ohjelma käyntiin?

Pave

Mulla on tuossa vieressä Windowsin NT, mutta nyt pitäisi saada tietää miten siinä pääsee "ohittamaan" käyttäjän salasanan kun ei nyt tuu mieleen. Onko mahiksia Biosin kautta/ jollain näppäinkomennoilla tms. vastaavalla systeemillä? Kysyy meinaan samaa VGA tilassakin eikä onnaa sitäkään kautta.
PS. kiitokset etukäteen, jos joku jelppaa. Kerron kyllä sitten mikä auttoi jos onnaa.

4

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xyz
      • Pave

        Sinänsä hyvä, mutta kun meni lontoon puolelle! Tosin senverran mitä ymmärsin, niin ei täysin vastannut tuohon mun esittämään kysymykseen. Anyway KIITOS kuitenkin!


      • bladi

        Ne windowsin salasanat edustaa hyvin alkeelista tietoturvaa, mutta senverran pitää sanoo että lontoonkieli olisi hyvä taittua. Yleisimmät tekniikat ovat juuri bootata kone disketillä/cd:llä tai muulla boottaavalla medialla. Tässäyhteydessä ladataan pienimuotoinen linux-kerneli, jotta päästään kiinni users/password .sameihin. Jos kyseessä on jonkun organisaation työkone, niin kehotan kyllä miettimään lähetlö crakkailee NT salasanoja.


      • Pave
        bladi kirjoitti:

        Ne windowsin salasanat edustaa hyvin alkeelista tietoturvaa, mutta senverran pitää sanoo että lontoonkieli olisi hyvä taittua. Yleisimmät tekniikat ovat juuri bootata kone disketillä/cd:llä tai muulla boottaavalla medialla. Tässäyhteydessä ladataan pienimuotoinen linux-kerneli, jotta päästään kiinni users/password .sameihin. Jos kyseessä on jonkun organisaation työkone, niin kehotan kyllä miettimään lähetlö crakkailee NT salasanoja.

        Itseasiassa tuo ei ole minkään organisaation työkone (enään) ja on täysin laillisesti minulla, joten ei ole käyty noukkimassa mistään yön pimeinä tunteina. Mutta noin niinkuin ihan mielenkiinnosta haluaisin sen auki, sillä siitä saisi toisen koneen nettiin ja sillä voisi kokeilla kaikenlaisien ohjelmien latausta jne... jota ei viitsi kokeilla tällä omalla koneella. Sitäpaitsi jos jollain sattuisi olemaan NT:N (laillinen) disketti niin voisin vaikka sillä asentaa koko ohjelman uudelleen niin kaikki vanhat tiedostot saisi tuhottua samalla.Konetta ei ole tarkoituskaan laittaa nettipiuhaan kiinni ennekuin kaikki vanhat tiedostot on poistettu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      298
      6598
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      49
      5786
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      185
      5254
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4033
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3318
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3303
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3227
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3008
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2232
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      998
    Aihe