Tiede tarvitsee auktoriteetin.

Toisessa ketjussa muutamat evolutionistit olivat sitä mieltä, että tiede ei tarvitse mitään auktoriteettia. Ilmeisesti heidän mielestään tiedemiehet ovat niin viisaita, että he eivät erehdy koskaan.
Käytäntö kuitenkin todistaa, että tiede on olemassaolonsa aikana joutunut jatkuvasti korjailemaan näkemyksiään.

Vuonna 1861 Ranskan Tiedeakatemia julkaisi asiakirjan "51 tieteellistä tosiasiaa", jossa tahdottiin osoittaa, miten epätieteellinen Raamattu on noiden "tosiasioiden" rinnalla.
Luonnontieteiden tohtori Harry Rimmer on sanonut, ettei tänä päivänä ole ainoaakaan arvovaltaista tiedemiestä, joka hyväksyy yhtään ainoaa noista "tosiasioista."

Pariisin kuuluisassa Louvre´issa on viisi ja puoli kilometriä kirjahyllyjä, joihin on koottu vanhentuneita tieteellisiä teoksia, jotka on myöhemmin epätieteellisinä hyljätty uusien tieteellisten tutkimustulosten astuttua esille. Ja näiden joukossa on myös tämä "51 tieteellistä tosiasiaa."
Raamattua sieltä hyllyistä ei kuitenkaan löydy, eikä tiettävästi edes Koraania.

"Ruoho kuivuu, kukkanen lakastuu, mutta meidän Jumalamme sana pysyy iankaikkisesti." (Psalmi 40:8).

19

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antijaakob

      Ja nyt sinä Jaakob lopetat tietotekniikan käytön välittömästi oitis paikalla juuri nyt viipymättä heti, koska sen ovat kehittäneet ateistiset tutkijat, joilla ei ole ollut aikomustakaan tarkistaa sen toimivuutta Raamatun sanoihin vertaamalla saati Jumalalta kysymällä.

    • Sinulle Jaakob kerrottiin jo kolmisen vuotta sitten, ettei Harry Rimmer todellisuudessa ollut luonnontieteiden tohtori, vaan hän oli tusina tavallinen valehteleva kreationisti.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Harry_Rimmer

      Sinulle myös kerrottiin, ettei Ranskan tiedeakatemia ole koskaan julkaissut tuollaista asiakirjaa, joten miksi valehtelet? Laitatko linkin tuohon Louvre väitteeseen?

      Avauksesi aihe on niin idioottimainen, että taidan vielä vähän aikaa pitää taukoa täältä.

      • siinä sivussa

        Selvennykseksi niille jotka eivät tiedä: Rimmer opiskeli ja myöhemmin hänelle myönnettiin kunniatohtorin arvo, mutta hänellä ei ollut mitään yliopistollista oppiarvoa.


      • siinä sivussa kirjoitti:

        Selvennykseksi niille jotka eivät tiedä: Rimmer opiskeli ja myöhemmin hänelle myönnettiin kunniatohtorin arvo, mutta hänellä ei ollut mitään yliopistollista oppiarvoa.

        Rimmer opiskeli lukuisissa yksityisissä kristillisissä yliopistoissa lukuisia aiheita, mukaan luettuna biologiaa, paleontologiaa ja antropologiaa, mutta hänen ainoa "oikea" luonnontieteellinen opintonsa oli kirjekurssi geologiasta.

        "Rimmer enrolled in a correspondence course in geology (at the University of Colorado, while on a speaking tour in the Rocky Mountains region) and started collecting fossils."

        "Tieteen tohtorin kunnia-arvon" hän sai niin ikään yksityisestä kristillisestä Wheaton Collegesta 1940-luvulla.

        http://en.wikipedia.org/wiki/Wheaton_College_(Illinois)


      • "Avauksesi aihe on niin idioottimainen, että taidan vielä vähän aikaa pitää taukoa täältä."

        En suoraan sanoen ymmärrä, miten monet teistä järjissään olevista kirjoittajista olette jaksaneet heilua palstalla vuosikausia.

        Tietenkin täällä on omat hupinsa, ja miksei hyötynsäkin jos niin haluaa, mutta ei kai pidemmän päälle sekopäiden kanssa tosissaan jankkaaminen ole mielekästä.

        Kretuliinijengi on kuitenkin sen verran pihalla, että "dialogin" käyminen muistuttaa lähinnä paraolympialaisissa buuamista.


      • T 7
        silverjew kirjoitti:

        "Avauksesi aihe on niin idioottimainen, että taidan vielä vähän aikaa pitää taukoa täältä."

