Kovasti ainakin sitä kerjäävät.
Nähdäänkö pian kokkelipoliitikon murha?
Tri.Sorbusnappo
869
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jäpä 45 siirtynyt nyt uhkailemaan??
hullu mikä hullu!
li
pitää ilmoittaa poliisille että punikit hautovat taas kapinaa 1918 v. malliin!??
Silloinkin aloittivat lahtaamalla venäläisen sotaväen kanssa toistasataa valkoista elättäjäänsä.
Toivottavasti.
ulrike meinhof
Kuvaavaa suomalaiselle yhteiskunnalliselle sekavuudelle on, että itsenäisyys-sana herättää joissakin mielikuvia ääriliikkeestä. Ja onhan EU-Suomen todellisuudessa jotakin äärimmäistä siinä, että vaaditaan Suomelle omaa rahaa, itsenäistä lainsäädäntövaltaa ja puolueettomuuspolitiikkaa. Taitaa olla niin, että kun kasvaa itsenäisyyden tarve, kasvaa myös Itsenäisyyspuolueen tarve.
Valtiollinen itsenäisyys tarkoittaa oman rahan sekä itsenäisen lainsäädännön ja tuomioistuinten lisäksi omaa ulkopolitiikkaa. Suomi tarvitsee turvallisuutensa ja turvallisuuspolitiikkansa perustaksi itsenäisyyden ja puolueettomuuspolitiikan. Vaikka ei olisi muita tavoitteita, jo yksin tämä tavoite ja sen perusteleminen on riittävä syy Itsenäisyyspuolueen toiminnalle.
Meneillään on uudenlaisen harvainvallan ja kansanvallan kamppailu. Harvainvalta on niskan päällä, koska kansalaisten joukossa vallitsee hämmennys, pettymys ja turhautuminen ja alistuminen. Kansanvalta tulee kuitenkin voittamaan siinä vaiheessa, kun ihmiset heräävät riittävän yksissä tuumin – ei vain vastustamaan kasvavaa eriarvoisuutta, vaan – vaatimaan suunnan muuttamista. Itsenäisyystaistelua, joka voidaan ja pitää nyt käydä ilman väkivaltaa, ei hävitä. Se loppuu vasta kun se on voitettu.
http://www.anttipesonen.fi/2014/06/vaalianalyysi-ja-tilannearvio.html
Arvonlisäveron suuruus perustuu tuotteen ostomaan verokantaan ja se tilitetään ostomaahan. Arvonlisävero otettiin Suomessa käyttöön vuonna 1994 seuraavan vuoden alussa alkaneen EU-jäsenyyden vuoksi. Suomen yleinen arvonlisäveroprosentti on vuoden 2013 alusta 24 %, mutta joillakin hyödykkeillä on alennettu verokanta kuten 14 % (ruoat ja rehut) tai 10 % (lääkkeet, kulttuuripalvelut sekä tilatut lehdet)
http://fi.wikipedia.org/wiki/Arvonlis%C3%A4vero
_________________________________________
Ruoan arvonlisävero nousee tammikuun alussa 14 prosenttiin.
– Eniten ruoan arvonlisäverotuksen korotus vaikuttaa pienituloisten kotitalouksien arkeen ja ostovoimaan. Korotus saattaa lisätä myös elintarvikkeiden tuontia ja voi näin heikentää kotimaisen elintarviketuotannon kilpailukykyä ja sitä kautta työllisyyttä, arvioi PTY:n toimitusjohtaja Kari Luoto yhdistyksen tiedotteessa.
Uusi arvonlisävero on lähes kaksinkertainen verrattuna eurooppalaiseen keskiarvoon (EU15), joka on noin kahdeksan prosenttia, huomauttaa PTY.
http://www.taloussanomat.fi/paivittaistavarat/2012/12/28/nain-paljon-ruokalaskusi-voi-kasvaa-ensi-vuonna/201244468/12
______________________________________________
ALV pitäisi poistaa kokonaan kotimaisilta tuotteilta, mutta se ei ole mahdollista EU;n jäsenmaissa, kotimaista ei saa suosia,
se vaikuttaa monella tapaa,halvemmat hinnat alentaisi myös
palkkatasoa ja se lisäisi kilpailukykyä, nythän se on tuhottu.
Muissa EU-maissa ALV on 6.8% ja joissakin ruuan alvi in0%
niin se pitäisi olla meilläkin,se olisi hyöty koko kansalle,erityisesti
pienituloisille joitten rahat kuluu asumiseen ja ruokaan.
Kokoomus lupasi veroalen joka hyödyttää jonkinverran keskituloisia
mutta alvin alennus olisi ollut paljon tehokkaampi tapa kaikille,
ja se olisi myös työllistänyt ihmisiä,
tuo veroale niin pieni kuin onkin ,on vaalitäky, saa nähdä kuinka
moni tarttuu syöttiin,
liian moni,
Paskakokkareet luulevat olevansa kuolemattomia, niin paljon pilvilinnoistaan vittuilevat rahvaalle.