Kyse on Aleksi Kaleniuksen (sd.) nimityksestä Suomen OECD:n ja Unescon edustuston asiantuntijavirkaan. Nimitys herätti jo aiemmin epäilyjä siitä, osallistuiko opetusministeri Krista Kiuru (sd.) puoluetoverinsa valintaan. Esillä on ollut väite poliittisesta virkanimityksestä, koska hakijoina oli myös 36-vuotiasta Kaleniusta kokeneempia asiantuntijoita.
Ministeriön kansliapäällikkö Anita Lehikoinen kertoi aiemmin Kiuruun liittyen, että nimitys tehtiin puhtaasti virkamiestyönä. Keskeisessä asemassa ollut Lehikoinen, Kaleniuksen lapsen kummi, ei jäävännyt itseään.
Ministeriön kansliapäällikkö Anita Lehikoinen kertoi aiemmin Kiuruun liittyen, että nimitys tehtiin puhtaasti virkamiestyönä. Keskeisessä asemassa ollut Lehikoinen, Kaleniuksen lapsen kummi, ei jäävännyt itseään.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Haiskahtaa nepotismille pahemman kerran!
Eiks se olekin aika kiva tapa hoitaa hommia, että nimittää kummilapsen isän virkaan. Nimitysperusteena muka ranskan kielen taito. Tosiasia eli fakta on se, että kyseinen kansliapäällikkö Anita Lehikoinen on virkaa hakeneen Kaleniuksen lapsen kummi.
Pääsee kummikin nyt käymään Pariisissa, kun kummilapsi muuttaa sinne.
Voi näitä demareiden virityksiä. Homma haisee kyllä pahemman kerran.
Valtakunnansyyttäjän pakeille. Tutkintakynnys on takuulla ylittynyt.
Tyypillistä ammattirikollisuutta.
SDP on kuin hukkuva joka tarttuu oljenkorteen. Kauhea nimityskiire ennenkuin hukutaan oppositioon.
Eihän se jäsenkirja hakijan pätevyyttä vähennä (vaikka ”lisää” sopivuutta), mutta kertoo tietenkin omistajansa ymmärryksestä.
Jos ministerinä on noin tyhmä niin eihän se ole oma vika vaan valitsijoiden.
Vastuu on viime kädessä äänestäjillä, sitä saa mitä tilaa.
Kuinka paljon idiootteja Suomessa on, kun pummit pääsevät poliitikoiksi.
Kiuru pääsi itse opoksi ilman vaaditavaa viran haettavaksi julistamista.
Huijariloiset syövät lasten ruokapöydistä.
Sosiaalidemoni huijaa aina.
Jutta Urpilainen sai hirvittävän paljon miinusta itselleen, kun hän tuota Krista Kiurua kierrätti ministerin pallilta toiselle. Ihmetellä pitää sitä asiaa, että mitä hyvää Jutta Urpilainen tuossa Krista Kiurussa näki? Eihän hänen ulkoinen habituskaan oikein istu ministerin rooliin, on niin ruttuisen ja tuhnuisen oloinen liikailoineen ja kainalosauvoineen? Eikö jalat enää kestä hankittuja ministeriskiloja, kun sauvoilla pitää roppaa kannattaa?
Se on pilannut jalkansa kännäämällä.
Krista Kiurun nimittäminen opetusministeriksi on laskenut huomattavasti tuon aiemmin korkeasti arvostetun "sivistyministeriön" tasoa. Toisaalta, on vaikea kuvitella minkä instituution tai laitoksen tasoa demarin nimittäminen sinne voisi kohottaa. En nyt juuri keksi yhtään....Demarit sopivat parhaiten Pitkänsillan tuolle puolen politrukin tai ay-jyrän iki-ihaniin tehtäviin.
Krista Kiuru siis leuhkii julkisuudessa että on saanut naida ruotsiksi
Opetusministeri Krista Kiurulla (sd.) oli nuoruusvuosiltaan kokemus ruotsin opiskelun hyödyllisyydestä.
– Sain tutustua ruotsalaiseen poikaystävään nuorena siksi, että osasin edes muutaman sanan heti alkuun ruotsia.
http://m.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288689365101.html
Hauska huomata kuinka pakkoruotsin kannattajien perustelut huononevat kun keskustelu edistyy. Samalla he tekevät itsestään narreja ja idiootteja.
Eikö noilta demareilta löytynyt sinne Poriinkaan Suomi-Areenaan muita naisia, kuin Krista Kiuru? Jos meinaavat tuota naistaan edelleen tyrkyttää mediassa, niin pitäisi ainakin pistää tuo naikkonen laihdustuskuurille ja tukalle pitäisi ainakin tehdä jotain opiksi ja ojennukseksi. Nykyaikana politiikkoja ja koteja stailataan "myyntiä varten", niin miksi Krista Kiuruun eivät sitten demarit sijoita rahaa edes vähän. Nikenomaan ulkoisen habituksen stailaukseen, koska tuo läppä häneltä kyllä näyttäisi lentävän. Tuota paketissa olevaa jalkaansakin hän näyttää oikein tyrkyttävän medialle. Kauan tuo paketti tuossa jalassa on ollut eli talevesta lähtien ja onhan sitä tyrkkyä saatu hapsottavan tukan ja liikakilojen lisäksi.
Minkäköhän takia tuo Jutta Urpilaisen temppu vaihtaa Jukka Gustafson tuohon Krista Kiuruun karvastelee edelleenkin? Jukka Gustafsonin opetusministerin työ tuottaa hedelmiä ja säästöjä, joista tämän päivän Hesarikin kirjoittaa. Nyt pitää valmistua sovitussa tahdissa, eikä sitä maisterin tutkintoa vääntää kymmeniä vuosia, niin kuin on tässä maassa tehty. Jukka Gustafsonille täydet bojot tehtäviensä hoidosta ja fiksu tyyppi piti panna sivuun demareiden akkavallan tieltä.
Kyllä Gustafsonille ja Guzeninalle näytettettiin ovea heidän taitamattomuuden vuoksi.