"Uskonto ei auta, jos se on politisoitu tai manipuloitu nationalismin välineeksi. Mutta henkilökohtaisesta uskosta on väkivallan uhriksi joutuneille naisille apua traumasta selviytymisessä ja elämän jälleenrakennuksessa, Zilka Spahic Siljak sanoo."
http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/tutkijat-usko-auttaa-palautumaan-traumasta/
Näin siis tieteellinen tutkimus.
Pitäisiköhän P. Karismankin ottaa tätä lääkettä, niin pääsisi siitä isä-traumastaan vihdoin eroon?
http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/tutkijat-usko-auttaa-palautumaan-traumasta/
Näin siis tieteellinen tutkimus.
Pitäisiköhän P. Karismankin ottaa tätä lääkettä, niin pääsisi siitä isä-traumastaan vihdoin eroon?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tieteellinen tutkimus? Älä naurata...
Kun se pysyisikin hlökohtaisena asiana niin hyvä olisi.
Ja kyllähän se ainakin evlutikka kirkkoa auttaa kun sen avulla saa suosituimmuusaseman suhteessa valtioon, lukuisine taloudellisine, (mm. monet verovapaudet ja valtion maksamat yliampuvat korvaukset kirkon tekemistä "palveluksista" yhteiskunnalle ilmainen pappien kouluttaminen yliopitoissa jne.), ja toiminnallisine, (kirkolla avoimet ovet huseerata vapaasti mm. päiväkodeissa, kouluissa, oppilaitoksissa, armeijassa jne.) etuoikeuksineen.
Huonosti on yhteiskunta järkäänyt traumatisoituneiden auttamisen jos ei muuta apua löydy kuin mielikuvitusolento, jumala.
Uusi otsikko juttuun:
Kirkosta ja uskonnosta ei ole mitään apua, teologit myöntävät
Ja uusi lainaus:
"Esimerkiksi sosialismista toipuvissa Itä-Euroopan maissa ja Bosnian sodan aikana uskonnolliset instituutioista ja kirkoista ei ollut naisille apua. "
Miksi esität asian yksipuolisesti? Aloituksessani näkyi asian molemmat puolet.
Vaparit esittää aina kaiken yksipuolisesti. Se on niiden taktiikka.
Uskovaisia massoja on helppo hallita. Vedotaan jumalaan tai allahiin niin uskikset on aivan sekaisin.
Kiihkoateisteja on helppo hallita. Puhutaan naureskellen mielikuvitusolennoista ja spagettihirviöistä niin kiihkoateistit on aivan sekaisin.
Sekulaari ammatilinen apu voi auttaa uskovaisiakin, ainakin mikäli uskonnon jo lapsuudessa aiheuttama vamma sielulle ei ole liian paha. Näin sekä psyykkiseti että somatisesti.
Jalovaaran ihmeparantamiset ovat pahentaneet ihmisten fyysisiä vammoja. Niitä sitten veorovaroilla korjaillaan ja kustannetaan.
Uskonnollinen sairauksien puoskarointi on vaarallista.
Vapareilla on uskonto ja lääketiede auttamattomasti vastakkain. Siinä he ovat kritisoimiensa ihmeparantajien kanssa täsmälleen samaa mieltä. Järkevät ihmiset (ateistit ja uskonnolliset) eivät ajattele yhtä mustavalkoisesti kuin ihmeparantajat ja vaparit.
Heräsi mielenkiinto että miten ja miksi se auttaa silloin kuin ihminen kokee trauman? Onko kyseessä uskonnon aiheuttama yliluonnollinen taika joka korjaa jotain päästä vai kenties jokin psykologinen ilmiö? Itselleni tulisi mieleen trauman syyn siirtäminen jollekkin ulkoiselle osapuolelle, jolloin on helpompi saada selitys ja syy tapahtumille joilla ei sellaista ole (uskovaiset käyttävät tästä kolmannesta osapuolesta nimitystä jumala). Koska jumalien tiet ovat tutkimattomia, niin kyllähän sille täysin satunnaiselle traumalle saadaan jokin tarkoitus ja hyvä mieli siitä miten jumalan jokin suunnitelma etenee kyseisen tarkoituksen mukaisesti.
Koettelee, vaan ei hylkää järki..
Tottakai asialla on psykologinen puoli, ihminen kun sattuu olemaan psykologinen olento. Miksi tämän pitäisi olla joku vaihtoehto Jumalan vaikutukselle?
Ymmärtääkseni uskonnosta voi saada lohdun tunnetta.
Tutkitusti ihmisen onnellisuuteen uskonto ei auta. Toisin kuin esimerkiksi kulttuuri tilaisuuksissa käytyään, ihmisen onnellisuuden tunne lisääntyy, niin kirkossa käyminen tai uskonnollisissa tilaisuuksissa käyminen ei lisää ihmisen onnellisuutta, tutkitusti.
Eniten onnellisuutta lisää ruotsalaisen tutkimuksen mukaan taidenäyttelyissä käynti, myös teatterissa tai konsertissa käynti lisää onnellisuutta. Uskonnolliset messut eivät lisää onnellisuutta, kuten eivät myöskään urheilutapahtumissa käynti.
Tässä ruotsalaisessa tutkimuksessa oli suuri otos, noin 10.000 henkilöä.
Voihan vitalis. Kun vedotaan tieteellisiin tutkimuksiin, paska on jo housuissa. Tieteellisiin tutkimuksiin ei usko kukaan täyspäinen. Eipä tässä muuten ollu mitään asiaakaan, pelkkä suunpieksäntä-palsta joten...