Jukurivelat esiin, hyvä Satu Taavitsainen!

Jukirit osakeyhtiö on kaupunkilaisille velkaa 85.000 euroa. Toivakka syö kaupunkilaisten pöydässä. Rahat on poissa mm. muiden liikuntapaikkojen rakentamisesta ja ylläpidosta. Kyse ei ole jääkiekosta vaan liiketoiminnasta ja sopimusten toteuttamisesta.

Heidän bisneksiään on autettu kaupunkilaisten varoin jo pitkään. Kun jotain sovittua pitäisi maksaa itse, se umohdetaan. Melko kokkaremaisuutta.

http://www.lansi-savo.fi/uutiset/lähellä/valtuuston-puheenjohtaja-jukureilla-jäämaksuja-rästissä-163285?page=7

Onneksi on suoraselkäisiäkin hyvävelikerhoja pelkäämättömiä päättäjiä kaupungissamme joka tuo esiin tällaisia asioita. Änkyrähyvävelikerholaiset kyykkyyn.

Kiitos Satu.
17272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Eihän mikkelissä ole vihaa jääkiekkoiluun, urheiluun tai liikuntaan yleensäkään. Olisi hienoa jos meillä olisi menestystä silläkin saralla. Täällä mikkelissä ei pidetä siitä että tietyn tahon liiketoimintaa tuetaan jatkuvasti meidän kaupunkilaisten varoilla. Nyt on katsottu Jukurit Oy:n maksuja läpi sormien. Se raha on poissa muusta rinnakkaisesta toiminnasta joka ei ole edes liiketoimintaa. Miksi marssitaan toivakan tahtiin? Miksi? kertokaa jotta asukaskin ymmärtää.

Tuolla rahalla saataisi kaupunginosiin liikuntapaikkoja aika mukavasti vuosittain. Olen kuntourheilun kannattaja ennemmin kuin jonkun liikeyrityksen.

Äänestä

Kaupunkimme kärsii tiettyjen perheiden hyvinvoinnista. Syövät tosiaan meidän pöydissämme. Nyt jättävät kylmästi firmansa laskut maksamatta, vaikka yhteisin varoin on puittet rakennettu. Miten porvarit ilkeävät toimia näin? Nyt tietysti rahaa säästyy rouvan vaalikampanjaan ja kaupunkilaiset rahoittavat.

Kyse ei ole jääkiekosta vaan liiketoiminnasta hyvien veljien kesken ja oman edun tavoittelusta tappiin saakka.

Äänestä

Noo siellä on sdp-sisko joutunut liikunta ja kylttyyr lautakunnassa pulaan ku budjetti ei totteutu... Toinen juttu tul mieleen kanssa että miksiköhän vanhoja jäämaksuja ei ole ry:n aikana kuitattu pois. Se ihmetettyy pientä talousihmistä että miksi viedä ry-velkoja oy:hyn ja sitten selitellään lehressä että ei nää meidän ole ku ry:n?

Äänestä

Lukekaapas teknisen lautakunnan viimeisin pöytäkirja. Kaupunki päätti juuri maksaa satoja tuhansia jotta Porrassalmenkadulta pääsee kävelysillalle. Ja kukapas on kyseisen kiinteistöyhtiön takana....

Äänestä
  • Siltaprojektissa onkin toivakoita hyvitelty moneen kertaan, niin rahallisesti kuin tonttimaatakin antamalla, vaikka silta todellisuudessa vain nostaa heidän kiinteistöjensä arvoa. Onhan siitä nyt kaupungin rakentamat parhaat yhteydet satamaan. Toivottavasti tyydyttää ja silta viimein saadaan käyttöön.

    Vaan eiköhän kerätä vielä siltamaksua kiinteistönomistajalle?

    Äänestä

Nyt Länsi-Savo on poistanut kommentointimahdollisuuden uutisistaan jotka koskevat Jururien velkoja.

Käsky kävi ja kaupunkilaisten suut suljettiin.

Äänestä
  • Tyypillistä "puolueetonta" Länsi-Savoa. kansalaisten sananvapautta rajoitetaan.
    Ei saa arvostella määräättyjä henkilöitä ja heidän pyörittämiään juttuja.

    Äänestä

Tuo Jurit Oy:n velka 85.000 euroa muodostuu jäänkäyttömaksuista. Paljonkohan tulisi kermaa velkakakun päälle, jos mukaan lasketaan aitioiden ja ravintolan vuokravelat?

Kyllä Jukurifirman omistajien pitäisi maksaa velkansa ensitilassa tai asettaa vakuus jotta vuokrat varmasti saadaan vaikka myöhemmin sovittuun aikaan.

On jo kyse niin suurista rahoista että liikuntatoimi saisi noilla paljon aikaan lähiliikuntapaikkojen suhteen.

Kaupunkilaiset kärsivät jukurifirman välinpitämättömyydestä.