        En suoraan sanoen ymmärrä, miten monet teistä järjissään olevista kirjoittajista olette jaksaneet heilua palstalla vuosikausia.

        Tietenkin täällä on omat hupinsa, ja miksei hyötynsäkin jos niin haluaa, mutta ei kai pidemmän päälle sekopäiden kanssa tosissaan jankkaaminen ole mielekästä.

        Kretuliinijengi on kuitenkin sen verran pihalla, että "dialogin" käyminen muistuttaa lähinnä paraolympialaisissa buuamista.

        Paraolympialaisissa buuamista... Aika hyvä.

        Sitä paitsi tuo kretuliinijengi koostuu korkeintaan kolmesta kirjoittajasta. He ovat kaikki trolleja, joiden mielestä esiintyminen hihhulina päättömine ajatuksineen on hulvattoman hauskaa. Tai sitten he ovat oikeasti aivopestyjä lahkojensa zombeja.


    • söin hänet

      ... Toisessa ketjussa muutamat evolutionistit olivat sitä mieltä, että tiede ei tarvitse mitään auktoriteettia. Ilmeisesti heidän mielestään tiedemiehet ovat niin viisaita, että he eivät erehdy koskaan. ...

      Kumpikin lause on silkkaa luonnonlantaa. Sinulla on ilmiömäinen kyky käsittää asiat totaalisen väärin.

    • >Toisessa ketjussa muutamat evolutionistit olivat sitä mieltä, että tiede ei tarvitse mitään auktoriteettia.

      Siinä mielessä kuin sinä auktoriteetin ymmärrät, KAIKKI tiedemiehet ovat sitä mieltä eivätkä vain muutamat "evolutionistit".

    • >>Raamattua sieltä hyllyistä ei kuitenkaan löydy, eikä tiettävästi edes Koraania.

    • +++++++++++++

      "Toisessa ketjussa muutamat evolutionistit olivat sitä mieltä, että tiede ei tarvitse mitään auktoriteettia. Ilmeisesti heidän mielestään tiedemiehet ovat niin viisaita, että he eivät erehdy koskaan."

      Asia on juuri päinvastoin. Auktoriteetteja ei ole, koska ihminen on erehtyvä.

      "Käytäntö kuitenkin todistaa, että tiede on olemassaolonsa aikana joutunut jatkuvasti korjailemaan näkemyksiään."

      Tämä on tieteen vahvuus, ei heikkous. Uusi tieto korjaa vanhaa tietoa.

      Mitään huonompaa ei ole kuin usko siitä, että tiedämme kaiken.

    • NAIG

      "Toisessa ketjussa muutamat evolutionistit olivat sitä mieltä, että tiede ei tarvitse mitään auktoriteettia. Ilmeisesti heidän mielestään tiedemiehet ovat niin viisaita, että he eivät erehdy koskaan."

      Jos unohdetaan jyrtsin trollailut, niin tämä Jaakobin töräys on varmasti huonoin keskustelunavaus aloitus pitkään aikaan.
      Nyt rimaa vähän korkeammalle, Jaakob!

    • Onko kyvyttömyytesi omatoimiseen, itsenäiseen ajatteluun noin heikolla tasolla että huutelet vain uskosi ja mielikuvitus kavereittesi siipien suojista.. :D

      Mitä nämä 51 tieteellistä faktaa ovat? Google ei löytänyt asiasta mitään ihan heti.. Lienee salaliittoa?

    • Epäjumalienkieltäjä

      "Toisessa ketjussa muutamat evolutionistit olivat sitä mieltä, että tiede ei tarvitse mitään auktoriteettia. Ilmeisesti heidän mielestään tiedemiehet ovat niin viisaita, että he eivät erehdy koskaan."

      Tieteellisen menetelmän viisaus perustuu juuri siihen, että se ottaa huomioon ihmisen vajavaisuuden ja subjektiivisuuden. Juuri siksi tiede on avointa ja kriittistä ja nojaa avoimeen fakta-perusteiseen kritiikkiin.

      Sinun ja *JC:n kaltaisten uskovien sokea piste on vankkumaton usko. Ei usko Jumalaan tai Raamattuun, vaan usko omaan erehtymättömyyteenne. Te uskotte omien mutu-käsitystenne ja mielipiteittenne olevan absoluuttisesti totta ettekä ymmärrä kriittisesti tarkastella omia mielipiteitänne ja niiden perusteita.

