Kiinnostaa viljely ja tässä (http://punainentupa.tumblr.com/) olevan kivankokoinen läntti vihannesviljelmile. Hinta hyvä pk-seudun mökkeihin verrattuna meinaan.
Mutta voisiko toimia vaikkei ehdikään käydä paikalla kuin viikonloppuisin? Millaisia kasveja voi istutaa, niin, etta kasvaisivat varmasti hyvn ja huoletta?
Siirtolapuutaha vs. kesämökin oma tontti?
3
966
Vastaukset
- meiramma
No jopas on hyvin markkinoitu myynti-ilmoitus! :D Vähän jo hymyilytti.. No joo, mutta siis kysymykseesi: kyllä toimii, jos vkonloppuisin ajattelit käydä. Omenat ja marjathan siellä kasvavat varmasti jo valmiina ja itsekseen, perunamaan voit laittaa,ja mansikkaakin, mutta jos on kuiva kesä, voi muille kasveille käydä kalpaten. Jos siis ajattelit salaatteja, yrttejä, hernettä, kesäkukkia, ne voivat tarvita enemmän kitkemistä ja kastelua, mutta kokeile toki. Onnea mökkiunelmaasi :)
- sadf234asdf234
Osta kaupungista asuntolainalla puutarhamökki vuokramaalta. Makselet sitten rauhaisasti ja stressittömästi seuraavat 30 vuotta. Myyt vaikka pari omenaa puutarhasta ja laina makselee itse itsensä ;)
- Hkkg
Kalliita vihanneksia tiedossa meinaan, jos aiot ajella kerran viikossa 4tuntia autolla, maksaa pohjille 50keur ja muut ylläpito kulut n. 2keur per vuosi.
Näin vanhempana valtiomiehenä sanoisin että ei kannata. Ei edes huvitus mielessä. Tuolla hinnalla saat vaikkapa palan peltoa pk seudulta tai sitten koko perheelle juurekset ja marjat loppu elämäksi. Niin tai viljelypalstan hintaan n. 50eur vuodessa.
Ps. Vantaalta saa huomattavasti edullisemmin noita siirtolamökkejä ja monesti tontit on ns. Omia ja saa olla myös talvella
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432776Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 581351
- 931245
- 471129
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121128