Siitä pitäisi luopua kokonaan. Järkyttävää nähdä, miten ihmiset heittävät ja roskaavat festivaali ympäristöä. Mikisi ihmiset eivät osaa käyttäytyä siististi festariympäristössä?
Provinssi rock on roskaamisfestivaali
roskaamista
35241
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
On paljon halvempaa ostaa rovinssiin lippu kuin viedä tavaraa Etapille.Pakettiautollinen asbestia ym.jätteitä voi kylvää ympäriinsä.
Laskisivat Etapilla hintoja niin olisi hieno juttu.
Jos viet risuja tai puun lehtiä metsää....voit saada sakkoja,mutta rokkialueille (Provinssi / Tangot / Vauhtiajot) saa jättää kaiken paskan jälkeensä....kaupunki hoitaa ilo mielin !
Totta puhut, täyttä asiaa. Festari alueella saa roskata, siitä ei sakoteta. On jopa hyväksyttävää. Miksi kaupunki ei puutu asiaan. Hyväksyy törkeän roskaamisen festarialueilla.
Suomalaisten elämäntapa tuo roskaaminen. MIksi tämä sallitaan?
Junttia ja väliinpitämätöntä, eivätkö nämä roskaavat "ihmiset" oikeasti ajattele mitään?
Etapille ei saa edes vielä esim.haravointimoskaa (lehtiä) jos seassa on sahanpurua,,,,
Miksei tangomarkkinoista ole samanlaista vinkumista? Tangot järjestetään keskellä kaupunkia ja kestää peräti 5 päivää, sieltä jos jostakin sitä roskaa ja paskaa löytyy.
Valittajat taitaa olla keski-ikäisiä ketkä hyväksyy oman ikäistensä örvellyksen ja sotkemisen, mutta kun kyseessä on provinssi niin heti ollaan suu auki.
Muissakin kaupungeissa pidetään kesätapahtumia ja tehdään kaupunkia tunnetuksi ja saa näkyvyyttä..
Valittaa osataan mutta mitään kehitys ehdotuksia ei osata antaa!
vaipat kaikenikäisille !!
Ihan siistiähän tuolla jo oli.
Jatkoa ajatellen minulla on kehittämisehdotus. Laitetaan festarialueille selvät roskapaikat, laatikot, lavat, jonne festariyleisö vie roskat ohjattujen opasteiden avulla. Yksi idea olisi sakottaa festarialueella olevia jotka roskaavat heittämällä roskat käsistään ympäristöön.
Yksi vaihtoehto olisi kieltää alkoholin tuonti ja nauttiminen festarialueella. Alkoholinkäyttö ja humaltuminen lisää roskaamista.
Olitko itse paikalla festarialuella vai seurasitko tien varresta menoa ?! Me olimme molempina päivinä kuuntelemassa musiikkia ja kyllä oli roskat vähissä. Tokikin kökkäläiset huolehtivat siisteydestä. Siistiä porukkaa kaikin puolin. Tien varressa kyttäämällä saa aivan väärän kuvan tapahtumasta.
En ollut paikanpäällä, enkä ollut tienvarressa kyttäämässä. Päivälehdestä näin järkyttävät kuvat ympäristöön heitetyistä roskista. Siinä oli monenmoista roskaa ympäriinsä festarialueella. Yleisön asenteesta näkee sen, että helpompi on roskat jättää festarialueelle muiden kerättäväksi, kuin kantaa ne mukanaan roskien jättöpisteisiin. Ihminen ei opi siistiksi, jos hänet opetetaan siihen, että kyllä joku minun roskani keräävät.
Ja tangomarkkinoillahan ei keski-ikäiset roskaa?! Oletko itse siihen ikäryhmään kuuluva ja täten hyväksyt oman ikäluokan sotkemisen, vai miksi nyt vaan provinssisa moititaan.
Ja tuosta sakottamisesta... joo toimii varmaan teoriassa.
Muistaakohan kökkäläiset lajitella nuo "roskat". Roskia kun on monenlaisia, metallia, lasia, pahvia, ongelmajätteitä, kaatopaikkajätettä, poltettavaajätettä. Lisäksi saattaa olla joukossa myös biojätettä.
Kai roskien kerääjilläkin joku vastuu on??? Ei roskia vain voi heittää roskiin, ne pitää lajitella. Mikäli näin ei tapahdu, niin kökkäporukalle voisi lätkäistä sakot piittaamattomuudesta.
