Kristillisen uskonsa tähden kuolemaan tuomittu nainen vapautettu

ihmisoikeus

Sudanilainen Meriam Ibrahim tuomittiin Sudanin oikeudessa kuolemaan, kun oikeusistuin oli tulkinnut hänen hylänneen islamin. Tuomio astui voimaan tämän vuoden toukokuussa Meriamin kieltädyttyä hylkäämästä kristillistä uskoaan. Sudanin laki perustuu islamilaiseen sharia-lakiin. Sharian mukaan islamin hylkääjä on tuomittava kuolemaan.

Meriamin tuomio sai kuitenkin suuren kansainvälisen huomion. Sadan tuhannet ihmiset vetosivat Meriamin vapauttamisen puolesta. Mukana oli lukuisia tunnettuja valioiden johtohenkilöitä. Kansainvälinen huomio vaikutti siihen, että 23.6.2014 Meriamin lakimies sai ilon ilmoittaa, että Meriam on vapautettu vankilasta korkeamman oikeuden päätöksellä.

Vankeuden aikana Meriam synnytti tyttären. Hänen toinen kaksivuotias lapsensa oli vankeudessa äitinsä kanssa. Meriamin aviomiehen ei sallitu ottaa lastaan hoitoonsa koska hän oli kristitty.

Mariamin aviomiehensä, Daniel Wani, on kertonut, että he haluavat lähteä Meriamin vapautumisen jälkeen Sudanista mahdollisimman pian.

Sudanin väestöstä 97 % harjoittaa islamia. Islamilainen sharia-laki on ollut voimassa maassa 1980-luvulta lähtien.

http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2014/06/sudanilainen-kristillisen-

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

        Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
        Maailman menoa
        105
        5731
      2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

        (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
        Maailman menoa
        65
        2572
      3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

        Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
        Ikävä
        241
        1585
      4. Kaivattusi nimi vol.3

        Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
        Ikävä
        94
        1380
      5. Alkanut tuntua siltä

        Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
        Ikävä
        124
        1097
      6. 6 vkoa kulunut ilman sua

        …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
        Ikävä
        8
        901
      7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

        Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
        Ikävä
        65
        882
      8. Nii, mites ne

        Hampaat??
        Ikävä
        66
        857
      9. Joululahja/Jouluntoivotus

        Millainen kaivatulle
        Ikävä
        75
        798
      10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

        Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
        Ähtäri
        17
        741
      Aihe