Kiinnostaa viljely ja tässä (http://punainentupa.tumblr.com/) olevan kivankokoinen läntti vihannesviljelmile. Hinta hyvä pk-seudun mökkeihin verrattuna meinaan.
Mutta voisiko toimia vaikkei ehdikään käydä paikalla kuin viikonloppuisin? Millaisia kasveja voi istutaa, niin, etta kasvaisivat varmasti hyvn ja huoletta?
Siirtolapuutaha vs. kesämökin oma tontti?
3
937
Vastaukset
- meiramma
No jopas on hyvin markkinoitu myynti-ilmoitus! :D Vähän jo hymyilytti.. No joo, mutta siis kysymykseesi: kyllä toimii, jos vkonloppuisin ajattelit käydä. Omenat ja marjathan siellä kasvavat varmasti jo valmiina ja itsekseen, perunamaan voit laittaa,ja mansikkaakin, mutta jos on kuiva kesä, voi muille kasveille käydä kalpaten. Jos siis ajattelit salaatteja, yrttejä, hernettä, kesäkukkia, ne voivat tarvita enemmän kitkemistä ja kastelua, mutta kokeile toki. Onnea mökkiunelmaasi :)
- sadf234asdf234
Osta kaupungista asuntolainalla puutarhamökki vuokramaalta. Makselet sitten rauhaisasti ja stressittömästi seuraavat 30 vuotta. Myyt vaikka pari omenaa puutarhasta ja laina makselee itse itsensä ;)
- Hkkg
Kalliita vihanneksia tiedossa meinaan, jos aiot ajella kerran viikossa 4tuntia autolla, maksaa pohjille 50keur ja muut ylläpito kulut n. 2keur per vuosi.
Näin vanhempana valtiomiehenä sanoisin että ei kannata. Ei edes huvitus mielessä. Tuolla hinnalla saat vaikkapa palan peltoa pk seudulta tai sitten koko perheelle juurekset ja marjat loppu elämäksi. Niin tai viljelypalstan hintaan n. 50eur vuodessa.
Ps. Vantaalta saa huomattavasti edullisemmin noita siirtolamökkejä ja monesti tontit on ns. Omia ja saa olla myös talvella
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390