Miten eroon AMEX Cold Cardista?

Amex:iin tuskastunut

Ongelmana on 1970-luvulla hankittu AMEX Cold Card. Tuolloin ei vielä ollut Amexin Suomen yksikköä. Kortin omistaja on ollut pitkään vakavasti sairas ja käräjäoikeuden määräämänä edunvalvonnan alainen. AMEX-korttia on yritetty lopettaa yli vuosi soittamalla Euroopan asioita hoitavaan toimistoon Englannissa ja lähettämällä sieltä pyydettyjä kirjallisia dokumentteja. Toistaiseksi ilman tulosta. - Miksi Amex Finland ei halua avustaa toimenpiteissä, joilla lopetetaan AMEX Cold Card? Kummallista asiakaspalvelua?

11

3809

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • COLD VAI GOLD

      Millainen tämä kylmä kortti on?

      • Tuskastunut300

        Kappas vain, näillä pienillä laitteilla on mennyt sekaisin C ja G. - Brightoniin toimitetussa kirjallisessa aineistossa AMEXin tunnistetiedot ovat kohdallaan. Samoin AMEX Finland on tietoinen, mistä kortista kysymys. - Edelleen ihmetyttää, miksi Amexin Suomen toimisto on yhteistyöhaluton?


    • SDX2

      Kun toimitatte documentit suomeksi Englantiin, teihin suhtaudutaan huijareinna ?
      Amex myönnetään vain harvoille, eivätkä halua asiakkaistaan helposti eroon jotka maksavat laskunsa.

      • Turhautunut 299

        Asiointi Brightonin Telecom Housen kanssa on luonnollisesti tapahtunut englanniksi niin puhelimessa kuin kirjallisesti. Ko. toimisto hoitaa Amexin Euroopan asioita ... kohteliaasti käyttäytyen, mutta ilman asiakkkaan toivomia tuloksia. - Sama löperö toimintakulttuuri näkyy olevan Amexin Suomen toiminnoissa. Vastataan liian helposti, että "asia ei kuulu meille".


      • Käännös on paikallaa
        Turhautunut 299 kirjoitti:

        Asiointi Brightonin Telecom Housen kanssa on luonnollisesti tapahtunut englanniksi niin puhelimessa kuin kirjallisesti. Ko. toimisto hoitaa Amexin Euroopan asioita ... kohteliaasti käyttäytyen, mutta ilman asiakkkaan toivomia tuloksia. - Sama löperö toimintakulttuuri näkyy olevan Amexin Suomen toiminnoissa. Vastataan liian helposti, että "asia ei kuulu meille".

        Kääntäkää kaikki käräoikeuden päätökset holhouksesta (lainvoimainen) engalnniksi. Eli asiakirjat sen maan kielellä, jotta ymmärtävät. Joskus teidän täytyy hakea kyseisen maan oikeudelta myös päätös, että saat kuolletettua kaikki.

        Joten joskus täytyy ottaa selvää myös kyseisen maan laista ja kuinka siellä toimitaan ja hakea lainvoimainen päätös. Joskus on hyvä myös ns. palkata paikallinen lakimies.


    • Tuskastunut 298

      American Express-korttia käyttävien ja käyttöä harkitsevien on syytä olla tietoisia kyseisen luottokorttifirman tylystä toimintakulttuurista.

    • pettynytxxxx

      Hei!

      Itse lopetin Amexin Gold card kortin tänä keväänä. Tein kirjallisen irtisanomisilmoituksen, jonka laitoin American Expressille Suomessa. Noin kuukauden päästä minulle soitettiin ja yritettiin taivutella vaihtamaan korttia toiseen, jossa pienempi kuukausimaksu. Sanoin, että olen päättänyt lopettaa koko jäsenyyden. Uskoivat lopulta.

