Olenko valmis hevoseen

Emppuuw

Olen 12.v tyttö joka haluaisi oman hevosen olen ratsastanut vasta 4 vuotta ,mutta osaan perus asiat hyvin.Äitinikin harrastaa ratsastusta ja hänella on siitä paljon kokemusta joten hevonen tulisi meille yhteiseksi. Tiedämme paljonko hevonen syö ja osaamme kaikki perus sairaudet ja osaamme toimia ensiapu tilanteissa.

6

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hug Me

      Kannattaa ensin vuokrata sopivan kokoinen ja luonteinen hevonen ja katsoa miten se sujuisi ja onko oman hevosen hankkiminen ajallisesi kuin rahallisestikkaan oikeasti niin hyvä idea. Sinun osaamisellasi ei ole niinkään väliä, kunhan olet luonteeltasi jämäkkä ja erittäin vastuuntuntoinen ja osaat tosiaan perusasiat hoidosta/ruokinnasta. Tärkeintä olisi että äitisi osaa kaiken tarvittavan ja ymmärtää mitä hevonen tarvitsee ja on valmis antamaan sille sen, myös tärkeää on, että hän on hevosen elämässä joka päivä mukana niin kauan kunnes molemmat tunnette että olet itse valmis hoitamaan sitä.

      Äidin kanssa hevosen hankkiminen on muuten mielestäni hyvä ratkaisu, ainakin joskus, sillä hevosella on näin hyvä mahdollisuus olla teidän perheellänne sen elämän loppuun asti. Ei päädy kiertoon.

      • Emppuuw

        Kiitos tuosta oli hyötyä on jo etsinnässä vuokraponi :)


    • Joo ihan varmast

      Et!TOLLANEN KAKARA TOSIAAN JAKSAA SIIVOTA SEN KAIKKI PASKAT!

    • Nunelina

      Kokemuksesta voin sanoa, että noin nuorena oman hevosen hankkiminen ei ole kovin viisasta. Toki hevosen myötä oppii vastuuta ja rutiineja, mutta aikaa ja rahaa palaa. Et voi heittää hevosta pois kun alkaa innostus hiipumaan, et voi vain päättää, ettet jaksa mennäkään tallille. Kaveri kysyy yöksi viikonloppuna, kuka hoitaa ponin? Hanki vielä muutama vuosi ikää ja kokemusta (niin ratsastus kuin hevostenhoito), ja sitä voit varmasti ratsastuskoulun ohella harjoitella oman vuokraponin kanssa. Tärkeintä on se, että pääset ratsastamaan valvovan silmän alla opetuksessa ja kehittymään, sekä saamaan myös lisää hevostietoutta. En vähättele sinua ollenkaan, mutta neljällä vuodella ja perustaidoilla ei pitkälle oman hevosen kanssa pötki.

      Hevosen omistaminen ei ole pelkkää ruusuilla tanssimista. Pieneltä tytöltä se vaatii paljon, vaikka äiti olisikin auttamassa. Monissa tapauksissa vuoden jälkeen kiinnostus alkaa hiipumaan, tallilla ei jaksa käydä, hevoset ja ratsastaminen ei olekaan enään se kiinnostuksenkohde. Itsekin luulin olevani heppatyttö henkeen ja vereen, mutta 3 vuotta hevosenomistajana oli liikaa. Pidin vuoden tauon, myin hevoseni ja elin onnellista elämää teinityttönä, mutta sisäinen rakkaus hevosiin tukahdutti teiniajan tunteet ja niinhän palasinkin hevosten pariin. Haluan vain muistuttaa, että mikään kiire ei ole, voit hankkia oman hevosen vasta monen vuoden päästä, eikä se ole silloinkaan mitenkään myöhäistä. :)

      • kaunaa kantava

        Meillä on aina ollut hevosia,muttei enää sattuneesta syystä,koska ikäisesi kakarat selittivät vanhemmilleen että meillä muka rääkätään hevosia. No vitsi vitsi vaikka kyllä ne valitti ja eläin supjelu kävi paikalla toteemassa et kaikki on hyvin....
        No kyllä ne ikäisesi kakarat tuho töitä teki. Syötti mm. Yhelle hepalle kauraa ,niin että se kuoli ähkyyn (oli pelastettu ex ravuri,joka ei ollut tottunut isoihin rehu määriin jne..)
        Kyllä kannan kaunaa kakaroille ikuisesti.

        Odotan sitä hetkeä kun valitat eläin suojelu ilmoituksista..... ONNEA


    • Hipsukkahapsukka

      Nunelina vei sanat suustani. Meille tuli hevonen kun olin 8v, äti ja siskokin oli hevosihmisiä mutta mulle se hevonen lopulta lankes. On se meillä vieläkin, kohta 11 vuotta ollu, ja rakastan yli kaiken mutta joskus vaa mietin ett oiskohan ollu hauskempi nuoruus ilman.. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      45
      3141
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1917
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1900
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      78
      1690
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1502
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1388
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1322
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1157
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      110
      1123
    Aihe