Päivi Räsänen taas avioliittolaista

fem.

Kohdasta 02:00

"Räsänen sanoo pitävänsä tärkeänä, että puolue avoimesti puolustaa kristillisiä arvoja. Hänen mukaansa kristillisdemokraatit on viimeisen kolmen vuoden aikana pystynyt vaikuttamaan yhteiskuntaan enemmän kuin koskaan aikaisemmin.

– Nimenomaan kristillisdemokraattisen puolueen ansiota tai ehkä jonkun mielestä syytä on, että hallitus ei ole tuonut sukupuolineutraalia avioliittolakiesitystä eduskuntaan, Räsänen sanoo."

http://yle.fi/uutiset/rasanen_ei_aikaistaisi_kristillisdemokraattien_puheenjohtajavalintaa/7323889?ref=leiki-uup

13

202

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saas nähä

      Päivi luottaa näköjään siihen että pj:n paikkansa säilyy korostamalla konservatiivisuutta.

    • FUCKIFUU

      Päivin paras ase voittoon olisi ateistien ja muslimien demonisointi, Essayah ottaisi liberaalimman linja ja Räsänen voittaisi puolueensa puheenjohtajuuden, mutta KD ei hallituksen otettaisi liian rasistisena.

    • yöks.

      Ei ihmisten eriarvoisen kohtelun tukemisessa ole mitään syytä ylpeilyyn. Vatipää uskovainen vaan ei tajua sitä.

    • Huhhaheijaaa

      Ev.lut. kirkon virallisessa lausunnossa vastustettiin esitystä.
      Siinä hyvä syy protestierolle.

    • Kyllästynyt

      Hyi olkoon. Kutsuu syrjimistä ja eriarvoistamista kristillisten arvojen puolustamiseksi. Oikein kehtaa mainostaa, kuinka he ovat syypäitä syrjimisen jatkumiseen. Siihen, että toiset ihmiset eivät saa laillistaa liittoaan avioliitoksi.

      Vetää niin surulliseksi aina tällainen. Että mistä ne pienet ihmiset luulevat sen vallan saavansa, että toisia pistävät itsensä alapuolelle. Jos jotain kokee synniksi, niin olkoon sitä tekemättä. Mutta että ihan laki, ettei kukaan muukaan saa tehdä, sama mitä muiden omatunto sanoo.

    • 5 5

      "SDP:n Rinne sukupuolineutraalista avioliittolaista: "Yhdenvertaisuus on ihmisoikeuskysymys"

      SDP:n puheenjohtaja, valtiovarainministeri Antti Rinne puolustaa sukupuolineutraalia avioliittolakia SDP:n nettisivuilla julkaistussa kirjoituksessaan.

      Eduskunnan lakivaliokunta hylkäsi keskiviikkona kansalaisaloitteen sukupuolineutraalista avioliittolaista. Asian käsittely jatkuu syksyllä eduskunnan suuressa salissa.

      Äänestyksestä olivat poissa aloitetta aiemmassa käsittelyvaiheessa puoltaneet demariedustajat Suna Kymäläinen ja Mikael Jungner.

      Rinne korostaa, että puolue kannattaa aloitetta, ja hän kehottaa äänestyksessä puolueen edustajia "kulkemaan yksillä rattailla".

      – Ihmisoikeudet kuuluvat jokaiselle yksilölle, eikä kenenkään oikeuksien toteutuminen saa olla kiinni muiden moraalista tai omatunnosta, hän toteaa kirjoituksessaan.

      – Aloitteessa on kyse ihmisoikeuksista ja yhdenvertaisuudesta. Se ei ole tunnekysymys tai omantunnonkysymys, eikä siinä ole kyse liberaaliudesta tai konservatiivisuudesta.

      Rinne muistuttaa, että Suomi on viimeinen Pohjoismaa, jossa samaa sukupuolta olevat ihmiset eivät voi solmia avioliittoa. Hänen mukaansa syrjivät lain johtavat helposti syrjiviin asenteisiin.

      – Ihmiset eivät ole yhdenvertaisia, jos lainsäädäntö erottelee heidät seksuaalisen suuntautumisen mukaan. Se on rakenteellista, lainsäädännössä tapahtuvaa syrjintää, Rinne kirjoittaa."

      http://yle.fi/uutiset/sdpn_rinne_sukupuolineutraalista_avioliittolaista_yhdenvertaisuus_on_ihmisoikeuskysymys/7326990

      - Kyse ei todella olekaan omantunnonasiasta, vaan ihmisoikeuksista. Räsänen siis vastustaa ihmisoikeuksia.

    • näin se menee

      "Päivi Räsänen taas avioliittolaista"

      Päivi Räsänen tietää saavansa kenkää toimestaan ja yrittää vielä pyristellä vastaan.
      Sari Essayah tai joku muu tulee valituksi, koska puolueessa on tympäännytty Päivin tyyliin tehdä puolueesta uskonnollinen liike. Toinen syy Päkän potkuille on se, että puolue menetti ainoan meppinsä EU:ssa ja kannatuskin on kotimaan vaaleissa ollut kehno.
      Eipä ihme kun Räsänen on onnistunut brändäytymään tavallisen kansan silmissä inhokiksi.

    • Nasse..

      Räsäsellä on uskiksen "moraali", Raamatusta hän poimii ne itseään mielyttävät Jumalansa käskyt mutta jättää noudattamatta ne käskyt jotka eivät Päiviä miellytä.

      • Olisi myös mielenkiintoista nähdä listä niistä Päkän kristillisistä arvoista, joita kd puolustaa.


    • eroa valtiokirkosta
    • Jappervokki

      Päivi Räsänen on henkilökohtaisesti vaikuttanut erolukuihin enemmän kuin kukaan koskaan. Siitä me kaikki olemme hänelle kiitollisia ja toivomme, että hän saa jatkaa parrasvaloissa tuomassa julki mielipiteitään, jotka niin suuresti edesauttavat kirkon jäsenkatoa.

      • eroa valtiokirkosta

        Kirjoitus näkyy Ampparin kautta ( huom. hakumahdollisuus)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      91
      1777
    2. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      139
      1273
    3. Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä

      Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i
      Maailman menoa
      126
      1045
    4. Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee

      Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku
      Tv-sarjat
      29
      933
    5. S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä

      Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant
      Maailman menoa
      32
      835
    6. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      41
      808
    7. Mitä vit,,tua!

      Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul
      Suomussalmi
      35
      744
    8. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      15
      743
    9. Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen

      Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁
      Ikävä
      68
      700
    10. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      44
      662
    Aihe