Siirtolapuutaha vs. kesämökin oma tontti?

Noviisi-viherpeukalo

Kiinnostaa viljely ja tässä (http://punainentupa.tumblr.com/) olevan kivankokoinen läntti vihannesviljelmile. Hinta hyvä pk-seudun mökkeihin verrattuna meinaan.

Mutta voisiko toimia vaikkei ehdikään käydä paikalla kuin viikonloppuisin? Millaisia kasveja voi istutaa, niin, etta kasvaisivat varmasti hyvn ja huoletta?

3

961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meiramma

      No jopas on hyvin markkinoitu myynti-ilmoitus! :D Vähän jo hymyilytti.. No joo, mutta siis kysymykseesi: kyllä toimii, jos vkonloppuisin ajattelit käydä. Omenat ja marjathan siellä kasvavat varmasti jo valmiina ja itsekseen, perunamaan voit laittaa,ja mansikkaakin, mutta jos on kuiva kesä, voi muille kasveille käydä kalpaten. Jos siis ajattelit salaatteja, yrttejä, hernettä, kesäkukkia, ne voivat tarvita enemmän kitkemistä ja kastelua, mutta kokeile toki. Onnea mökkiunelmaasi :)

    • sadf234asdf234

      Osta kaupungista asuntolainalla puutarhamökki vuokramaalta. Makselet sitten rauhaisasti ja stressittömästi seuraavat 30 vuotta. Myyt vaikka pari omenaa puutarhasta ja laina makselee itse itsensä ;)

    • Hkkg

      Kalliita vihanneksia tiedossa meinaan, jos aiot ajella kerran viikossa 4tuntia autolla, maksaa pohjille 50keur ja muut ylläpito kulut n. 2keur per vuosi.

      Näin vanhempana valtiomiehenä sanoisin että ei kannata. Ei edes huvitus mielessä. Tuolla hinnalla saat vaikkapa palan peltoa pk seudulta tai sitten koko perheelle juurekset ja marjat loppu elämäksi. Niin tai viljelypalstan hintaan n. 50eur vuodessa.

      Ps. Vantaalta saa huomattavasti edullisemmin noita siirtolamökkejä ja monesti tontit on ns. Omia ja saa olla myös talvella

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      140
      9351
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5354
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      27
      3709
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      47
      2553
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      19
      2150
    6. 70
      1914
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      135
      1887
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      231
      1690
    9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      139
      1444
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      39
      1250
    Aihe