Sinä,, joka olet sairastanut kondyloomaa. Kertoisitko sairashistoriasi. Alkuoireet, kehitys, paraneminen? Kauan kaikkeen meni? Millaista elämä on tänä päivänä? Kuinka selvisit järkytyksestä? Kiitos.
Kondylooman kokeneita
Tietoa haluava
51730
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Seurasin ilmestyneitä näppylöitä muutaman kuukauden kun lääkäri ei ollut moksiskaan. Itse epäilin edelleen kondyloomaa ja kävin eri lääkärillä joka totesi heti että juu sitä se on. Sain condyline-nimistä ainetta penslaukseen ja käytin sitä viikon, jonka aikana näpyt hävisivät, mutta käytin vielä toisen viikon varmuuden vuoksi. Pelkäsin netistä lukemani perusteella että joutuisin juoksemaan lääkärillä jäädytyksessä ym, mutta onneksi ne häipyivät jo viikon hoidon jälkeen.
kun sain vahvistuksen ja lääkkeen kondyloomaan, tntui että en ole enää edes ihminen, olin pelkkä kävelevä tautipesäke, ja pelkäsin poikaystävälle kertomista kamalasti. kerroin kuitenkin, pakkohan se oli, ja hän auttoi minut sen pahimman yli tukemalla ja olemalla ihana itsensä. Pelkäsin että olen hänen mielestään niin saastainen että hän jättää. nyt olemme kihloissa ja tauti on unohtunut itseni osalta, ellei se sitten uusi joskus, mutta nyt tiedän että siitä pääsee eroon. Poikaystävää ei haitannut, nyt odotellaan jos hänelle ilmantuu oireita ollenkaan.
Huomasin syylän, menin lekuriin, sain Condyline-liuosta, penslasin 3pv ja syylä katos.
Ei vaikuttanu elämääni mitenkään. Ilman kumia paneminen jatkuu...
Tosin herpes tuota ennen oli vähä masentavampi juttu...
alkaa paniikki iskemään kun kuulin noin pari kk sitten että minulla on kondylooma, ja hyvin todennäköisesti poikaystävällänikin... Meillä ei kyl ole mitään oireita ollut ja tautikin todettiin normaalissa papakokeessa... Minulla kuulemma on hyvänlaatuista solumuutosta, eivät selittäneet tarkemmin ja siitä asti olen ollut hädissään et mitäs nyt... onneksi pääsen kohta kunnolla tutkimuksiin, jospa sitten mieli hiukan rauhottuisi... Onneksi olemme Kultani kanssa yhdessä tässä sopassa niin ymmärrämme hyvin toistemme tilanteen... Kun kuulin tuloksen en voinut kuin itkeä pari päivää... Se tuli niin järkytyksenä kun aina on itsestään huolta pitänyt ja kuvitellut ettei sitä itelle voi sattua. Ja en etes heti meinannut älytä että mistä taudista on kyse kunnes kävin netistä etsimässä tietoa... Haluaisin tietää että miten kondylooma vaikuttaa raskauteen?? Haluaisimme kultani kanssa vauvan mutta haluan ensin selvittää että onko mitään riskejä...??
sairastin itse 15 vuotta sitten kondylooman. silloin ei vielä saanut itselleen liuosta jolla penslata. kävin 4 x vko:ssa lääkärissä useamman kuukauden ajan. näkyvät rypäsmäiset syylät hävisivät.
perustin perheen, olin jo melkein unohtanut koko kondylooman. nuorimman lapsen syntymän jälkeen, jälkitarkastuksessa otettiin papa, joka yllätten luokkaa 3! pitkien, raskaiden tutkimusten ja hoitojen jälken selvisi, että koko tuon 15 vuotta virus oli ollut elismistössäni ja alkoi sitten hiljalleen tehdä solumuutoksia kohdunkaulaan. onneksi ehdin saada lapseni ennen sitä, sillä nyt hoitojen jälkeen en voi enää saada lapsia.
suhtautukaa tautiin vakavasti ja muistaka, että virus harvoin häviää elimistöstä. suosittelen vuosittaista papa kontrollia kaikille, joilla joskus ollut kondylooma.
Siis eikö sulle tehty tuon 15 vuoden aikana papa-kokeita?!