      Syynä kortin lopettamiseen oli korkea kuukausimaksu suhteessa kortin käytettävyyteen kaupoissa. On paljon paikkoja, jossa Amex kortit eivät käy. On hullua maksaa 170€ vuodessa tyhjästä. Palkintoohjelma on myös naurettava. Saadakseen palkintoja, pitäisi kortilla maksaa kaikki ostokset. Ja miten maksat kun kortti ei käy kaikissa paikoissa.

      • xema

        Hyvin kallis kortti myös kauppiaille jotka sen hyväksyvät,siksi harva kauppias tekee Amexin kanssa sopimuksen, siinä syy miksi kortilla voi maksaa niin harvoissa paikoissa.


    • PROVO PASKAA!!!

      KULTA KORTTIA EI OLLUT TUOHON AIKAAN OLEMASSA! TAPPAJATANELI TIETÄÄ!!!!

      VALEHTELEVÄ PROVOAJA ALOITTAJA MIKÄ LIE KÖYHÄ MÖHÖMAHA! TAPPAJATANELILLA ON SIKSPÄKKI!

      laalaalaa

      t: tappajataneli

      • Tuskastunut 297

        Edelleen hämmästyttää AMEX Finlandin ylimielinen "asiakaspalvelu"?


    • Anonyymi

      Jatkan jo vanhaa ketjua, koska asia ei liene vieläkään parantunut.
      Koskien asiakaspalvelun tasoa ja tylyyttä, olen edellisen kirjoittajan kanssa samaa mieltä.
      Kävin muutama vuosi sitten Teksasissa, joten otin sen vuosimaksuttoman version.
      Hyvin toimi ja kelpasi rapakon takana.
      Jokainen joka on joutunut firman kanssa tekemisiin, huomaa nopeasti, että asiakas, joka siis loppupeleissä maksaa koko baletin, niin hänen mielipiteillään ei ole mitään merkitystä. Virheen tai erehdyksen käsitettä ei tunneta ja jos tunnetaan, niin virhe on aina asiakkaassa.
      Yritin jopa soittaa toimitusjohtajalle kysyäkseni menettelyn syytä.
      Helsingistä sanottiin, että hän on Tukholmassa, eikä osaa suomea.
      Sanoin, että se sopii, osaan ruotsia, mutta Tukholmassa eivät taas tienneet, että heidän päällikkönsä vastaa myös Helsingin toimistosta.
      Ei siis kannattanut, en päässyt asiassa eteenpäin.
      Suomessa oli taannoin postilakko, olisiko ollut vv. 2018 tai -19 jonka seurauksena laskuja vain katosi.
      Jouduin kinaan, kun uskalsin sanoa, että maksan vain ne laskut, jotka postiluukustani tulevat.
      Minun olisi muka kuulunut roikkua heidän sivuillaan ja seurata, ostoksia ja saldoja. Tällaiseen heille kuuluvaan työhön en myönnä sitoutuneeni missään vaiheessa.
      Laskuja alettiin tietenkin karhuta pelkillä loppusummilla, pyysin mielestäni aivan aiheellisesti laskukopiota, jota pidän oikeutenani, mutta sellaista rutiinia lafkalla ei ole. Viittaukseni maan lakiin oli tässä kuten ilmaa.
      Tänä keväänä minulle ilmoitettiin aivan asiallisesti, että korttini voimassaoloaika loppuu elokuussa 2021. En ollut huomannut asiaa, koska en käytä korttia.
      Vastasin nopeasti sanomalla, että kiitos, mutta älkää lähettäkö uutta - en tarvitse.
      Tätä ei tietenkään uskottu, vaan uusi kortti tuli.
      Lafka satsaa miljoonia kansainväliseen näkyvyyteen mm. jääkiekkokaukaloiden laitamilla.
      Olisi parempi, mikäli mielessä joskus olisivat myös asiakkaat, ne ikävät kiusanhenget!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      48
      5947
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      255
      5707
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      88
      5664
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      32
      4776
    5. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      49
      4709
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      206
      4007
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      144
      3529
    8. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      3311
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      29
      3149
    10. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      25
      3117
    Aihe