Eivät siis Siionin virret ole enää hovikelpoisia maailmallisen mielistelyn piireihin, joten on näköjään tarpeen pyrkiä tuhoamaan seppä Högmanin perintö, ja pyrkiä saattamaan tulevat polvet hämyisen sumuisille ajallisen ja ikuisellisen tuhon teille. - "Ei mikään niin voi virvoittaa".
Siionin virret - "uudistavan" tuhoamisen toimittaminen
7
352
Vastaukset
- Aaron
Samasta aiheesta kannan myös huolta. Enää ei ole muotia julistaa syntiä synniksi eikä sovitusveren ääni ole nykykörteille mieluista kuultavaa. Onneksi löytyy vielä heränneitä jotka antavat arvon "alatien vaellukselle" ja yrittävät sinnitellä liberaalin, korvasyyhyyn saarnaavan herättäjäyhdistyksen puristuksissa. Joskin koemme olevamme kummajaisia valtavirran silmissä. Siksipä kokoonnumme pirteissä keskenämme kuulemaan Veren evankeliumia ja veisaamaan vanhoja, muutoksilla pilattuja virsiä.
- Aaron
Edelliseen korjaus: muutoksilla pilaamattomia virsiä.
- JaakkoQ
Muistelen, että myös silloin kritisoitiin Siionin virsien uudistusta, kun Malmivaara niitä uudisti. Eivät ole ajat siis muuttuneet. Kannattaa muuten lukea puheenjohtaja Jukka Hautalan uusin kirja, niin saatte hieman verestää muistia herännäisyyden historiasta. "Kansa joka ei tunne menneisyyttään, ei hallitse nykyisyyttään, eikä ole valmis rakentamaan tulevaisuutta varten."
- Toteaja
Aina kun papisto astuu herätysliikkeen johtoon alkaa muutokset ja herätystulet sammuvat.
- Kristityn poljento
Tätä liberaalia kehitystä ja evankeliumin uskon sisällön riisumista körttivirsistä tulee ja pitää vastustaa - ei sellaiseen muutokseen ole aihetta eikä tarvetta jota Herättäjän pieni muutosryhmä nyt on kaavaillut maailmallisuudessaan kenties harhassaankin.
Malmivaaran ja muidenkin uskossa olleiden virrentekijöiden sattuvat sanat on säilytettävä. Mitään muutosta nykyiseen ei edes tarvita.- Körttikapina
Ei ne vanhat virret mitään "taivaasta pudonneita", kanonisoituja ja ikuisesti sellaisenaan säilytettäviksi tarkoitettuja ole. Itsekin pidän eniten juuri todellisen vanhan virsikirjan (vvk 1700 -luku) virsistä, Achreniuksesta, HSHL:n virsistä jne. mutta kyllä korva kestää kuunnella uudempiakin.
Jos liikkeen enemmistö haluaa kerran niitä uudistettavan niin ei niistä ole mitään syytä pitää kynsin hampain kiinni. Saahan niitä vanhoja virsiä kuunnella ja kokoontua samanhenkisten kanssa veisaamaan kuten ennenkin. Eihän niit mihinkään pannaan ole julistettu.
Sitä paitsi, kyllä uudistamiselle aikojen saatossa on ihan hyvä perustelukin, esim. vanha kieliasu jota nykyajan nuorien alkaa jo olla vaikea ymmärtää.
Pitää nähdä metsä puilta erottaa mikä on ns. ehdonvallan asia ettei tarvitse nostaa "uskonsotaa" joka asiasta ja turhia repiviä riitoja asioista jotka voivat ja saavat kristillisyyden kannalta olla niin tai näin.
Se, että väitetään sanomasta luopumiseksi kun ilmaisuja yritetään kehittää nykyaikaan sopivammiksi, on mielestäni turhaa kiihkoilua turhalla asialla.
Jäitä hattuun ja katse oikeisiin ongelmiin, ystävät hyvät!
- körttikaivaikkeivanh
Ikävä on vanhoja siionin virsiä - siis niitä nykyisten edeltäjiä. Syvään huokaisin, kun tutustuin näihin uusiin ehdotuksiin tuleviksi siionin virsiksi - olipa niin ympäripyöreäksi taas kaikki saatu siloiteltua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt475065Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.632855Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2671281Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391104Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711084Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611075- 1281038
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok721004- 141944
- 49904