Få brott i ankdammen (svenska yle )

Finlandssvenskar begår betydligt färre brott än finskspråkiga i Finland.Det visar siffror från Rättspolitiska forskningsinstitutets rapport.
1487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Det visste vi nog utan forskning.

Äänestä
  • Stora inbesparingar för samhället,inga rättegångskostnader och fängelsevistelser.

    Äänestä

  • mycket bra kirjoitti:

    Stora inbesparingar för samhället,inga rättegångskostnader och fängelsevistelser.

    Bland svenskspråkiga finns det få kriminella.Fängelsepersonalen behöver väl inte ens kunna svenska.

    Äänestä

  • bevis kirjoitti:

    Bland svenskspråkiga finns det få kriminella.Fängelsepersonalen behöver väl inte ens kunna svenska.

    Fan så skönt att vi sköter oss.

    Äänestä

  • bevis kirjoitti:

    Bland svenskspråkiga finns det få kriminella.Fängelsepersonalen behöver väl inte ens kunna svenska.

    Det märks ju också här på spalten,jag har aldrig sett att svenskspråkiga har hotat med våld som vissa finskspråkiga debattörer gör.

    Äänestä

Det var då skönt att höra,vi belastar inte samhället med otroligt dyra rättegångskostnader,och inte mördar vi och misshandlar oskyldiga medmänniskor heller.

Äänestä
  • Vi är alltså utmärkta medborgare,riktigt önskepersoner.

    Äänestä

AJ,aj sådant här är det inte tillåtet att skriva om.

Äänestä
  • .........

    Äänestä

  • Det är trevligt att det riktigt finns "svart på vitt ".

    Äänestä

Ruotsinkieliset tekevät paljon talousrikoksia, suhteessa enemmän kuin suomenkieliset.
Pörssin sisäpiiririkoksia on heidän myös ollut helppo tehdä, koska ovat tunteneet noteerattujen johtoa pitkin poikin.
Lisätietoja voisi antaa esim. Christoffer Taxell..
Mm. Nokiat "osasi" Rkp jostain syystä myydä juuri oikeaan aikaan....

Äänestä
  • Ekonomiska brott är enligt min åsikt inte lika farliga som mord och allvarlig misshandel av många gånger oskyldiga människor.

    Äänestä

  • anser jag kirjoitti:

    Ekonomiska brott är enligt min åsikt inte lika farliga som mord och allvarlig misshandel av många gånger oskyldiga människor.

    Det är ändå skillnad på att döda och misshandla människor än att fiffla med pengar.

    Äänestä

voi kristus... lisätietoja, tappade din mamma dig när du var liten eller var klämmer skon?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


viskligt folk kirjoitti:

Finlandssvenskar begår betydligt färre brott än finskspråkiga i Finland.Det visar siffror från Rättspolitiska forskningsinstitutets rapport.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu