Saman luokattoman moskan postaaminen 24/7

jupexxx

Kellot foorumille on pesiytynyt todella sitkeä häirikkö joka postaa moskaa prologue kelloista sekä häiritsee keskustelua. Olen nyt pistänyt hommaan rotia ja poistanut kaikki uudet tämän pilipali kellomerkin aloitukset. Myöskin tämän copy paste sankarin muihin lankoihin kopioimat asiattomuudet saavat kenkää. Onko mitään oikeaa työkalua laittaa kaveria jäähylle?

Nytkin oli tullut itkua siitä ettei häntä kuunnella ja asiattomasti luuta käy. Muut käyttäjät tuntuvat uudesta linjasta pitävän.

4

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei!

      Laita poistamiesi viestien linkkejä ylläpidolle sähköpostilla niin voimme asettaa kirjoitusestoja. Joissain tapauksissa IP saattaa vaihtua, mutta itsepintaisella estämisellä saadaan myös tuloksia.

      Terveisin,

      Suomi24 Ylläpito // Martta

      • Olisiko tänne sivustolle mahdollista rakentaa vaikka sellainen systeemi, että kun jostain IP osoitteesta tulevia viestejä on poistettu vaikkapa sitten 5 viikon aikana niin se IP-osoite saisi automaattibannin vaikkapa kolmeksi kuukaudeksi?


    • ei nyt ole linkkiä laittaa kun noita poistelin taas. Kirjoittaja hieman käärmeissään. Kerroin että ko. kellomerkille on jo 3 lankaa ja niissä voi asiasta keskustella. Mitään uutta lisäarvoa ei peelolangan aloittaminen foorumille tuo. Kyseessä siis kellot foorumi ja kaikki prologue kellomerkkiin liittyvä keskustelu.

    • Hei!

      IP-osoitteen suhteen on sellainen ongelma, että sille asetettava kirjoitusesto ei ole käyttäjäkohtainen vaan välinekohtainen esto. Tämä tuottaa ongelmia esimerkiksi vaihtuvan IP:n, mobiili-IP:n sekä kirjaston tai koulun IP-osoitteen suhteen.

      Tämän vuoksi ei kaikkia häiriköitä voida bannata suoraan automatiikkaan luottaen.


      Terveisin,

      Suomi24 Ylläpito // Martta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      20
      2704
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1291
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      957
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      139
      942
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      881
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      852
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      806
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      795
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      166
      789
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      134
      725
    Aihe