ADHD ja ahdistus, kumpi syy, kumpi seuraus

miten eteenpäin

Aikuisten ADHD on vahvasti alidisgnostisoitu ja hoidettu, niin väitetään. Minulla todettiin noin viisi vuotta sitten ADHD. Ahdistuneisuutta on ollut koko elämän ajan.

Ongelma on siinä, että kukaan ei enää hoida minua, siis mikään hoitotaho. Uusin ahdistuslääkkeet harvakseen. ADHD-lääkitystä kokeiltiin, mutta kun jouduin jättämään pois ahdistuslääkkeen, ahdistus teki minut lähes toimintakyvyttömäksi ja ADHD-lääkkeen teho meni siinä. Jos sillä nyt tehoa olisi ollut muutoinkaan.

Vertaistukipalstoillakin ADHD-potilaat ovat kovin nuoria, ei silti, että ikä mitään ratkaisisi, mutta käytännön tilanteet ovat toisenlaisia.

Ongelmana on nimenomaan ahdistuneisuus, joka lienee seurannaissairaus. ADHD vaikutti koulu- ja opiskeluaikana, työelämässä ei niinkään paljoa. No työtehtäviä on nykyisessä paikassa jouduttu sovittelemaan, ettei asiat mene yli hilseen.

6

1435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • adhd-aikuinen

      Yritä etsiytyä ADHD-vertaistuen piiriin? Monilla heillä siellä on yhdistelmälääkityksiä, joko masennukseen, bipoon tai johonkin vastaavaan. ADHD-lääkkeitäkin on erilaisia, en osaa siksi suoraan sanoa, mikä meni pieleen. Koska nuo lääkkeet vaikuttavat vähän eri kautta.

      Esimerkiksi Voxra on monilla masentuneilla hyvä lääke, toiset tarvitsevat siihen vähän Concertaa lisäksi, jotta toimintakyky on hyvä. Joillain Strattera taas tuo avun, sehän tuli vasta tän kuun alussa korvattavaksi aikuisille.

      Voisin kuvitella, että pelkkä stimulantti (Concerta) voisi nimeomaan lisätä ahdistuneisuutta, olen lukenut, että paniikkioireisilla se voi tuoda kohtauksia lisää. Mutta ihminen on yksilöllinen ja sekä ahdistukseen että ADHD:een on monia eri lääkkeitä ja niitä syödään hyvin eri annoksilla, samankaltaisilta voisit saada paremmin vinkkejä.

      Toisaalta, jos ADHD ei sinua itseäsi vaivaa, miksi edes lääkitä sitä?

      • miten eteenpäin

        Hakeutuisin mielelläni vertaistuen pariin, vaan mistäpä sellaista löytäisi. Netin vertaistukipalstalla ihmiset ovat kovin nuoria ja heitä askarruttaa, mihin opiskelemaan, mistä löytää parisuhde. Minusta parasta olisi ihan oikeassa elämässä toimiva vertaistukiryhmä, vaan toistaiseksi en ole sellaista löytänyt.

        Lääkitys, jota sain ADHD:hen oli muistaakseni tuon Concertan rinnakkaisvalmiste. Ja ahdistus todellakin lisääntyi. Ja tuli aiempaa enemmän paniikkikohtauksia.

        Ja ihan hyvä kysymys, että jos ADHD ei vaivaa, niin miksi lääkitä sitä. Siksi ei lääkärikään minulle muuta lääkettä kokeillut, vaan jatkettiin ahdistuneisuuslääkkeillä. Ongelmana on se, että ahdistus ikään kuin elää omaa elämäänsä, kun se on kroonistunut. ADHD:n kanssa olen oppinut elämään. Oli pakko skarpata aikanaan. Silloin kun ei edes tiennyt, mistä oli kyse. Diagnoosista ei sinänsä ole mitään hyötyä, mutta se toi tietoa.

        Olisi kyllä psykologin pitänyt aikanaan tajuta, että jokin on pielessä, kun ihminen aloittaa noin kymmenettä opintosuuntaa ja sekin jää kesken hyvin pian. Mutta ei. Senkun äitisuhdetta jauhettiin.


    • update patch v2.014
      • aikuinen myös

        suomenkielistä tekstiä, kiitos, ei adhd-ihminen osaa kieliä


    • Pekkakivi1

      Miten olisi adhd aikuisten keskustelupalsta (olisikohan osoite adhd-aikuiset.org)?Siellä on minusta kyllä hyvin monen ikäistä kirjoittaa ja hyvin monenlaisia keskusteluja.

      Niin, mitä adhdta lääkityksemään jos se ei elämää haittaa. Jos taas ahdistus ei hellitä tai sitä ei halua enää hoitaa lääkkeellä, niin miten terapia?

      Itse olen ahdistuslääkettä, stimulantteja ja masennuslääkkeitäkin nyt käyttävä adhd, ahdistushäiriöinen ja masentunut. Aivan varmasti adhd on ollut omiaan synnyttämään ahdistus ja masennusoireita ja ne ovatkin hyvin tyypillisiä liittännäisoireita adhd diagnoosin omaavilla. Adhd taas ei voi olla seuraus ahdistuksesta (viittaan aloittajan otsikkoon) sillä adhd on kehityksellinen, synnynnäinen oireyhtymä. Toki erilaiset ympäristötekijät voivat vaikuttaa siihen miten adhd oireet näyttäytyvät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      60
      5870
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      212
      4833
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      19
      4613
    4. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      55
      3865
    5. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      68
      3777
    6. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3511
    7. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      99
      3436
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      76
      3272
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2991
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2608
    Aihe