Ennen kuin aloitatte selvittämään sukuanne niin kannattaa muistaa muutama prinsiippi.
1. Kaikkien suomalaisen (ja samalla kaikkien eurooppalaistenkin) kantaäiti on geneettiseltä nimeltään L3. Hän oli musta afrikkalainen nainen African itärannikolla ja kuului siihen parinsadan hengen ryhmään joka ylitti Punaisen Meren ja saapui nykyiselle Jemenin alueelle.
2. L3:n jälkeläisistä tiedetään sen verran että ensimmäinen mutaatio havaitaan myöhemmin nykyisen Arabian etäosien alueella. Tästä merkitään sukupuun seuraava etappi: L3 geneettinen tytär nimeltään Nashreen.
3. Seuraava geenimutaatio havaitaan Persianlahden alueella. Näin merkitään sukupuun seuraava geneettinen henkilö nimeltään Rohan.
Rohanin ja Nasreenin jälkeläiset aloittavat siirtymisen Persialahden alueelta Kaksoisvirran kautta kohti Turkkia ja Kaukasusta n. 50 000 vuotta sitten. Ensimmäiset nykyihmiset saapuvat Eurooppaan, tarkalleen ottaen Balkanille n. 48 000 vuotta sitten.
Joka haluaa tutkia noita suomalaistenkin geneettisiä karttoja enemmän voi tutustua mm. näihin sivustoihin.
http://www.bradshawfoundation.com/journey/
Stephen Oppenheimer:
"Europa was genetic daughter of R ('Rohani'), who was genetic daughter of Nasreen, who was the genetic daughter of the out-of-Africa L3"
http://www.bradshawfoundation.com/journey/europa2.html
Muistakaapa laittaa noihin sukukirjoihinne myös tuo suvun alkuselvitys. Sukututkija voisi itse käydä ottamassa vaikka DNA-tutkimustuloksen itsestään jolloin tuo sukuhaara tarkentuisi kattamaan jo jääkauden jälkeiset ajatkin.
Tiedoksi kaikille sukututkijoille
6
71
Vastaukset 6
Aivanko varmasti?
- Late Lapista.
Kannattaa lopettaa myös sukututkimus ajoissa, jotta ei paljastu vastenmielisiä asioita, minä lopetin tutkimukset siihen kun äidin puolelta tuli esiin lestadiolais pappi, isänpuolelta Ruotsin kuninkaan verojen kerääjä! Vihaan molempia kuin ruttoa, pappi valehtelee ja pelottelee helveteillä ja muilla kuumilla paikoilla ihmisiä, ja verottaja vie tuhkatkin pesästä! Jos esi isiin ja äiteihin alkaa ilmestyä keenereitä ja manneja, silloin on menty jo ehdottomasti liian pitkälle !
Late Lapista. SSSS Ry!- mätä omena
Niinhän sinäkin valehtelet!!!
- elikkä sun
isoisäsi oli musta Mannerheim
http://puheenvuoro.uusisuomi.fi/sites/default/files/imagecache/biggest/domain-13588/kuvat/mannerheim_0.jpg- kerrassaan mahtava
Musta Mannerheim oli hieno juttu.
- ne ne ne geegeri
"Kaikkien suomalaisen (ja samalla kaikkien eurooppalaistenkin) kantaäiti on geneettiseltä nimeltään L3. Hän oli musta afrikkalainen nainen African itärannikolla..."
Aaaaaaaaivan...siksi suomalaiset ovatkin ruskeita kuin kahvipavut...........not!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.742455Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt372067Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.28935- 31810
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,154768Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?58630Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi6508Vihdoinkin tarjolla sushia!
Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su78491- 21475
- 33452