Ei enään oikeaa Evankeliumia vaan Raamatun vastaista julistusta.
Nyt on myös jo saateenkaari messukin ja oikein televisioidaan. Ensi sunnuntaina 29.6 klo 10:00
Jumalanpalvelus
Sateenkaarimessu Kallion kirkossa. Saarna Jaana Partti, liturgi Arja Penttinen, kanttori Kimmo Puunenä. Ääniset -kuoro ja Suomen lausujainliiton puhekuoro johtajana Petra Lampinen.
Ettei kannata katsella. Kaikkea sitä kirkko tekeekin. Mutta oikeaa Evankeliumia ei enään julista
http://ohjelmaopas.yle.fi/tv/opas?t=2014-06-29
Kaikkea eksytystä on jo kirkossa sateenkaarimessu
14
288
Vastaukset
- vaikuttaa siltä että
Jotenkin vain vaikuttaa siltä, että sateenkaarimessu tekisi teillekin oikein hyvää, ehkäpä te tuntisitte siellä Lutherin läheisyyden aidoimmillaan ja paljon selvemmin kuin Luterhisaation kinkereillä.
Luterisaatio on kuitenkin miesten etupiiriä, ja he haluavat pitää oman miehisen seuransa, jota naiset eivät tule koskaan häiritsemään. Kaikki siis viittaa miesseurassa viihtyviin miehiin, joiden pitäisi nyt vain uskaltaa tulla ulos ahtaista kopperoistaan ja tunnustaa edes itselleen, miten paljon miesseura kiinnostaa.
Toki sateenkaarimessusta voisi jatkaa iltaa vielä miesten saunassa!Meiilä on kyllä paljon myös naisia. Naisille on omat juttunsa esim. naistenpiiri ym. Mutta saarnavirka on miehillä ja samaa sukupuolta olevien liitoille ehdoton EI EI EI!!!!
Huomatkaa kaikki ovat naispappeja jotka tuon sateenkaari messun toimittaa.
Sen naispappeus sai aikaan. Pahasti harhaan kulkee kirkko- miten voisitte koska
totuusvoittaaaina kirjoitti:
Meiilä on kyllä paljon myös naisia. Naisille on omat juttunsa esim. naistenpiiri ym. Mutta saarnavirka on miehillä ja samaa sukupuolta olevien liitoille ehdoton EI EI EI!!!!
Mutta jo teidän itsenne takia, että te olisitte onnellinen? Voitte vielä itsekin tarvita samaa sukupuolta olevien avioliittoa, miten voisitte koskaan olla varma, ettei lopullinen olemuksenne olekin miesparin toinen ja onnellinen puoliso?
- valehtelija
totuusvoittaaaina kirjoitti:
Meiilä on kyllä paljon myös naisia. Naisille on omat juttunsa esim. naistenpiiri ym. Mutta saarnavirka on miehillä ja samaa sukupuolta olevien liitoille ehdoton EI EI EI!!!!
**autoilija24.6.2014 13:50
Suomalaiset naiset ovatkin rasisteja en minä.
Kaikki
suomalaiset naiset ovat rasisteja narsisteja sekä h.u.o.r.i.a TÄMÄ ON TOSI!!! ***
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10543008#comment-68492143-view
KAIKKI....? oma ÄITINSÄKIN?
jaahas.
nyt ne on sit luthersäätiöläisetkin naiset jo huoria?
saanut pakit niiltäkin ?----------
totuusvoittaaaina24.6.2014 14:41
Mitä sinun äiti h.u.o.r.a.l.l.e.s.i kuuluu?? Vieläkö opettaisi minua lisää naimaan?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12326962#comment-68492994-view
Tuollaista kirjoittelee AN/Porvooss,
kehuen kotisivullaan
olevansa harras Luthersäätiöläinen.
Sekä *uusi Martti Luther* myös. - Pin Occio
totuusvoittaaaina kirjoitti:
Huomatkaa kaikki ovat naispappeja jotka tuon sateenkaari messun toimittaa.
Sen naispappeus sai aikaan. Pahasti harhaan kulkee kirkkototuusvoittaaaina26.6.2014 23:06
Huomatkaa kaikki ovat naispappeja jotka tuon sateenkaari messun toimittaa.****
no onhan siinä MIESKANTTORI, Kimmo Puumuna - Suomalaisen nainen
totuusvoittaaaina kirjoitti:
Meiilä on kyllä paljon myös naisia. Naisille on omat juttunsa esim. naistenpiiri ym. Mutta saarnavirka on miehillä ja samaa sukupuolta olevien liitoille ehdoton EI EI EI!!!!
