Teidän asenteillanne aivan viattomat ihmiset voivat joutua suuriin vaikeuksiin ja lopulta heidän täytyy jättää oma kotimaansa!
Venäjällä kommunistisen järjestelmän romahtamisen jälkeen on alkanut fanaattinen suuntaus, jossa sisäpoliittisista syistä vainotaan aivan tavallisia homoja ja lesboja. Viime vuosina useimmat heistä ovat joutuneet hakemaan turvapaikkaa ulkomailta, EU:sta ja osa on halunnut muuttaa jopa luterilaiseen Suomeen! Haluatteko te antaa näille vainotuille ihmisille uuden turvallisen kotimaan?
http://yle.fi/uutiset/homoseksuaalit_pakenevat_venajalta_eurooppaan/7326713
Oletteko fanaattiset luterilaiset edes tulleet ajatelleeksi
10
70
Vastaukset
- Irja Iso-Arponen
No nyt kyllä pistit pahan - . Pitää oikein vähän miettiä. Hyym, meillä on kyllä jo syli auki muslimeille, mutta että homoille ja leboillekin - NO MIKÄ ETTEI !
- Miten ajattelette?
Eivätkö homot ja lesbot ole teidän omaisianne ja lähimmäisiänne siinä missä muslimit, buddhalaiset, hindut, juutalaiset, sikhit, helluntailaiset, kristityt jne.?
Ketään ei saa syrjiä ja kaikille ihmisille kuuluu täysi kunnioitus riippumatta sukupuolesta, kansallisuudesta, seksuaalisesta suuntautumisesta jne.
Suomi on monessa mielessä suvaitsevainen ja hyväksyvä maa, mutta vielä on tehtävää. Nyt ajankohtainen tasa-arvoista avioliittoa koskeva lakiesitys on tästä hyvä esimerkki.
Suomessa on hyvä kaikkien asua, näin toivon tulevaisuudessakin. Sen verran korjaan otsikkoa, että viime päivinä puheena ollut tasa-arvoisen avioliittolain vastustus ei ole vain luterilainen juttu eikä tee oikeutta, että asiasta "syytetään" fanaattisia luterilaisia. Vastustajia on muissakin ryhmissä ja kyseessä on tällä hetkellä maallisten lainsäätäjien ratkaisu.
Antti-pappi- Sehän tästä puuttuis
Sehän tästä nyt puuttuisikin, että jokin luterilainen taho alkaisi säätää lakeja koko Suomen kansan noudatettavaksi! Eihän luterilaisuus enää edusta mitään ehdotonta kansallista enemmistöä.
Itse en ole luterilainen ja oikeastaan olen aika valveutunut tajuamaan, mitä uskonnollista ryhmää päättäjät edustavat! Yleensä uskonnollisiin vähemmistöihin kuuluvat tuottavat myös luterilaisille parempaa lainsäädäntöä kuin luterilaiset, jotka eivät osaa asettaa itseään luterilaisen hegemonian ulkopuolelle! Sehän tästä puuttuis kirjoitti:
Sehän tästä nyt puuttuisikin, että jokin luterilainen taho alkaisi säätää lakeja koko Suomen kansan noudatettavaksi! Eihän luterilaisuus enää edusta mitään ehdotonta kansallista enemmistöä.
Itse en ole luterilainen ja oikeastaan olen aika valveutunut tajuamaan, mitä uskonnollista ryhmää päättäjät edustavat! Yleensä uskonnollisiin vähemmistöihin kuuluvat tuottavat myös luterilaisille parempaa lainsäädäntöä kuin luterilaiset, jotka eivät osaa asettaa itseään luterilaisen hegemonian ulkopuolelle!Eiväthän päättäjät edusta mitään uskonnollista ryhmää Suomessa. Luojan kiitos, että näin on! Kommentoin siksi tätä, ettei luterilaisuutta tarvitse kaikesta syyttää eikä ottaa kaikkeen mukaan.
Ystävällisesti,
Antti-pappi- omaa sakkia
kuunteleva_kirkko kirjoitti:
Eiväthän päättäjät edusta mitään uskonnollista ryhmää Suomessa. Luojan kiitos, että näin on! Kommentoin siksi tätä, ettei luterilaisuutta tarvitse kaikesta syyttää eikä ottaa kaikkeen mukaan.
Ystävällisesti,
Antti-pappiValta-osa eduskunnana jäsenistä on luterilaisia, että revi siitä!
- Sehän tästä puuttuis
omaa sakkia kirjoitti:
Valta-osa eduskunnana jäsenistä on luterilaisia, että revi siitä!
Edellinen vastaus ei ole minun kirjoittama, mutta niinhän asia oikeastaan on. Tämä on pakko myöntää.
Luterilaiset protestanttiset asenteet tulevat ilmi niin pienissä asioissa, että luterilaiset itse eivät niitä edes voi ymmärtää. Ehkä vielä merkittävämpää on luterilaisten hyvin puutteellinen yleissivistys kristinuskon historiaan liittyvissä asioissa, jotka liittyvät selkeästi eurooppalaiseen sivistykseen. kuunteleva_kirkko kirjoitti:
Eiväthän päättäjät edusta mitään uskonnollista ryhmää Suomessa. Luojan kiitos, että näin on! Kommentoin siksi tätä, ettei luterilaisuutta tarvitse kaikesta syyttää eikä ottaa kaikkeen mukaan.
Ystävällisesti,
Antti-pappiMikä se luterilaisen kirkon virallinen kanta tähän asiaan oikein onkaan? Luuletko, että sillä ei ole merkitystä?
"Vastustajia on muissakin ryhmissä..."
Kyllä vaan, mutta mikä on minkäkin järjestäytyneen ryhmän virallinen kanta?- KERRO ANTTI
kuunteleva_kirkko kirjoitti:
Eiväthän päättäjät edusta mitään uskonnollista ryhmää Suomessa. Luojan kiitos, että näin on! Kommentoin siksi tätä, ettei luterilaisuutta tarvitse kaikesta syyttää eikä ottaa kaikkeen mukaan.
Ystävällisesti,
Antti-pappiONKOS JEESUS ÄPÄRÄ JA SALKKARIPERHEEN LAPSI ?
- 2398134
Sun asenteillas sä itte tuut vielä joutumaan vaikeuksiin - paljon rankempiin kuin mikään, mitä voit maan päällä joutua kohtaamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l4363131Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata812394Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1161868Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1941557- 271533
- 771522
- 1091465
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva201388Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411381- 801317