Suomi on onnellinen

no Suomi sai uuden pääministerin ja hän edustaa amerkkalista kansainvälisyyttä ja näin pääsemme Euroopassa nopeammin liittovaltioksi ja Suomi saa turvakseen Naton.
Me itsenäisyyspuolueen kannattajat annamme tukemme Stubille ja uudelle Euroopalle. On hienoa olla liittovaltion osa ja osa Natoa.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

myö itä rajallayhyttään tuppiin ja ollaan valamis yhtenäisseen eerooppaan
myö oltas melekkein itäsin kylä eeroopan liittovaltiosa

Äänestä

Milloin Suomi sai uuden pääministerin, kenet, ja ketkä teki
valinnan?

Äänestä
  • päivien kysymys ja samoin on liittovaltion kohdalla.( menee vähän enemmän aikaa, mutta sieltä se tulee)
    IPU joutaa romukoppaan ja suunsoittajat siperiaan ojankaivuuseen.

    Äänestä

  • se on vain kirjoitti:

    päivien kysymys ja samoin on liittovaltion kohdalla.( menee vähän enemmän aikaa, mutta sieltä se tulee)
    IPU joutaa romukoppaan ja suunsoittajat siperiaan ojankaivuuseen.

    hampaat ja amerikkalainen huumori.
    Oikeat puolueet kantavat suomessa vastuun, nuo puolueet joille äänestäjä antaa valtakirjan.
    Anteeksi kun en muista;
    Montako kansanedustajaa IPUlla on ?

    Äänestä

Vastuun?
onpa outo käsitys vastuunkannosta, Suomi uppoaa velkoihin
nykyisen hallituksen ja eduskunnan toimien johdosta ja sinä
pidät sitä vastuunkantona,minulle vastuunkanto merkitsee ihan
eri asioita.

Työ on se joka pitää maan pystyssä, mutta ei sitä tarvitse ilman
tehdä, vain palkallisesta työstä tulee myös verotuloja,siksi kotimaista
työllisyyttä on tuettava, mutta ei rahaa lahjoittamalla vaan
tekemällä suomalaiset tuotteet kannattaviksi , se tapahtuu
muuttamalla alvia niin ettei sitä peritä kotimaisista tuotteista,
vaan ulkomaisista hieman enemmän, näin kotimaisesta tuotteesta
tulee kilpailukykyinen, myös ruuasta, joten maanviljelykin
taas kannattaa, karjatalouksineen.

Tämä muutos vaatii eron eu;sta, siis osallistu,

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/849

Kansalaisaloitteen otsikko
Kansanäänestys Suomen eroamisesta Euroopan Unionin jäsenyydestä

Äänestä
  • liittovaltio ja se on ok.
    Se vain on näin, että itsetyydytyspuolueen isänmaalliset voi mennä metsään käpyjä keräämään ja muistella menneitä.
    Oli ne aikoja kun oravan nahoilla ostettiin.

    Äänestä

Taidat sitten olla muumio jos ne ajatkin vielä muistat, minä elän
tätä päivää ja haluan sitä elävän koko Suomen kansan, mutta
en vieraita maita rahoittaen vaan kansamme parasta ajatellen.