Sakotetaan nyt tosiaan vielä ihmisiä jotka siivoavat tämän mölyfestivaalin sotkut.
Ne, jotka siivoavat roskia festarialueelta, tekevät sen useimmiten vapaaehtoistyönä, palkaksi saa vat ruuan tai kahvit pullan kera, jos sitäkään, roskien kerääjiä ei pidä sakottaa, tai muuten loppuu vapaaehtoistyönä toimiva talkoohenki.
Roskienkerääjille ei pidä vastuuta roskien keräämisestä aiheuttaa. Vaan vastuu on roskaajilla. Ja piste.
No mikä siinä on ettei roskaajille sitä sakkoa langeteta? Sellaista räikeää roskaamista näkee missä julkisesti täysin tahallisesti heitetään roskat mäkeen. Siinä vaiheessa pitäisi asiaan puuttua. Sakot!
Hyvän kysymyksen esitit. Festareilla ja muilla julkisilla paikoilla, missä toimintaa on, niin tavallaan roskaaminen hyväksytään. Perustuuko se siihen, että erilaisiin tapahtumiin osallistujat saavat oikeuden roskaamiseen, eikä siihen uskalleta puuttua järjestäjien taholta. Pelkona on että festari yleisö kaikkoaa paikalta, jos heidän roskaamiseen puututaan.
Mutta jos matti meikäläinen, tavallinen ihminen, lajittelee vahingossa roskat väärään muovipusseihin, niin johan siitä kauhea haloo tulee.
ValiValiVali jokaisesta asiasta... Olisiko sitte hyvä jos ei mitään järjestettäisi ? Itse festarialueella oli kumpanakin iltana todella siistiä, toki 25 000 kävijää jättää aina jonkin verran roskia.
Katsotaan millaisen määrä roskia ja järjestyshäiriöitä on reilun viikon päästä kun tangokansa pääsee vauhtiin...
Katsotaan, mitä tangokansa saa aikaan, mutta tuskin heidän roskaamista kukaan viitsii huomioida. Vai kuinka? Nostetaan kissa pöydälle, jos tangokansa roskaa.
Juuri näin :) Vanhukset pääsee oikeen vauhtiin niin sotkua piisaa :)
Vanhukset? Ja millähän ikähaitarilla olevat? En oikein usko, että vanhukset roskaavat. No, roskaavat, jos yleisesti hyväksytään tangokansan keskuudessa. Kyllä siihen pitää median ja paikallisen lehdistön puuttua valokuvaajien kera.
Nuoriso käy Provinssis ja vanhukset tangoilee?
Lue alkupääkin ketjusta...puututtu JO !
mutta tuskin heidän roskaamista kukaan viitsii huomioida. Vai kuinka?
Niin eli haluat kyllä puuttua provinssista tulleisiin roskiin,sotkuihin, eihän sitä keski-ikäisten sotkemisesta nyt viitsi mainita. Miksi heitä pitää puolustella mutta vastaavasti nuorempien tapahtumista ollaan heti sormi ojossa.oin
Ei keski-ikäisten roskaamista pidä puolustella. Roskaamisen he tekevät kun ovat nauttineet alkoholia. Kyllähän nuoretkin roskaavat, mutta he eivät puutu keski-ikäisten roskaamiseen. Keski-ikäiset syyllistyvät roskaamiseen, ja antavat nuoremmilleen esimerkkiä, miten roskata. Nuoret ovat loppujenlopuksi aika fiksuja, paljon fiksumpia kuin keki-ikäiset. Minäkin olen keski-ikäinen, anteeksi vaan.
Vanhus on 80 . .
Kertokaa mikä festari on TOTAALISESTI roskaamaton ja siisti?
EI löydy varmastikaan koko planeetalta.
Ei ole olemassakaan totaalisesti roskaamatonta festarialuetta. Mutta miten siihen päästäisiin? roskaamattomaan festarialueeseen? Tietysti asenteita muuttamalla. Ei hyväksytä roskaamista. Kylla festarialueella joka on roskista vapaa ja siisti, siellä viihtyy myös festarikansa. Tämän pitäisi ymmärtää myös festariyleisö.
Kyllä festariyleisön keskuudessa, musiikin ohella voisi ottaa teemaksi roskaamattomuuden, ympäristön pitäminen siistinä. Ei sen roskaamattomuuden pitäisi olla kovin vaikea asia festariyleisölle.
