Koska tällä palstalla nousee aika ajoin väiteitä, joiden mukaan Suomi olisi voinut pysytellä puolueettomana Saksan ja Neuvostoliiton välisessä sodassa v.1941 ilman Saksan muodostamaa uhkaa, niin esitän tässä yhteenvedon Suomen ja Saksan suhteitten kehityksestä v.1940-41. Toisaalta on jo tuotu esille Saksan muodostama uhka v.1944 jonka vuoksi Suomi ei ollut vapaa solmimaan erillisrauhaa NL:n kanssa, joten oletan nyt oltavan kypsiä vuoden 1941 tilanteen tarkasteluun.
Esittämäni yhteenveto on seuraavan lainen:
1940
Kesäkuu: Hitler tekee periaatteellisen päätöksen hyökätä Neuvostoliittoon kesäkuuhun- 41 mennessä.
17.8. Joseph Vetjens saapuu Suomeen pääministeri Rytin ja Marsalkka Mannerheimin luo seuraavan sisältöisen viestin kanssa:
1) Aseita ostettavissa Vetjensin yhtiön ja Ruotsin kautta.
2) Pyyntö saada lupa kuljettaa saksalaisia vaihtojoukkoja Pohjanlahden satamien kautta Kirkkoniemeen.
3) Saksalle osuus Petsamon nikkelikaivoksesta.
22.9. Sopimus saksalaisten kauttakulusta Vaasasta Kirkkoniemeen alekirjoitettaan ja kauttakulku alkaa.
12.-13.11. Molotovin vierailu Saksassa ja Keskustelu Hitlerin kanssa.
Hitler torjuu Molotovin vaatimukset Suomen suhteen. Suomen riippuvuus Saksasta vahvistuu ja on "kiitollisuusvelassa" Hitlerille.
18.12. Hitler allekirjoittaa käskyn numero 21. (Barbarossa)
Suomi ja Romania mainitaan "todennäköisinä" liittolaisina. Näiden armeija
Piti alistaa Saksan käskyvallan alle.
1941
Tammikuu. Kenraali Henrichin matka Berliiniin. saa ensimmäistä kertaa tiedon lähestyvästä sodasta Saksan ja Venäjän välillä.
25.5. Suomalaisten upseerien vierailu Salzburgissa Saksassa Henrichin johdolla. Perehdytettään Barbarossaa osittain. Kaikkia sodan päämääriä ei paljastetta, mutta on alku neuvotteluille sotilaallisesta yhteistyöstä.
Suomalaiset joutuvat neuvotteluissa alistumaan saksalaisten vaatimuksille.
3.-6.6. Neuvottelut Suomessa. Suomen yleisesikunnan päällikkö Henrich:
Syvän vakava varoitus jokaisesta yrityksestä muodostaa jonkinlainen Quisling-hallitus, mikä heti katkaisi kaiken yhteistyön Suomen ja Saksan välillä. (Saksalainen pöytäkirja päivätyltä ajalta)
Henrich esitti myös toiveen, että sota syttyisi ensin Saksan ja Neuvostoliiton välillä ja että sen jälkeen olisi NL:n provokaatio Suomea vastaan.
8.6. Saksalaisia joukkoja siirtyy Pohjois-Suomeen.
10.6. Suojajoukot ja rajavartiojoukot liikekannalle.
13.6. Lapissa olevat joukot alistetaan saksalaiselle AOK Norwegenille.
17.6. Yleinen liikekannallepano.
22.6. Saksan hyökkäys venäjälle alkaa. Suomen alueella olevat saksalaiset lentokoneet pommittavat Neuvostoliiton alueita.
26.6.NL:n pommikoneet pommittavat Suomen kaupunkeja. Saksan suurlähettiläs von Blücher kiiruhtaa ulkoministeriöön selittämään että tämä riittää sodan julistamiselle. Eduskunta toteaa Suomen olevan sodassa.
Suomen ja Saksan suhteitten kehityminen 1940-41
1
168
Vastaukset 1
- ogre
Karjala haluttiin takaisin. Pahimmassa tapauksessa Suomi olisi joutunut sotimaan Saksaa ja Venäjää vastaan samanaikaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771580
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.104793En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203598- 128561
- 48546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510- 25493