Jeesus välitti ihmiskunnalle uutisen siitä, että kaikki ihmiset pelastuvat Jumalan iankaikkisen armon tähden. Hän tuli kertomaan ihmisille, että he kaikki ovat Jumalan lapsia. Tuhlaaja poikia ehkä, mutta perillisiä. Tämä oli liikaa uskonnolliselle maailmalle, ja se löi nasaretilaisen ristinpuuhun.
Jeesus piti sanomastaan kiinni loppuun saakka, hamaan ristinkuolemaan saakka. Hänelle kaikkien ihmisten pelastuminen oli niin tärkeä juttu, että hän kuoli sen puolesta.
Uskonnollinen maailma teki myöhemmin Jeesuksesta itsellensä ikonin. Se alkoi julistaa antievankeliumia, jonka mukaan kaikki, jotka eivät kumarra Jeesus-ikonia tuomitaan helvettiin.
Mutta onni on siinä, että Jeesukselle kaikkien ihmisten pelastuminen oli niin tärkeää, että hän meni kuolemansa jälkeen aina helvettiin asti. Hän meni siis itse ennemmin helvettiin, kun suostui tuomitsemaan ketään sinne.
"Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että antoi ainokaisen Poikansa uskoon, ettei yksikään kadottuisi."
-Uskovien aapinen (raamattu) alkukielen mukaan
Jumala siis antoi ainokaisen Poikansa syntyä siihen uskoon, että kaikki ihmiset pelastuvat niin, ettei yksikään joudu kadotukseen. Tämän uskon puolesta hän kuoli. Tämän uskon kautta hän nousi ylöskuolleista.
Tämän uskon puolesta ovat kuolleet kaikki marttyyrit kaikkina aikoina. Kaikkien ihmisten pelastuminen on uutinen, jonka puolesta voi kuolla.
"Isä, anna heille anteeksi, sillä he eivät tiedä, mitä he tekevät."
-Jeesus nasaretilainen ristillä
Uutinen, jonka puolesta voi kuolla
5
394
Vastaukset
- Hassen tassu
Hyvä Hyvä. lisää evankeliumin valoa!
- Nasse
mitä sitä enempiä odottelemaan.
- ........
Jumala on elämää suojeleva sen kaikissa muodoissa, toisin kuin perkele janoaa kuolemaa, se saa siitä kicksit. Kumpaa palvelet, sillä voit palvella vain toista?
- fff
"Mutta onni on siinä, että Jeesukselle kaikkien ihmisten pelastuminen oli niin tärkeää, että hän meni kuolemansa jälkeen aina helvettiin asti."
Helvettiin? Luulin, että Jeesus meni taivaaseen.
Eli kuvio varmaankin oli:
1. ristiinnaulitseminen
2. helvetti
3. kuolleista herääminen
4. lyhyt visiitti maanpäällä
5. taivas
vai?
Uutena asiana tuli tuo helvetti näkökanta.- Plikka
Helvetti tarkoittaa sitä kun Jumala on totaalisesti hylännyt...
Eli Jeesus sanoi ristillä: "Jumalani, Jumalani, miksi minut hylkäsit...?"
Me voimme vain kuvitella (tai sitten ei) mikä ahdistus ja olo Jeesuksella oli tällä hetkellä, riippuessaan siellä ristillä, juuri hetken ennen kuolemaansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1201050
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.131963- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837