Volvo S40 T4 2001 ongelmia

Tommi H

Mulla on S40 T4 2001 automaatti. Syksyllä kävin biliasta sen hakemassa uutena ja nyt bugaa seuraavat asiat:

- Vakionopeussäädin
- Jarruvalot eivät sammu(!)

Vakionopeussäätimen takia olen juossut huollossa 3 kertaa ja vieläkään ei toimi. Vuoteen 2002 meni uusi aika. Jarruvalot hajosivat (tai varmaan valojenkytkin) joulupyhinä kun latasin jarrun pohjaan ja testasin kuinka nopeesti se vehje pysähtyy jäällä. Tämän jälkeen jarruvalot eivät sammu ollenkaan ellei vedä jalla poljinta itseensä päin.

Odotan mielenkiinnolla tuleeko kuntoon huollossa. Ongelmat ei ole isoja, joten pitäisi huollossa osata korjata... Jos ei tule kuntoon nii sitten kyllä meikäläiseltä kiehuu yli.

8

3589

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllästynyt

      joo kyllä ne varmaan saa ton kuntoon sielä ei ole muuta kuin katkaisijan säätö poskellaan pystyy korjaamaan myös itse jos haluaa.

    • pietu

      vakionopeudensäädin ei varmaan toimi sen takia koska jarruvalot palaa kokoajan. säädin luulee että painat jarrua ja ei kytkeydy sen takia päälle.

      • Tommi H

        Eiku toi vakionopeussäädin alko reistailemaan aiemmin. Netistä luin että vehkeellä on vaikeuksia ylläpitää tyhjiötä, mitä se sitten tarkoittaakaan. Siellä tiskillä siitä jollekin sankarille mainitsin jo heti ekana kertana, mutta eivät ottaneet kuuleviin korviinsa. Nyt sitten odotellaan sitä tyhjiöpumppua kun joku sitä pari päivää tutki! ;)

        Jarruvalot leipo kiinni sitten myöhemmin. Sillonkun jarruvalot on päällä niin se säätimen rele ei napsahda, muuten rele napsahtaa mutta säädin ei pidä nopeutta.

        Pitäisköhän siitä vehkeestä tehä kukkaruukku? :)


      • tapin kaveri

        auto oli näköjään tänään korjattavana. tuliko viat kuntoon?


      • Tommi H
        tapin kaveri kirjoitti:

        auto oli näköjään tänään korjattavana. tuliko viat kuntoon?

        Jarruvalot eivät pala mutta säädin ei tullu kuntoon, eivät vissii vaihtaneet sitä tyhjiöpumppua niinkuin piti. Vaihtoivat vain ne kytkimet ja taas toimi 10 minuuttia kunnes lakkas toimimasta.

        Mä olin jo viemässä takasin ja ajattelin vielä testata oikein kunnolla. Ajelin säädin päällä ja tuntui että nyt se toimii ihan hyvin. Kirjotin netissä huoltoon että nyt toimiikin.. Ois vaan perkele pitänyt uskoa itseään ja viedä takaisin, tietysti kotimatkalla huomasin taas että on nyt paskana ja ei toimi.

        Vituttaa ankarasti. Meen huomenna torstaina aamulla uudelleen ja jätän sen sinne. Vituttaa juosta siellä koko ajan.

        Sano kavereille että tankkaa tankin täyteen ;)


    • Sumo

      Ystävälläni on 18 kk vanha v40 t4 ja se on tähän mennessä ollut huollossa 17 kertaa. Kundi huokas, että onneksi tuli tehtyä Volvo-sopimus muuten ei tili riittäis. Viimeksi siitä pamahti lämppärin moottori. Ei voi muuta todeta kun sen ettei Volvosta kannata puhuakkaan näiden uusien mallien kohdalla. Oikeastaan maineen alamäki alkoi kun Daf 66 muuttui Volvo 66:ksi. Ajelen itse 14 v. vanhalla pataraudalla ja täytyy todeta, että normaalilla huollolla se pysyy kunnossa ja luotettavana vielä vanhanakin. Tietty samaa vois sanoa näistä uusistakin kun kerran puolet osista on vaihdettu ennen kolmatta ikävuotta, mutta kun etuvilkkujen muovitkin ovat jo kolmannet kun halkeavat itsestään.

    • Ensin kysymys: Mitkä estävät vakionopeussäätimen toiminnan? Vastaus kytkinpoljin, jarrupoljin joissa mikrokytkimet, jotka saattavat irrota lukituksestaan.
      Lisäksi vaihtaminen ja alipainepumppu rintapellissä. Yleisin vika ovat nuo mikrot ja niiden irtoaminen pesästään. Itselläni irti oli kytkinpolkimen mikro, jonka pyöräytin paikalleen ja jo vain toimii. Kustannus 0e. Tietysti sulake kannattaa tarkistaa ekana.
      Vikakooderi ei "näe" tuota mikron irtoamista.

      VOLVO S40 -02

      • hemppa2

        Olen lueskellut ongelmia ja yrittänyt saada omiini vastausta mulla on S60 2001
        ja cruise on ratissa mutta kun ei tapahdu mitään olen yrittänyt selata korjausopasta ja käsikirjaa mutta ei selviä missä sulake on rasiat kyllä löytyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      80
      993
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      852
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      576
    4. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      575
    5. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      45
      543
    6. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      29
      523
    7. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      516
    8. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      164
      513
    9. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      136
      498
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      495
    Aihe