Äänestä
  • En tiijä tuon mainitsemasi Jurit Oy:n veloista (joku venäläinen firma?), mut Jukureilta rävähtää ens viikolla kovia soppareita. Maalivahti, ykössentteri ja muutakin, ei tässä mitää rästivelkoja jouda makselee.

    Äänestä

  • juurikashoito kirjoitti:

    En tiijä tuon mainitsemasi Jurit Oy:n veloista (joku venäläinen firma?), mut Jukureilta rävähtää ens viikolla kovia soppareita. Maalivahti, ykössentteri ja muutakin, ei tässä mitää rästivelkoja jouda makselee.

    Niin kauan kuin velat on maksamatta, kaupunkilaiset joutuvat toimimaan liikeyritys Jukurien rahoittajana. Se on väärin.

    Sovitut maksut on maksettava tai annettava perintätoimistolle hoidettavaksi. Jos asiaa ei hoideta laitettava jukureilta portit kiinni jäähallille.

    Tässä ei nyt vastusteta jääkiekkoilua, vaan tietyn liikemiehen härskiä vallankäyttöä ja kaupunkilaisten vedätystä.

    Äänestä

Yrittäjän pitää venyttää maksujaan viimeiseen asti jos maksaa sittenkään?

Onhan rouvan eduskuntavaalit tulossa ja kampanja maksaa helposti kokkarepiireissä tuon velan verran. Kaupunkilaisten tuellako eduskuntaan?

Äänestä
  • Onneksi on sentäs yksi rohkea politiikko, joka uskaltaa nostaa noita asioita esille. Luultavasti Jukureissa on ajateltu, että ehkä kaupunki antaa ne ry:n velat anteeksi. Onneksi ei sentään.

    Eihän Jukurit voi olla liikunnassa loputtomiin se vapaamatkustaja. 85 000 euroa on liikuntapalveluille iso raha. Esimerkiksi lasten- ja nuorten liikuntaan.

    Äänestä

Tuolla 85000:lla eurolla voisi kaupungin liikuntatoimi laittaa aika mukavasti lähiliikuntapaikkoja kuntoon`ja ylläpitää ilman lakkautuksia.

Nyt löpsyillään tietyn yrittäjän ehdoilla ja kaikki kärsivät ympärillä. Toivakka tosiaan syö kaupunkilaisten pöydässä tääsäkin asiassa. Loppuu kuntoliikunta ja panostetaan bisnekseen kun niin hyväveli käskee.

Milloin joku kertoo Jukurit Oy:n veloista aitioiden ja ravintolavuokrien osalta? Onko niitä ja montakokymmentätuhatta? Tulot näistä kelpaavat, mutta vuokrat taitavat olla pystyssä?

Äänestä

Nyt Lenita kehuu stubin hallitusneuvottelujen lopputulosta yrittäjäystävällisiksi.

Hyvä jos niin on kerran, niin perheenne yritys voisi aloittaa velanmaksun kaupunkilaisille?

Onhan teillä edessä nyt ruusuinen tulevaisuus jota stub lupaa. Siis pankin kautta ja maksamaan laskunne.

Äänestä

Jukurit omistaa aitiot ja ravintolat, ja maksaisi niistä sit itselleen vuokraa? On teillä mielikuvitusta... MIKSEI MUIDEN KAUPUNGILLE VELKAA OLEVIEN SEUROJEN NIMIÄ JULKAISTU? Mikkelin Luistelijat, HydO, Kampparit... siinä alkuun. Ja ei ihan pieniä summia noillakaan!!!!! Jukurit vaan pitää mustamaalata tämän tatusaavitsaisen toimesta. Kukahan Jukuri on kussu sen muroihin..

Äänestä
  • Länsi-savo tukkii aina suut. Kaupunkilehdessä oli joskus munaa kirjoittaa rankkoja juttuja mutta sekin on nykyisin hiljaa ns. ikävistä asioista päättäjien ja valtaa käyttävien asioista. Miksi?

    Äänestä

upp

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jt.. kirjoitti:

Jukirit osakeyhtiö on kaupunkilaisille velkaa 85.000 euroa. Toivakka syö kaupunkilaisten pöydässä. Rahat on poissa mm. muiden liikuntapaikkojen rakentamisesta ja ylläpidosta. Kyse ei ole jääkiekosta vaan liiketoiminnasta ja sopimusten toteuttamisesta.

Heidän bisneksiään on autettu kaupunkilaisten varoin jo pitkään. Kun jotain sovittua pitäisi maksaa itse, se umohdetaan. Melko kokkaremaisuutta.

http://www.lansi-savo.fi/uutiset/lähellä/valtuuston-puheenjohtaja-jukureilla-jäämaksuja-rästissä-163285?page=7

Onneksi on suoraselkäisiäkin hyvävelikerhoja pelkäämättömiä päättäjiä kaupungissamme joka tuo esiin tällaisia asioita. Änkyrähyvävelikerholaiset kyykkyyn.

Kiitos Satu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu