Isännöintifirmaa otettaessa kannattaa tsekata tarkasti ne ehdot minkä %osuuden isännöitsijäfirma ottaa taloyhtiölle pankista neuvottelemista lainoista. Esim Realia ottaa lähemmäs 5% 100.000 euron lainoista. Eli jos taloyhtiö ottaa 100.000 euroa lainaa pankista, Realia vetää välityspalkkiona päälle vielä 5000 euroa. Eli koko lainaksi tulee 105000 euroa tietysti korot ja muut pankin palkkiot. Tämäkin jo siis aika isoja turhia prosentteja ja nostaa osakkaalle lainan vastiketta huomattavasti. Vaikka tosielämässä kyseessä on muutaman puhelun soittaminen pankille, on siis aika iso tuntihinta moisista. Tällaisten luulisi kuuluvan normaaliin palveluun ilmaiseksi, mutta ei. Tietenkään isännöitsijätoimistot eivät hyväntekeväisyyttä tee vaan suorastaan rahastavat, tuohan on ihan suora keinottelun tapainen rahastus. No miksi tehdä töitä kun voi hyötyä helposti. Ajattelin vaan että tällaisia ei varmaan taloyhtiöt useasti edes tiedä olevan olemassa.
Isännöitsijän % osuus taloyhtiö lainoista
12
330
Vastaukset
- asdfadsf34346
Ja lisään tähän vielä että samanlaisia lauseita on varmaan about jokaisella logo isänttöitsijä firmalla. Itse pysyisin ns isoista kaukana erossa. Pienillä sitten tietenkin muita ongelmia, mutta ainakin rahan puolesta isot ovat se ongelma.
- Hallituksen pj
Heh heh "samanlaisia lauseita on varmaan about jokaisella logo isänttöitsijä firmalla". Ehkä on. Aloittajan olettamus. Ei ole ikinä tullut vastaan tällainen, vaikka olen monen eri isännöintitoimiston kanssa tekemisissä ja sopparit aina tulee luettua tarkasti.
- itse mä
Aloituksessa ei ole totuuden hiventäkään.
- asdfasdf3245325
Aha, katotaas Realian hinnasto. Oikeastaan kaikessa kaupankäynnissä on nykyään kysymys keinottelusta. Näennäisten lailla velvoitettujen rajoitusten täyttöä maksua vastaan. Ja lait on lobattu. Varsinkin taloyhtiö isännöinti alalla, missä niitä sääntöjä riittää ja asukkaat eivät itse saa vakuutus syistä tehdä mitään itse.
- huolellinen
Rahoituksen järjestely ei ole pelkästään muutama soitto pankkiin!
- JakkeTre
Rahoituksen järjestely = Muutama sähköposti eri pankkeihin, tarjouksista halvimman valinta ja lainapapereiden allekirjoitus pankissa. Siinä yksinkertaisuudessaan.
Sitten siihen vielä lisättynä lainaosuuksien laskeminen, kertasuoritusten hoitaminen.
Mutta kaiken kaikkiaan tuo Realian toiminta on jo törkeää rahastusta.
- jotain tolkkua?
Nämä jutut kuuluvat peruspalkkioon. Minulla oli Lahdessa parikymmentä vuotta isännöitsijätoimisto enkä ole tätä ennen kuullutkaan tällaisesta. No, bisnekset kehittyy. Money talks!
- vapaus sopia
Sopimuskysymys ainakin nykyisin. ;)
No, kannattaa huomioida, että Realian isännöitsijäntodistus perusliitteineen maksaa 175 €, muilla toimistoilla keskimäärin reippaasti alle 100 €. Realia on ainoa isännöintitoimisto joka järjestään laskuttaa enemmän kuin listahintamme 250 € (sis. alv) asiakirjakulut, etenkin koska lainaosuuslaskelma päivitettynä verottajan ohjeen mukaisesti kaupantekokuukautta edeltävän kuukauden viimeiselle päivälle on hinnoiteltu samassa suhteessa kun isännöitisjäntodistuskin. Kuitenkin asikakirjakuluihin sisältyy monta muutakin asiaa, kuten pohjakuva, kaavaote jne.
- asdfasf2345235
Eiköhän kyse ole ... rahastuksesta
- börmän
Toinen pellefirma ovenia ilmoittaa jatkossa tekevänsä isännöinnin kiinteällä hinnalla. Verkkoisännöinti laskutti vuodessa yli 50%. Siinä se kinteä hinta.
- Ait
börmän kirjoitti:
Toinen pellefirma ovenia ilmoittaa jatkossa tekevänsä isännöinnin kiinteällä hinnalla. Verkkoisännöinti laskutti vuodessa yli 50%. Siinä se kinteä hinta.
Isännöintiä valitessa kannattaa tutustua myös hinnastoihin. On olemassa kohtuuhintaisiakin pks seudullakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?751438Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,13967Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79882Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.90828Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51704- 53664
Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv50619Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs47613Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot134608Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.50574