Miteen kunnallinen kotihoito hoitaa vanhuksia,hyvin vai huonosti vai jotain siltä väliltä.Rittääkö heidän antama aika?Entäs laatu?Onko hoitajat hyviä?
kotihoito
äidin tarve
9156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kysäset vaikkapa paikallisesta kotihoitotoimistosta ja numeron saat varmaan netistä. Eiköhän se siitä sitten selviä!
Nuo taitavat olla sellaisia kysymyksiä, joihin ei yleistä vastausta löydy.
Millainen on mielestäsi esimerkikis "hyvä hoitaja"?
Mitä enempi aikaa haluaa, sitä enempi maksaa, mutta jos pieni eläke ja hoidon tarve lääkärintodistuksella todetaa, eikä omaishoitajaa saa kotihoitotukea,ja voi olla, ettei maksa mitään.
Hmm...mitäpä järkee olla kotihoidossa jos avuntarve on 5 x vuorokaudessa yksinäisellä vanhuksella. Ymmärrän nuoren ihmisen tarpeen olla kotona huonossakin kunnossa kun on perhe ympärillä. Omalla pikku paikkakunnalla kotihoidon auto ajelee, 2 naista kyydissä, ja vievät jäähtyneitä ruoka-annoksia pitkin kyliä. Nyt kaupunki muuttaa systeemin, että ruoka tehdään ja jäähdytetään ja viedään jäähdytettynä vanhuksille pitkin kyliä! Eikö ne Saarioisten einekset tulisi halvemmaksi ja postiauton kyydissä postilaatikkoon-nyt sinne postilaatikkoon tipahtelee mainoksia.
Täällä maksimi 3 kertaa päivässä käynti. Alzheimer ja diabetes ja muita sairauksia.
Meilläpäin taksi jakaa ateriat.Vanha äitinikin suostui ottamaan ruuan 2x viikossa.En sitten tiedä syökö hän ne ruuat kylmänä,kun ei halua mikroa...menee kait ne kylmänäkin kun nälkä on.Minäkin oon aatellu että valmista mikrokeittoa ois nätti lämmittää kattilassa,siitäkin annoksesta söisi pari kertaa,ja maksaa vain alle 2 euroa.Leivät ja maito pitää kuitenkin ostaa itse.
Hesarissa tänään on hyvin valaiseva kirjoitus, miten kotihoito hoitaa!
Kotihoito tarkoittaa sitä että joku noin 20-vuotias lähihoitajaksi pakotettu tai opiskeleva kurkkaa oven raosta että hengissä vielä on.
Vessaan ei ole aikaa viedä/edi viitsitä viedä ja minkäänlaista jutustelua vanhuksen kanssa ei ole. Juotavaa saatetaan antaa mukiin mutta ei edes katsota että vanhus juo sen.
ei varmaan vie jos vanhus ei halua, sillä usein vanhus sanoo et pärjää hyvin ilman apua,ei kotihoitaja väkisin auta