10 syytä erota EU:sta

Suomen valtiollisen itsenäisyyden palauttaminen Valtio on silloin itsenäinen kun se ei ole minkään muun valtion alainen. EU:n perustuslailla (Lissabonin sopimuksella) Unionista tulee liittovaltio ja Suomesta sen osavaltio.
Suomen kansan palauttaminen ylimmän vallan haltijaksi EU-Suomessa ylin valta on EU:n elimillä eikä Suomen kansalla. Eduskunnalla ei ole ollut oikeutta luovuttaa kansalle kuuluvaa valtiovaltaa kenellekään – ei myöskään EU:lle.
Aidon demokratian palauttaminen Demokratiassa eli kansanvallassa kansalaiset voivat päättää tulevaisuudestaan ja valita lainsäätäjät. EU-Suomen laeista säädetään valtaosa Brysselissä ja ne ovat Suomen omien lakien yläpuolella. EU ei ole demokratia vaan harvainvalta, jota ohjaavat suuryritysten ja suurten jäsenmaiden edut.
Sotien ja sotilasliittojen ulkopuolella pysyminen EU-Suomi on mukana Unionin tulevissa sodissa ja myös sen ristiriidoissa muiden suurvaltojen kanssa. Puolueettomuuspolitiikka on paras turva Suomelle, sillä tosipaikan tullen suomalaiset joutuvat kuitenkin vastaamaan itse itsestään.
Oikeudenmukaiseen yhteiskuntaan pyrkiminen EU:ssa rikkaat rikastuvat ja köyhät köyhtyvät. Toisinkin voisi olla. Oikeudenmukaisempi yhteiskuntakehitys on mahdollinen, mutta ei EU:ssa. Kasvavat EU:n nettojäsenmaksut vievät niitä miljardeja, joilla voitaisiin parantaa peruspalveluita Suomessa.
Siirtyminen kiihkokapitalismista kohti tervettä markkinataloutta Pääomien, yritysten ja työpaikkojen rajoittamaton siirtely lisää työttömyyttä ja eriarvoisuutta. Keinottelua on hillittävä ja markkinoiden on palveltava kansalaisia eikä päinvastoin.
Oman talous- ja työllisyyspolitiikan palauttaminen Osana eurotaloutta Suomi imetään kuiviin pääomista kun ulkomaiseen omistukseen siirtyneiden yritysten voitot viedään pois maasta. Samalla putoaa pohja hyvinvointipalveluilta. Voimme rakentaa taloutta ja tulevaisuutta kestävälle pohjalle kun meillä on oma talouspolitiikka ja oma raha.
Oman ruuantuotannon turvaaminen Puhdas kotimainen ruoka on perusihmisoikeus. Oma maataloustuotanto voidaan turvata vain itsenäisessä Suomessa EU:n ulkopuolella.
Kansainvälinen yhteistyö Vain sellainen voi tehdä aitoa yhteistyötä, joka hallitsee itseään. EU-Suomi on sidottu EU:n politiikkaan, joka riistää köyhimpiä maita ja hyödyttää harvoja. Itsenäinen Suomi voisi olla edelläkävijä YK:ssa ympäristöasioissa ja rauhan rakentamisessa. EU on kansainvälisessäkin politiikassa ongelma – ei ratkaisu.
Tulevien sukupolvien takia Emme saa pettää tulevia suomalaisia sukupolvia ja sitoa heitä EU:n liittovaltiokehitykseen. EU-jäsenyys ei ole tuonut Suomelle mitään sellaista hyvää, jota emme olisi saaneet EU:n ulkopuolella.
Suomi voi erota EU:sta eduskunnan enemmistön päätöksellä.

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/849

Kansanäänestys Suomen eroamisesta Euroopan Unionin jäsenyydestä

Uusia syitäkin on jo tullut, kuten TTIP-sopimus, käsittelyssä EU;ssa,

Ukrainan kriisistä johtuvat talouspakotteet,on häviö Suomen kaupalle,Ukraina ei ole edes EU-maa.

Liittovaltio- nato kehitys,yritetään viedä läpi EU;ssa, meidän
äänivaltamme on 1,8%,ja meppimme ovat niissä ryhmissä joissa
tätä kannatetaan.

Brysseli hyväksyy budjettimme tai sitten ei,päätösvalta on menetetty,

EU-jäsenyys ei ole tuonut Suomelle mitään sellaista hyvää,
jota emme olisi saaneet EU;n ulkopuolella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maa. Ai miksikö, kirjoitti:

no Suomi sai uuden pääministerin ja hän edustaa amerkkalista kansainvälisyyttä ja näin pääsemme Euroopassa nopeammin liittovaltioksi ja Suomi saa turvakseen Naton.
Me itsenäisyyspuolueen kannattajat annamme tukemme Stubille ja uudelle Euroopalle. On hienoa olla liittovaltion osa ja osa Natoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu