Päivi Räsänen taas avioliittolaista

fem.

Kohdasta 02:00

"Räsänen sanoo pitävänsä tärkeänä, että puolue avoimesti puolustaa kristillisiä arvoja. Hänen mukaansa kristillisdemokraatit on viimeisen kolmen vuoden aikana pystynyt vaikuttamaan yhteiskuntaan enemmän kuin koskaan aikaisemmin.

– Nimenomaan kristillisdemokraattisen puolueen ansiota tai ehkä jonkun mielestä syytä on, että hallitus ei ole tuonut sukupuolineutraalia avioliittolakiesitystä eduskuntaan, Räsänen sanoo."

http://yle.fi/uutiset/rasanen_ei_aikaistaisi_kristillisdemokraattien_puheenjohtajavalintaa/7323889?ref=leiki-uup

13

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saas nähä

      Päivi luottaa näköjään siihen että pj:n paikkansa säilyy korostamalla konservatiivisuutta.

    • FUCKIFUU

      Päivin paras ase voittoon olisi ateistien ja muslimien demonisointi, Essayah ottaisi liberaalimman linja ja Räsänen voittaisi puolueensa puheenjohtajuuden, mutta KD ei hallituksen otettaisi liian rasistisena.

    • yöks.

      Ei ihmisten eriarvoisen kohtelun tukemisessa ole mitään syytä ylpeilyyn. Vatipää uskovainen vaan ei tajua sitä.

    • Huhhaheijaaa

      Ev.lut. kirkon virallisessa lausunnossa vastustettiin esitystä.
      Siinä hyvä syy protestierolle.

    • Kyllästynyt

      Hyi olkoon. Kutsuu syrjimistä ja eriarvoistamista kristillisten arvojen puolustamiseksi. Oikein kehtaa mainostaa, kuinka he ovat syypäitä syrjimisen jatkumiseen. Siihen, että toiset ihmiset eivät saa laillistaa liittoaan avioliitoksi.

      Vetää niin surulliseksi aina tällainen. Että mistä ne pienet ihmiset luulevat sen vallan saavansa, että toisia pistävät itsensä alapuolelle. Jos jotain kokee synniksi, niin olkoon sitä tekemättä. Mutta että ihan laki, ettei kukaan muukaan saa tehdä, sama mitä muiden omatunto sanoo.

    • 5 5

      "SDP:n Rinne sukupuolineutraalista avioliittolaista: "Yhdenvertaisuus on ihmisoikeuskysymys"

      SDP:n puheenjohtaja, valtiovarainministeri Antti Rinne puolustaa sukupuolineutraalia avioliittolakia SDP:n nettisivuilla julkaistussa kirjoituksessaan.

      Eduskunnan lakivaliokunta hylkäsi keskiviikkona kansalaisaloitteen sukupuolineutraalista avioliittolaista. Asian käsittely jatkuu syksyllä eduskunnan suuressa salissa.

      Äänestyksestä olivat poissa aloitetta aiemmassa käsittelyvaiheessa puoltaneet demariedustajat Suna Kymäläinen ja Mikael Jungner.

      Rinne korostaa, että puolue kannattaa aloitetta, ja hän kehottaa äänestyksessä puolueen edustajia "kulkemaan yksillä rattailla".

      – Ihmisoikeudet kuuluvat jokaiselle yksilölle, eikä kenenkään oikeuksien toteutuminen saa olla kiinni muiden moraalista tai omatunnosta, hän toteaa kirjoituksessaan.

      – Aloitteessa on kyse ihmisoikeuksista ja yhdenvertaisuudesta. Se ei ole tunnekysymys tai omantunnonkysymys, eikä siinä ole kyse liberaaliudesta tai konservatiivisuudesta.

      Rinne muistuttaa, että Suomi on viimeinen Pohjoismaa, jossa samaa sukupuolta olevat ihmiset eivät voi solmia avioliittoa. Hänen mukaansa syrjivät lain johtavat helposti syrjiviin asenteisiin.

      – Ihmiset eivät ole yhdenvertaisia, jos lainsäädäntö erottelee heidät seksuaalisen suuntautumisen mukaan. Se on rakenteellista, lainsäädännössä tapahtuvaa syrjintää, Rinne kirjoittaa."

      http://yle.fi/uutiset/sdpn_rinne_sukupuolineutraalista_avioliittolaista_yhdenvertaisuus_on_ihmisoikeuskysymys/7326990

      - Kyse ei todella olekaan omantunnonasiasta, vaan ihmisoikeuksista. Räsänen siis vastustaa ihmisoikeuksia.

    • näin se menee

      "Päivi Räsänen taas avioliittolaista"

      Päivi Räsänen tietää saavansa kenkää toimestaan ja yrittää vielä pyristellä vastaan.
      Sari Essayah tai joku muu tulee valituksi, koska puolueessa on tympäännytty Päivin tyyliin tehdä puolueesta uskonnollinen liike. Toinen syy Päkän potkuille on se, että puolue menetti ainoan meppinsä EU:ssa ja kannatuskin on kotimaan vaaleissa ollut kehno.
      Eipä ihme kun Räsänen on onnistunut brändäytymään tavallisen kansan silmissä inhokiksi.

    • Nasse..

      Räsäsellä on uskiksen "moraali", Raamatusta hän poimii ne itseään mielyttävät Jumalansa käskyt mutta jättää noudattamatta ne käskyt jotka eivät Päiviä miellytä.

      • Olisi myös mielenkiintoista nähdä listä niistä Päkän kristillisistä arvoista, joita kd puolustaa.


    • eroa valtiokirkosta
    • Jappervokki

      Päivi Räsänen on henkilökohtaisesti vaikuttanut erolukuihin enemmän kuin kukaan koskaan. Siitä me kaikki olemme hänelle kiitollisia ja toivomme, että hän saa jatkaa parrasvaloissa tuomassa julki mielipiteitään, jotka niin suuresti edesauttavat kirkon jäsenkatoa.

      • eroa valtiokirkosta

        Kirjoitus näkyy Ampparin kautta ( huom. hakumahdollisuus)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      13
      1713
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      140
      1702
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      291
      1312
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1098
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1076
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      130
      972
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      915
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      895
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      888
    Aihe