Harvinaisten lepakkolajien esiintymisalueena Ikaalisten Kalmaa on laajalti tunnettu koko maassa. Nyt on kutenkin kaavoitettu vanhaa metsää Kalmaan rannan lähettyville asuntoalueeksi, eikä ole tietoa, säilyykö harvinaisten eläinten elinpiiri ennallaan. Myös upea luontopolkumme rannan tuntumassa on näköjään liipasimella. Miten tällaista päästetään tapahtumaan historiallisella ja luonnonkauniilla Kalmaanniemen puistoalueella?
Lepakot uhattuina?
Ympäristöoppia
10177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Riinpiissin tarttis remonstraatiota notta..
Kävin juuri Helsingissä Pride-marssilla ja kaikki puhuivat Kalmaan lepakoista. Herää Ikaalistenkansa.
Kerrottiinko siellä tarkemmin noiden kaavoitettujen rantatonttien myynnistä? Vai onko ne annettu "tiskin alta" joillekin jo ennakolta, ennen tonttien julkista myyntiä/arvontaa?
Lepakoilla on siivet, lentäkööt Luhalahteen.
Sisälle ihmisasuntoihin tulevat lepakot ovat yleensä eksyneitä nuorukaisia, joiden päämääränä on vain löytää turvallinen piilopaikka. Usein ne häipyvät itsestään, jos ulos johtava ovi tai ikkuna jätetään auki ja muut suljetaan. Lepakot eivät ole vihaisia tai hyökkääviä, vaikka niitä jahdattaisiin, mutta ne voivat kuitenkin purra kiinni otettaessa. Kuten 25-35 vuotiaat kundit .
Eiköhän ranta-alueet jätetä vapaaksi rakentamiselta? Ei keskustaajamaan voida kaavoittaa omarantaisia tontteja, vaan rannat pitää lakienkin mukaan jättää virkistysalueeksi.
Rannat kuuluvat kaikille, ei niitä saa taajamissa kaavoittaa asuinrakentamiseen! Kaava on pilattu, se on korjattava.
Kenelle Kalmaanrannan rantatontit on kaavoitettu? Milloin on myyntiajankohta?
Pelaako demokratia? Miksi asioista vaietaan?
Kaupunki antaa ne puoli-ilmaiseksi sopivalle tamperelaiselle firmalle myytäväksi
koska kaupunki ei halua ottaa niin paljon rahaa vastaan kuin niistä kertyy.
Kunnallisteniikan kaupunki toki rakentaa omilla rahoillaan sinne.
Karhuhallissa istuskelevaa virkamieskuntaa ei voi rasittaa tuollaisella
helpolla myyntityöllä eikä harmaan rahan siirtoja asioista päättäville
ole helppo suorittaa kaupungin työnä vaan siksi siihen otetaan
se ulkokuntalainen firma suorittamaan hommat.
Onko kyse rikollisesta toiminnasta, nostetaanko oikeusjuttu?