    • "oisessa ketjussa muutamat evolutionistit olivat sitä mieltä, että tiede ei tarvitse mitään auktoriteettia. Ilmeisesti heidän mielestään tiedemiehet ovat niin viisaita, että he eivät erehdy koskaan."

      Missä tieteelle on asetettu enankoehtoja siitä mihin tuloksiin voidaan tai saadaan päätyä, tieteellinen tutkimus kärsii aina. Esimerkki tällaisesta:

      "Brigham Youngin yliopisto pyrkii olemaan tieteellisesti korkeatasoinen, objektiivista tutkimusta ja opetusta tarjoava korkeakoulu, myös uskontieteen ja teologian osalta. Toisaalta kirkon omistamassa oppilaitoksessa on kielletty opetus ja tutkimus, joka pyrkii kiistämään mormonismin totuuden tai asettamaan uskonnolliset totuudet tai kirkon johtajat kyseenalaisiksi. Tämä vaikuttaa väistämättä yliopistossa tehtävän tieteellisen tutkimuksen vapauteen ja näin ollen välillisesti myös tasoon." (Wikipedia)

      Jos Jumala on ollut niin ratkaisevassa asemassa maailman luomisessa ja ylläpitämisessä kuin väität, tieteentekijät pävtyisivät väistämättä tähän lopputulokseen. Maailmassa on valtava määrä uskovaisia tiedemiehiä, joille olisi äärimmäisen mieleistä päätyä toivomaasi lopputulokseen - mutta joitain äärimmäisen harvoja poikkeuksia lukuun ottamatta he eivät päädy niihin.

      Kuvitelma että maailman liki kaikkia tiedemiehiä voitaisiin jotenkin ohjaillä ja määräillä, on jokseenkin mieletön. pelkästään katolisia tutkijoita on varmaan miljoonia...

    • tieteenharrstaja

      Vääristelet taas, kun et ilman sitä pääse mihinkään:

      "Ilmeisesti heidän mielestään tiedemiehet ovat niin viisaita, että he eivät erehdy koskaan.
      Käytäntö kuitenkin todistaa, että tiede on olemassaolonsa aikana joutunut jatkuvasti korjailemaan näkemyksiään."

      Tieteen auktoriteettina toimivat sen metodi ja tulosten vertaisarviointi. Nämä tuottavat yhdessa rehellisimman ihmiskunnan tunteman asioiden tarkastelutavan, joka tässä selvästi ylittää politiikan, talouden, median tai uskonnon. Näitä kaikkia harjoittavat vajavaiset ihmiset ilman objektiivisesti havaittavaa ihmiskunnan ulkopuolista auktoriteettia. Sellaistahan sinä "toisessa ketjussa" väitit tieteen tarvitsevan jääden mielipiteinesi yksin.

      Tiede tekee jatkuvasti uusia havaintoja ja saa uusia oivalluksia. Jos se ei "korjailisi näkemyksiään" niiden mukaisiksi, se ei olisi rehellisin vajavaisten ihmisten harjoittamista toiminnoista. Totuuden henki johtaa heitä eikä teitä.

    • "Ilmeisesti heidän mielestään tiedemiehet ovat niin viisaita, että he eivät erehdy koskaan."

      Tässä lauseessa sinä teet tiedemiehestä auktoriteetin. Tiede ja tiedemies ovat kaksi eri asiaa. Tiedemies on sokea ja siksi käyttää tiedettä nähdäkseen. Sinun mielestäsi tiedemiehen pitäisi näyttää, mitä tiede on. Tiede on metodi, eikä se tarvitse auktoriteettia.

      "Raamattua sieltä hyllyistä ei kuitenkaan löydy, eikä tiettävästi edes Koraania."

      Niin koska uskonnolliset kirjat eivät koskaan ole olleet tieteellisiä teoksia, joten ne eivät voi muttua vanhentuneiksi tieteellisiksi teoksiksi.

    • Jaakob, oletko koskaan kokeillut miltä jokapäiväinen elämä tuntuu ilman auktoriteettia - vai tarvitsetko jumalasi apua myös sukkia tai saippuaa tai pizzaa valitessasi?

    • heh heh ...

      Jaakob. nykyään kun on tuo Google niin ihan päättömiä valheita ei kannata suoltaa. Eihän sinua uskota pian enää silloinkaan kun et valehtele.

    • >=3

      "Tiede tarvitsee auktoriteetin."

      Ei tarvitse, Jaakko kulta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      720
      2970
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      361
      2653
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      48
      2410
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      30
      2390
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1948
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1479
    7. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1472
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      72
      1393
    9. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      57
      1349
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      14
      1321
    Aihe