Otahan huomioon myös tangot ja tangokansa,puutut ilmeisesti vaan nuorten festareihin. Eikä Seinäjoki nyt ole ainoa kaupunki missä tapahtumia järjestetään, täällä vaan sattuu olemaan näitä pihapoliiseja ja muita kyttiä joita ottaa pannuun kaikki tapahtuma joihin liittyy ihmiset ja/tai alkoholi.
En halua puuttua vain nuorten roskaamiseen festareilla. Samanlaista roskaamista tapahtuu iäkkäämmänkin, niin sanotun tangokansan keskuudessa. Nuorten roskaaminen on aika vähäistä, eikä kovin vakavaa. Sellaista roskaa, jonka voi kerätä valkoisiin muovipusseihin. Kyllä aikuisten, siis vanhempien roskaaminen on huolestuttavampaa. Joskus näkee , kun peräkärryillä on viety roskia metsäutoteiden varsiin, jopa huonekaluja, vanhoja patjoja tai tynnyreitä, muovista puhumattakaan, tai muusta maatumattomasta jätteestä.
Joku näkee vaivaa, ajellakseen kymmenien kilometrien matkan metsäautotielle, kipaten roskansa sinne. Kun monesti lähempää löytyis jäteasema, jonne roskat vois viedä. Luulis että pääsis jopa helpomalla, kun ei tarttis ajaa kilometrikaupalla metsäautotietä.
Puhut vähän, mutta puhut täyttä asiaa.
Joku, joka roskansa vie metsäautotielle, ajattelee varmaan säästyvänsä roskien lajittelulta, kantamiselta tai jonottamiselta. Joskus jäteasemalla kun joutuu jonottamaan pahimpana ruuhka-aikana, varsinkin keväisin, jolloin kaikki siivoavat omia nurkkiansa. Onhan se typerää viedä maatumatonta jätettä luontoon, kun jäteasamakin on lähellä. Tässä tapauksessa ei ole kyseessä nuorten roskaaminen, vaan aikuisten roskaaminen, mikä on paljon huolestuttavampaa aikuisten roskaamisen kohdalla. Nuoret saattavat heittää krillin läheisyydessä tyhjät tupakka-askinsa tai tyhjän oluttölkin, tai pahvisen lautasen tai pahvisen kokakola mukin kadulle tai tupakantumpit. Kyllä aikuisten roskaaminen on huolestuttavaa. Nuorisoa ei pitäisi liiaksi syyttää roskaamisesta,
Jatkaakseni vielä...koskien tuota avaustani. Provinssirock on musiikkifestivaali omassa lajissaan. Arvostan musiikkifestivaaleja, se roskaaminen on sitten toinen juttu. Anteeksi, että leimasin musiikkifestivaalit roskaamisfestivaaleiksi. Tajusin, että on kaksi eriasiaa rockfestivaalit ja siihen liittyvä roskaaminen. Rockfestivaaleja en tuomitse, musiikkia tarvitaan kesäisin, roskaaminen on toinen juttu. Pahoitteluni tuon avaukseni suhteen. Sen olisin voinut tehdä fiksumminkin, tuomitsematta rockfestivaaleja.
Eipä Tangomarkkinat sen siistimpi tapahtuma ollut ja jos käyt vaikka lauantai aamuna kattomassa cittarin pihaa niin huomaat että sotkeminen ei ole edes sidottu mihinkään tiettyyn tapahtumaan.
Viime lauantaina oli cittarin pihalla useita kymmeniä mäkkärin pusseja sisältöineen levitettynä koko parkkipaikan alueelle. Lisäksi mäkkärin pari ulkopöytää oli myös täynnä roskaa. Luulisi että mäkkärillä olisi velvollisuus siivota omat sotkunsa, mutta ei.
Harmi että on niin surkea kamera puhelimessa, muutoin olisi voinut ottaa kuvan lehteen, sen verran piittaamattomia ihmiset ovat ja ylikansalliset yhtiöt.
Eipä niin ja lisää tulee taas viikonloppuna edelleen vauhtiajoviikonloppuna.
Aletaan muutkin jättämään roskat ja muut jätökset ihan vapaasti sinne tänne...toivotaan että joku ne korjaa pois,sen täytyy olla sallittua muillekin tasavertaisuuden mukaan.