Sumen raja

Taidan olla oikeassa paikassa kysymässä apua karttaan jota en ole löytänyt.
Kyse on kartasta jossa näkyy mihin neuvostoliiton joukot etenivät ennen kuin ne saatiin pysäytettyä.Sellainen Suomen kartta olisi haussa jossa se näkyy selvästi koska en ole sellaista löytänyt.
Jos joku voisi laittaa linkin.
Tämän tarkempaa karttaa en löydä joten hieman tarkempi ja rajattu kelpaisi minun käyttööni.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Jatkosota
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kirjoitusvirheellä tietenkin aloitin koko kyselyn vaan kaikki ymmärtävät kyseessä olevan Suomen rajan.

Äänestä
  • Ja virheet vaan tippuu sekaan joten anteeksi lipsuminen.

    Äänestä

  • Painajaishakua kirjoitti:

    Ja virheet vaan tippuu sekaan joten anteeksi lipsuminen.

    No kun EvakkoPoikakin tunnustaa ****-paskaleikkinsä ja pedofiliansa, niin minäkin evakkona kerron tarinani.
    Äitini ei tiedä isästäni mitään. Maksasi evakkoreessä niin sammuneena silloin. Käski mun ottaa ilmakuvan Lahdesta, Riihimäestä tai Tampereesta ja katsella sitä. "Siellä voi esiintyä isäsikin!"
    Lapsuutenihan oli helevetelistä menoa, kun jouduin evakkojen perheeseen. Oli puutetta, vaikka valtavat kartano maksettiin kolmeen kertaan meille tänne Seinäjoelle. Pohjalaiset eivät pitäneet meistä, kun varastimme, rikoimme ja sonnimme kaikkialle.
    Tiesin olevani homo rippikoulussa, mutta paholaispojista ei olut mukaan, joten katkeroiduin perkeleellisesti ja päätin koko elämäni kostaa suomalaisille. Olen varastanut kaikilta, joilla ei ole -iainen, -nen loppuinen sukunimi, tai sellaisia kauniita karjalaisnimiä, kuten Sikiö, Paksujalka, Palopää, Ruikkulauka tai Käymälänalausta.

    Äänestä

Kiitosta vaan vastanneelle mutta sellainen Suomen kartta olisi edelleen haussa jossa näkyy selvästi se mihin asti neuvostoliito todella pääsi kesähyökkäyksessä -44.Mihin rintamalinjat pysähtyivät on kysymys jos se jäi epäselväksi ja jos se ole tiedossa niin senkin voi ilmoittaa.

Äänestä
  • No se marssi keskellä Helsinkiä ja sen tarkastusupseerit kulkivat aivan missä halusivat ja Porkkalassa pysyivät 1956 vuoteen taukki

    Äänestä

Älähän T-kadun mutantti selitä, sodan jälkeen venäläiset kulkivat turisteina, ilman asetta. Minäkin vanha tiedustelu-upseeri olen marssinut Punaisella torilla.
Laatokan itäpuolella rintama pysähtyi Pitkärannan tasalle. Kannaksella taas Taipale, Vuoksi, Viipuri. Siihen asti venäläinen sotilas pääsi taistellen. Loppu on ryöstettyä. Koko Karjala on pakkoluovutettu.

Äänestä

Putler on käynnistänyt valtavan propagandakampanjan. Evakoiden haukkuminen on tällä palstalla ollut pääaihe. Historian vääristely on toinen.

Äänestä
  • No se marssi keskellä Helsinkiä ja sen tarkastusupseerit kulkivat aivan missä halusivat ja Porkkalassa pysyivät 1956 vuoteen taukki

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Painajaishakua kirjoitti:

Taidan olla oikeassa paikassa kysymässä apua karttaan jota en ole löytänyt.
Kyse on kartasta jossa näkyy mihin neuvostoliiton joukot etenivät ennen kuin ne saatiin pysäytettyä.Sellainen Suomen kartta olisi haussa jossa se näkyy selvästi koska en ole sellaista löytänyt.
Jos joku voisi laittaa linkin.
Tämän tarkempaa karttaa en löydä joten hieman tarkempi ja rajattu kelpaisi minun käyttööni.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Jatkosota

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu