Koska tällä palstalla nousee aika ajoin väiteitä, joiden mukaan Suomi olisi voinut pysytellä puolueettomana Saksan ja Neuvostoliiton välisessä sodassa v.1941 ilman Saksan muodostamaa uhkaa, niin esitän tässä yhteenvedon Suomen ja Saksan suhteitten kehityksestä v.1940-41. Toisaalta on jo tuotu esille Saksan muodostama uhka v.1944 jonka vuoksi Suomi ei ollut vapaa solmimaan erillisrauhaa NL:n kanssa, joten oletan nyt oltavan kypsiä vuoden 1941 tilanteen tarkasteluun.
Esittämäni yhteenveto on seuraavan lainen:
1940
Kesäkuu: Hitler tekee periaatteellisen päätöksen hyökätä Neuvostoliittoon kesäkuuhun- 41 mennessä.
17.8. Joseph Vetjens saapuu Suomeen pääministeri Rytin ja Marsalkka Mannerheimin luo seuraavan sisältöisen viestin kanssa:
1) Aseita ostettavissa Vetjensin yhtiön ja Ruotsin kautta.
2) Pyyntö saada lupa kuljettaa saksalaisia vaihtojoukkoja Pohjanlahden satamien kautta Kirkkoniemeen.
3) Saksalle osuus Petsamon nikkelikaivoksesta.
22.9. Sopimus saksalaisten kauttakulusta Vaasasta Kirkkoniemeen alekirjoitettaan ja kauttakulku alkaa.
12.-13.11. Molotovin vierailu Saksassa ja Keskustelu Hitlerin kanssa.
Hitler torjuu Molotovin vaatimukset Suomen suhteen. Suomen riippuvuus Saksasta vahvistuu ja on "kiitollisuusvelassa" Hitlerille.
18.12. Hitler allekirjoittaa käskyn numero 21. (Barbarossa)
Suomi ja Romania mainitaan "todennäköisinä" liittolaisina. Näiden armeija
Piti alistaa Saksan käskyvallan alle.
1941
Tammikuu. Kenraali Henrichin matka Berliiniin. saa ensimmäistä kertaa tiedon lähestyvästä sodasta Saksan ja Venäjän välillä.
25.5. Suomalaisten upseerien vierailu Salzburgissa Saksassa Henrichin johdolla. Perehdytettään Barbarossaa osittain. Kaikkia sodan päämääriä ei paljastetta, mutta on alku neuvotteluille sotilaallisesta yhteistyöstä.
Suomalaiset joutuvat neuvotteluissa alistumaan saksalaisten vaatimuksille.
3.-6.6. Neuvottelut Suomessa. Suomen yleisesikunnan päällikkö Henrich:
Syvän vakava varoitus jokaisesta yrityksestä muodostaa jonkinlainen Quisling-hallitus, mikä heti katkaisi kaiken yhteistyön Suomen ja Saksan välillä. (Saksalainen pöytäkirja päivätyltä ajalta)
Henrich esitti myös toiveen, että sota syttyisi ensin Saksan ja Neuvostoliiton välillä ja että sen jälkeen olisi NL:n provokaatio Suomea vastaan.
8.6. Saksalaisia joukkoja siirtyy Pohjois-Suomeen.
10.6. Suojajoukot ja rajavartiojoukot liikekannalle.
13.6. Lapissa olevat joukot alistetaan saksalaiselle AOK Norwegenille.
17.6. Yleinen liikekannallepano.
22.6. Saksan hyökkäys venäjälle alkaa. Suomen alueella olevat saksalaiset lentokoneet pommittavat Neuvostoliiton alueita.
26.6.NL:n pommikoneet pommittavat Suomen kaupunkeja. Saksan suurlähettiläs von Blücher kiiruhtaa ulkoministeriöön selittämään että tämä riittää sodan julistamiselle. Eduskunta toteaa Suomen olevan sodassa.
Suomen ja Saksan suhteitten kehityminen 1940-41
1
146
Vastaukset
- ogre
Karjala haluttiin takaisin. Pahimmassa tapauksessa Suomi olisi joutunut sotimaan Saksaa ja Venäjää vastaan samanaikaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1012294- 2221940
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1761752Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1011316- 381230
- 1221108
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo27783290kW kulutus
Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit180691Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli47675Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo51670