No joo, tä on aika kulutettu juttu mut kirjottelen silti..
(yllätys,yllätys) mä oon haaveilluomasta hevosesta kauan.. Kokoemusta kyllä on mut vanhemmat on tiellä.. >Kyllähän mä tiedän että tallivuokra maksaa ja jne.. Mut mun lähellä on talli mis on vuokra 80e/kk. Eikä kyl oo kallis.. Ja jos ostaa terveen hevosen se ei yleensä sairastele paljoa.. Ja sit kumminki ku oon kattonu ilmotuksii ni yleensä tulee satulaja suitset hevosen mukana.. Auttakaa..
Puss puss.;)
Miten saada vanhemmat suostumaan..?
9
634
Vastaukset
- minde
mulla on ihan sama juttu et haluaisin oman hevosen! mutta hevoset ovat kyllä aika kalliita. suomenhevoset maksaa markkoina n. 15000mk ja lämminveriset 25000 markasta ylöspäin.
- Minä
Suomenhevosia saa kyllä markoissa alle kymppitonninkin, myös hyviä, samoin lämppäreitä. Eri juttu taas jos hakee hevosta joka osaa muutakin kuin pelkät perusasiat. Itse haaveilen issikasta ja hankinkin sen sitten kun saisi tämän koulun loppuun ja pääsisi työelämään...:/ mutta nehän ne vasta maksaakin.
- Omistaja
Suokkarin jos haluaa niin saa jopa 2000€ ja ihan kunnollisia.Ja jonkin aikaa sitten täällä palstalla oli myynnissä sellainen koulutettu tamma..en rotua muista mutta niitä montaa ei suomessa kyllä ole.Niin 500€ koska perhe ei halunnut lopettaa sitä.Ja hevonen sitten meni paikkaan jossa sen varsatkin olivat.Eli ihan elää vielä ja hyvässä kodissa.Eli ei kyllä paljoa maksa jos tosissaan etsii ja hakee kunnon hevosta.Kannattaa etsiä kaikista mahdollisista paikoista.
- Sulotar:)
Noh mä oon kattonu myynti-ilmotuksii ni on iha saanu 1000eurolla tai vähemmällä hevosia.. Jotku haluaa jopa antaa hepan pois ettei se esim. joudu teuraaks..
- verna
Sulotar:) kirjoitti:
Noh mä oon kattonu myynti-ilmotuksii ni on iha saanu 1000eurolla tai vähemmällä hevosia.. Jotku haluaa jopa antaa hepan pois ettei se esim. joudu teuraaks..
Vaikka se heppa löytyisikin 100 eurolla, niin kannattaa kuitenkin teettää se eläinlääkäritarkastus ja maksaa se 100€ "ekstraa", kun sitten kuljetella lääkäriin jatkuvasti myöhemmin ilmenevien vikojen takia!
- Sulotar:)
verna kirjoitti:
Vaikka se heppa löytyisikin 100 eurolla, niin kannattaa kuitenkin teettää se eläinlääkäritarkastus ja maksaa se 100€ "ekstraa", kun sitten kuljetella lääkäriin jatkuvasti myöhemmin ilmenevien vikojen takia!
Niinpä.. Mutta maksaako se satasen, vai?
- milla
Sulotar:) kirjoitti:
Niinpä.. Mutta maksaako se satasen, vai?
ymmärrän kyllä hyvin vanhempiasi. vaikka hevonen ei paljoa maksaisi niin kaikki ne muut kulut.. ja lisäksi vielä vastuu hevosesta moneksi vuodeksi.
- Hevosen omistaja
Hevonen ei paljon maksa vaan ne kaikki kulut.Mutta suosittelisin vaan,että jos haluat hevosen niin näytä se tallilla.Näytä miten paljon niitä rakastat.Eli pusuttelet ja halailet niin eiköhän se siitä.Ja sit myös hoet sitä.Mä sain hevosen niin. :D
- poniko
Hevosen omistaja// ehkä hän on saanut jo hevosen,huomaa tää keskustelu on aloitttu vuonna 2004 :DD!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6417865Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4362145Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2252048- 1431630
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511219Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251187Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule951055Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65824Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6705Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.50679