle kaikissa elämäntilanteissa.
http://evl.fi/EVLfi.nsf/0/D10ACC6F560C916CC2257A170027898D?OpenDocument&lang=FI
Rekisteröity parisuhde on Suomen lainsäädännössä samaa sukupuolta olevien parisuhteen virallistamistapa. Rekisteröinti tapahtuu maistraatissa, mutta pariskunta voi järjestää rukoushetken yhdessä papin tai muun kirkon työntekijän ja kutsuvieraiden kanssa. Rukoushetki voidaan järjestää yhdessä sovitussa tilassa, esimerkiksi kirkon tiloissa kuten kirkkojärjestyksessä on säädetty (KJ 9:7; KJ 14:2).
Rukoushetkelle ei ole virallista kaavaa, mutta kirkon työntekijä voi rukoilla vapaasti tai käyttää kirkon rukousperinteeseen kuuluvaa aineistoa. Pariskunta voi miettiä yhdessä kirkon työntekijän kanssa mielekästä tapaa toteuttaa rukoushetki.
Kun haluat järjestää rukoushetken parisuhteellesi, ota yhteyttä seurakuntaasi. Voit olla myös yhteydessä kristillisiin hlbtiq-työtä tekeviin tahoihin ja kysyä rukoushetkestä.
Yhteys-liike – kirkkojen rajat ylittävä solidaarisuus- ja tukiryhmä
Arcus – kirkossa työskentelevät ja toimivat seksuaali- ja sukupuolivähemmistöt
Malkus Helsingissä – Helsingin seudun Setan kristillinen ryhmä
Malkus Turussa – Turun seudun Setan kristillinen piiri
http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/helsinki-priden-konttikirkossa-rukoillaan-kanssa-ja-puolesta/
Helsinki Priden konttikirkossa rukoillaan kanssa ja puolesta
Vantaankosken seurakunnan liikuteltava konttikirkko parkkeeraa seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen teemaviikon Helsinki Priden puistojuhlaan kesäkuun lopussa. Pastori Toni Fagerholmin mukaan Sinebrychoffin puistoon siirrettävässä kirkossa muun muassa rukoillaan parisuhteensa rekisteröineiden kanssa ja puolesta.
– Muutama pariskunta on etukäteen ilmaissut kiinnostuksensa. Olemme miettineet myös, voisiko kontissa olla muuta vähemmistöystävällistä toimintaa. Kontti on puistojuhlassa koko päivän ja olen itse siellä paikalla, Fagerholm sanoo.
Kirkolliskokouksen ohjeet parisuhderukouksesta ovat aiheuttaneet kommunikaatiokatkoksia tapahtuman valmistelun aikana.
– Ohjeet ovat uskomattoman aukinaiset. Käytimme pastori Sanna Uusitalon kanssa suunnittelussa termiä rukoushetki. Kun olimme pari viikkoa suunnitelleet, kävi ilmi, että minä suunnittelin käsikirjan mukaista rukoushetkeä ja Sanna parisuhderukousta. Tämä on riski, kun lähdetään kiertoilmausten tielle.
Fagerholm koettaa kaikesta huolimatta pysytellä kirkolliskokouksen antamissa rajoissa.
– Miten paljon rajat joustavat ja mitä ne ylipäänsä ovat, sitä tässä pohditaan. Jos joku pyytää minua rukoilemaan, en näe yhtään syytä kieltäytyä.
Lue myös: Konttikirkko on siellä, missä seurakuntalaisetkin ovat
Turha rukous
8
64
Vastaukset
- vanha ja vakaa
rukous muuttuu loitsuksi heti kun vonkaa itselle jotain. Se on paha.
- pdåpd3åd
On se mielenkiintoista, miten totuusvoittaaaina tietää Jumalan ajatukset ja käy hänen tajkuumiehekseen.
Minä jättäisin vaikeat asiat Jumalalle.- rukous tarpeen
Tämä on Tottiksen mielestä siis KAUHISTUS-päivittelyn aihe;
_rukoushetkessä kiitetään Jumalaa rakkaudesta ja elämän lahjoista sekä pyydetään puolisoille voimaa kunnioittaa toisiaan.__
joo ihan jumalatonta juttuahan tommonen.
__pyydetään puolisoille voimaa kunnioittaa toisiaan.==> Tekis hyvää Tottiksenkin semmoisia rukoilla omissa ihmissuhteissaan.... - Kunniattomat papit
rukous tarpeen kirjoitti:
Tämä on Tottiksen mielestä siis KAUHISTUS-päivittelyn aihe;
_rukoushetkessä kiitetään Jumalaa rakkaudesta ja elämän lahjoista sekä pyydetään puolisoille voimaa kunnioittaa toisiaan.__
joo ihan jumalatonta juttuahan tommonen.
__pyydetään puolisoille voimaa kunnioittaa toisiaan.==> Tekis hyvää Tottiksenkin semmoisia rukoilla omissa ihmissuhteissaan....Miten tunnistaa kumpi on puoliso kun kyseessä on kaksi miehimystä?
Sulhasia he kumpikin mieluummin olisivat maallisen nimityksen mukaisesti.
Jumalalalle kahden miehen välinen homostelu on kauhistus. Minäkin tiedän tämän kun sen olen Raamatusta lukenut
Kun tytär keksii mielestään hyvän idean ja pyytää isältä asialle hyväksyntää ja isä sanoo ettö en hyväksy tätä ideaa niin tytär ei siitä välitä vaan sanoo: siunaa nyt vaan.
Kaikki eivät ole kunniattomia pappeja. En tunnusta ev.lut. kirkon pappeja enää papeiksi. Minulle he ovat seremonianläpiviejiä, poikkeuksia on olemassa mutta kyllä Suomen ev.lut kirkko on perkeleen kätyreitä täynnä, jotka kapinoivat Jumalan ilmoitusta vastaan, taas kerran sanon että siellä on poikkeuksiakin. Kirkosta eroamiseni tapahtuu ilmeisesti tänä kesänä.
Jahas, että tällaista.
Turhaa rukousta ei ole. Rukous on elämistä yhteydessä Jumalan kanssa, ei niinkään automaattivastausten vastaanottamista elämän yksityiskohtiin. Jumalan tehtävänä on siunata luomiaan ihmisiä ja siunaus on yksi rukouksen muoto. Siunaako Jumala väärin?
Mun mielestä yhdessä rukoileminen on yksi hienoimpia Jumalan lahjoja meille ihmisille. Hyvä, että niin voivat kaikki tehdä omassa elämäntodellisuudessaan jopa meidän jumalattomien pappien kanssa, kuten yksi lähimmäinen tuossa edellä niin ystävällisesti julisti. ;)
Antti-pappiEi Antti Jumala vastaa rukoukseen minkä on kieltänyt. Eihän voi rukoilla esim. vihamieheni murhan onnistumista. Jumala toimii varmasti asiassa toisinpäin eli yrittä esttää murhan samoin on rukous homo lesbo parien suhteen puolesta
- Uskova Konservatiivi
Siinä sanottiin että kunniattomia pappeja on liikkeellä, jotka eivät kunnioita Jumalan tahtoa. Totuus ei pala tulessakaan ja totuudellisesti asian sanoi.
Jokainen voi verrata Raamatusta mitä Jumala sanoo kahden miehen välisestä seksistä ja mitä löperöraalipapit ovat valmiita tekemään eli vihkimään kaksi miehimystä syntiliittoon.
Jumala voi myös kirota? Muistaakos Antti millainen ihminen " olkoon kirottu " ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938138
- 403922
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241400
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html341241Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,321122Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121020Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29797