..pitää ilmoittaa jonkun lehden yleisönosastossa olevansa menossa suviseuroihin. Se tuo ego on ihmisillä niin yksilöllinen. En tunne tapausta tarkemmin, mutta hänkin ilmeisesti kokee olevansa jonkun sortin nokkamies tai ainakin haluavansa olla "kuuluisa" tai tulla kuulluksi, ota noista selvää.
Itsekin kävin kurkkaamassa, Devoitin tavoin ;). Edellisestä kerrasta vierähtikin 3 vuotta ja sitä edellisestä liki 40 vuotta. Mukava oli tunnelma.
Itsekin kävin kurkkaamassa, Devoitin tavoin ;). Edellisestä kerrasta vierähtikin 3 vuotta ja sitä edellisestä liki 40 vuotta. Mukava oli tunnelma.
Vastaukset 12
Vanhimmat
http://m.suomi24.fi/node/12337833
Eikö ko. henkilö kuulu niihin muutamaan sataan vaiheeseen jääneeseen entiseen lestadiolaiseen, jotka sairastavat ja valittavat, eivätkä tule koskaan tajuamaan, että uskokin on henkilökohtainen asia.
Parempiosaiset ihmiset kykenevät itkemään, valittamaan ja kerjäämään sääliä julkisuuden kautta. Valitettavasti maatalouslomittajalestadiolaisilla ym. kymmenillätuhansilla työläislestadiolaisilla ei ole mahdollisuutta, saati halua ja tarvetta vastaavaan. Toisaalta ovat onnellisessa asemassa= uskovat yksinkertaisesti ja lukevat maaseudun tulevaisuutta.
Onneksi noita sairaita vl- itkijöitä on vain muutama.
Nimenomaan, itsetuntokysymys se on. Oishan se isolle egolle nöyryyttävää jos johonkin tuttuun törmää kentällä ja tämä sitten luulee hänen nöyrtyneen parannukseen ;-) Sairaita ihmisiä tuolla mukana seikkailee. Narsisteja!
Uskoakseni tässä ei viitata melluun. Hän ei ole kirjoittanut kalevaan enää aikoihin.
Ei niin, mellu elää täällä, meidän keskellämme. Palvomme häntä tällä foorumilla.
.
Mellu on mellu.
Copypaste:
olen usein ihmetellyt Melperin "erehtyi hiplaamaan", "ei ollut oma tytär" ja "sen pidemmälle ei menty" -sammakkoja. Helluntailaisten keskuudesta näet on paljastunut tosi törkeitä tapauksiakin, joista jotkut ovat päässeet julkisuuteenkin, mm. tämä: "Elokuussa Helsingin käräjäoikeus langetti HELLUNTAISEURAKUNNAN EVANKELISTANA aiemmin toimineelle miehelle viiden vuoden vankeustuomion. Syynä oli lapsen törkeä seksuaalinen hyväksikäyttö."
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2008/11/752143/hyvaksikaytto-pu...
Suht. pitkä tuomio. Hyvä niin.
On pitempiäkin.
Oisko joku epävarma mulkoilija hänkin, kesitaksen tauti?
Vekkulia
SRK-vanhoillisten äänestyskäyttäytyminen tiedetään kyllä homojen rukoushetki-asiassa. Mutta kiitos valistuksesta.