Jo riittää. Rajansa kaikella.

bibliofiilis

Mikä ihme siinä on, että Jumalan rakkauden nimeen vannovien uskovaisten täytyy tuomita meidät homoseksuaalit? Olen itse homoseksuaali, mieheni kanssa parisuhteessa elävä uskovainen. En näe mitään ristiriitaa homouden ja Raamatun sanan välillä.

7

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bibliofiilis

      ihi

    • Ei oikea kristitty ole homoa tuomitsemassa itseään, mutta on tuomitsemassa homoseksuaalin elämäntavan ja homoseksuaalisuuden harjoittamisen.

      Jeesus itse rakastaa homoseksuaaleja ja odottaa, että he ottavat hänet vastaan omana Vapahtajana ja hylkäävät homoseksuaalisen elämäntavan ja lähtevät häntä seuraamaan aivan kuin muidenkin on hylättävä pahat teot ja lähdettävä Jeesusta elämässään seuraamaan, sillä mitään muuta järjellistä tapaa jatkaa elämään ei ole ollut, ei ole, eikä tule olemaan.

      Raamattu sanoo selkeästi 1. kirje korinttolaisille 6. luku ja 9. Jakeessa sanotaan seuraavaa: Vai ettekö tiedä, etteivät väärät saa periä Jumalan valtakuntaa ja sitten mainitaan: eikä miehimykset. Ja tuo miehimys tarkoittaa raamatun kielen käytössä homoseksuaaleja. Ja Vanha Testamenttikin sanoo, että joka makaa
      miehen kanssa niin kuin naisen kanssa tekee kauhistuksen.

      Eli sellainen, joka harjoittaa homoseksuaalin elämäntapaa ei ole Jumalan valtakunnan jäsen, ja on ulkona Jumalan valtakunnan.

      Jumala kyllä ymmärtää, jos on homoseksuaalisuuteen kiusauksia, mutta noita
      kiusauksia ei saa elää todeksi, sillä tekee kauhistuksen Jumalan silmissä.
      Homoseksuaaleista kiusauksista on saatava voitto siinä mistä muistakin kiusauksista, jotka pahaan yllyttävät.

      • JumaIa

        Kuulehan miika-bebis, olet vain vajavainen ja epätäydellinen ihminen etkä siksi voi koskaan olla täysin varma siitä, kuka on niin sanotusti oikea kristitty. Jos yrität löytää perusteita Raamatusta, on todennäköistä ettet vajavaisena ja epätäydellisenä ihmisenä pysty tulkitsemaan sitä oikein, ja lisäksi on suuri vaara siihen mistä olen sinua ja veljeäsi Jaakobia jo monasti muistuttanut, eli siihen että teet omasta raamatuntulkinnastasi itsellesi epäjumalan. Tarkkaa siis tekojasi ja sanojasi, jottet joutuisi sille tielle joka johtaa sinut kadotukseen ja iankaikkiseen tuliheIvettiin.


      • "Ja Vanha Testamenttikin sanoo, että joka makaa
        miehen kanssa niin kuin naisen kanssa tekee kauhistuksen."

        Ahaa, onneksi olen mies ja makaan kuin MIEHEN kanssa maataan...

        Noudatatko itse noita pölyttyneitä VT:n säädöksiä? Pukeudutko vaatteeseen jossa on käytetty kahta eri materiaalia? Menetkö pas'kalle leirin ulkopuolelle ottaen lapion mukaasi? Kun olet ejakuloinut unissasi, menetkö leirin ulkopuolelle ja olet siellä iltaan asti?


    • Taidako miikanaahum sanoa miten oikeastaan maataan miehen kanssa niin kuin naisen kanssa maataan? Entä taidatko määritellä mitä kauhistus tässä yhteydessä oikeastaan tarkoittaa - kirvoittaako se Emma-tädin huudahtamaan "voi hyvät hyssykät" vai onko sillä jotakin yhteiskunnallista ulottuvuutta?

    • adf

      Totuus on että todelliset uskikset ei sinua koskaan hyväksy sellaisena kuin olet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      130
      1906
    2. 121
      1375
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1150
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      60
      1073
    5. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      283
      1053
    6. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1049
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      136
      1034
    8. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      89
      876
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      829
    10. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      816
    Aihe