Täysin oikeassa, ja totusvoittaaina nyt iski taas nuoria naisia luthersäätiössä. Katso hänen kotisivulla joka salasa otanut kuvat naisten ehtolisessa ja laitoi ilman lupa kotisivuilleen. Huiiiih..... Mitä ukko? Varoka kun tottis on huoranut suomalaisia naisia aikaisemmin, ja katso mitä nyt hän iske luthersatiossa. Varoka tyttöt. Toivon luthersätiön papit huomaa siitä totista. Poistakaa kuvaustani siellä ukko. Tiedätkö että sinä niin kuin minun isäni, katso peilin.!!!!!!
- kjhgfdre
tasa-arvo aviol.laki todella kaatui tällä kertaa mutta taistelu jatkuu ja on olemassa vaara, että homot ottaa kirkon ja sen Pyhän hautausmaat omakseen.
Miten on, saanko siirtää omaiseni pois kirkon hautausmailta toiseen paikkaan?
Jos
Niin miten pitää toimia?
Miksi ne homot eivät omillaan rahoittaa itselleen kirkkoja hautausmaineen! Eikai laki sitä kiellä...
MIKSI MONIEN SUKUPOLVIEN KUSTANTAMAT JA RAKENTAMAT KIRKOT HAUTAUS MAINEEN PITÄÄ ANTAA HOMOILLE?
Heitä varten eivät ihmisten sukupolvet olet kaikkea kustantaneet ja rakentaneet...
Haluan vanhenpani pois HEIDÄN kustamasta oikeudesta omasta hauta paikasta.
*surullinen*- sinne mitään akkoja
Oikeastaan tässä on nyt vain yksi keino, jota me voimme harkita. Ensinnäkin pitää kai anoa tuomiokapitulin tuomiorovasteilta, jotta vainajien luut saadaan siirtää uuteen lepopaikkaan ulkosaariston uuteen hautausmaahan. Jos tuomiorovastit antavat luvan, silloin ei liene enää kyseessä hautarauhan rikkominenkaan!
Toiseksi meidän tulee jättää luterilaisuus, luopua sen opista, sillä se mahdollistaa sekä naisten että myös homojen osallisuuden meidän puhtaiden sataprosenttisten heteroluterilaisten uskonnon harjoittamiseen ja omantunnon vapauteen sekä tietenkin uskonvarmuuteen! Toki naiset ovat näistä kaikkein pahimpia, sillä he kuvittelevat olevansa tasa-arvoisia meidän sataprosenttisten miesten kanssa!
Kaikesta tästä vaivasta me pääsemme eroon liittymällä islamilaiseen seurakuntaan, eikä kerrota siitä mitään naisille, joten he saattavat silloin jäädä omaan lähetysseuransa ompelukerhoon.
Mutta me miehet voimme jatkaa muslimeina ja olla sillä tavalla vapaita naisten valtapyrkimyksistä, mehän voimme vaatia heitä peittämään koko olemuksensa mustaan kaapuun ja vielä kasvonsakin burkhaan, joka on aivan keskeinen keino naisten alistamisessa.
Joka tapauksessa viemme sekä vainajiemme luut että omat luumme Vaasan ulkosaaristoon, josta varmasti löytyy pieni vajaan hehtaarin saari uutta islamilaista yhteisöämme varten. Naisille sinne ei tietenkään ole mitään lupaa maihinnousuun, joten me voimme jatkaa siellä hyvässä miesseurassa.
Eihän sinne mitään akkoja enää tarvita, keksisivät vain vielä islamiinkin jonkinlaisen naisimaamin viran!
- Kyllälähteetaas
Eikös evankeliumi tarkoita ilosanomaa?
Miten jonkin vähemmistön sortaminen on oikeaa ilosanomaa?- Todella sääli luteri
Aivan todellakin! Ja nyt ymmärrän, että luterilainen ilosanoma tarkoittaa juuri lähimmäisten sortamista, sillä sortaja voi tuntea vahingoniloa!¨
Luterilainen usko on siis todella vääristynyt ja kovin kauaksi kristinuskosta loitontunut lahkouskonto! Todella sääli luterilaisia, jotka ovat täysin syyttömiä omaan tilaansa tietämättöminä ja yksinkertaisina uskovaisina. - ilo sanomaa
totuusvoittaaaina24.6.2014 14:41
Mitä sinun äiti h.u.o.r.a.l.l.e.s.i kuuluu?? Vieläkö opettaisi minua lisää naimaan?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12326962#comment-68492994-view
- PINOCCIO
Sateenkaarimessu, kanttorina PUUNENÄ...
omg ..... OMG
_REPS_
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922147Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n422105Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501845Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861261
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311080Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561023- 67946
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910
