Yksinäinen

Olen Sebastian ja asun Lahdessa. Olen 25-vuotta. Asun kolmestaan mutsin ja faijan kanssa. Olen aika yksinäinen. Minulla ei ole kavereita, enkä ole ollut tekemisissä muiden kanssa. Antakaa vinkkejä elämäni auttamiseen ja kyselkää elämästäni. Vastaan kuitenkin silloin kun ehdin.
3179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Miksi et ole tekemisissä muiden kanssa?? Miten ajauduit nykyiseen tilanteeseen?? Onko sinulla ennen ollut kavereita tai tyttöystävää??

Oletko ujo, arka??

Äänestä

Olen ihan samassa tilanteessa kuin sinä, olen syrjäytynyt naikkonen, mutta asiat on alkanut nyt onneksi vähän muuttumaan, kun olen vain alkanut elämään vähän enemmän. Jos sitä noin voi edes sanoa.

Ala suoraan vaan harrastamaan jotakin, mihin liittyy toiset ihmiset. Netistä ei kannata yrittää etsiä kavereita jos onkin sitten niin ujo, ettei uskallakkaan tavata heitä. Ainakin sen minä jouduin toteamaan. Sitten tietty opiskelun ja työn kautta voi saada paremmin uusia ihmisiä elämään. On kyllä aika lottovoitto jos löytää oikeita kavereita pian, mutta elämä alkaa näyttämään paljon valoisammalta kun vaan alkaa yrittämään enemmän erilaisia asioita, eikä jää murehtimaan kaikkea turhaa.

Äänestä

ihan ekaks mun elämä ainaki parantu sillä jo kun muutin poies kotoota. vaikka kotona oli turvallista ja kaikki tuli nenän eteen aika helpolla niin silti en kadu päätöstäni lähteä pois. en ikinä uskonu et osaisin asuu yksin. mut sit mietin vaan mun enoa joka asuu vieläkin jo omien vanhempiensa kuoltua samassa talossa missä ne asu kolmestaan. kannattaa ottaa se riski ja kokeilla siipiään. et sä kuitenkaan oo yksin. muakin autto eri tahot esim etsivänuorisotyö ja sossu ja kela ja omat vanhemmat alkuun. voit koittaa hankkia töitä jos sulla ei oo. kimppakämpätki on kivoja, niissä ei tarttee olla niin yksin ja voit tutustua uusiin ihmisiin paremmin kun sinulla on se oma ''vapaus'' ja itsenäisyys.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sebu kirjoitti:

Olen Sebastian ja asun Lahdessa. Olen 25-vuotta. Asun kolmestaan mutsin ja faijan kanssa. Olen aika yksinäinen. Minulla ei ole kavereita, enkä ole ollut tekemisissä muiden kanssa. Antakaa vinkkejä elämäni auttamiseen ja kyselkää elämästäni. Vastaan kuitenkin silloin kun ehdin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu