666

kuka?

Kuka hän on

11

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liberaalisyntiasenne

      Peto.

    • Tyhmät ja viisaat

      Pedonmerkki on osto - ja myyntilupa. Jos haluaa ostaa tai myydä niin on oltava ostamisen ja myymisen mahdollistava oikean käten tai otsaan otettavaksi tarjottava pedonmerkki.

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Pedon_luku

      Linkin aloituksessa on keskeinen yksityiskohta jäänyt mainitsematta. Siinä sanotaan aloituksessa sana käsissään kun kuuluisi olla maininta oikeanpuoleisissa käsissään.

      Petri on paneutunut Raamatun asioihin vuosikausia innokkaasti, hänen huomaan olevan lähimpänä omaa ymmärrystäni. Keskeistä on juurikin tuo mielestäni yksinkertainen ajatus että arvomaailma estäisi kaupankäynnin.

      http://www.kotipetripaavola.com/Raamattujalopunajankatastrofit6.html

      Pedonmerkki ei ole kuka vaan mikä.

      • Se on Rooman paavi ja teon oppi miäö edellyttä ätekemistä jotta tulisi vanhurskautetuksi


      • Miten se estää
        totuusvoittaaaina kirjoitti:

        Se on Rooman paavi ja teon oppi miäö edellyttä ätekemistä jotta tulisi vanhurskautetuksi

        Miten se estää myynnin ja ostamisen?

        Miten OPPI estää myymisen ja ostamisen?

        Kyse on esim. ruoan ostamisesta kaupasta. Alkuperäisteksti aukaisisi sitä onko kyse varmuudella ruokruotteista vai ei.

        Ostaa ja myydä on arvioni mukaan ihan ruokatuotteitakin koskeva asia varsinkin kun ottaa huomioon että lopun aikoina tieto lisääntyy ja tuollaista merkkiä on suunniteltu ihmisiin asetettavaksi, joillakinhan se on jo käsivarressa, pian varmaan otsassakin.


    • Outoa ja noloa

      Faktapommi:

      Yleisestä harhaluulosta poiketen nk. ''pedon luku'' ei ole 666 niinkuin perinteisesti ajatellaan, vaan 616.

      Luku 666 on seurausta virheellisestä käännöstyöstä, kun 800-luvun kreikkalaiset käänsivät vanhoja raamatullisia tekstejä ja juutalaisia kääröjä.

      Virhe löydettiin jo vuonna 1912, mutta noloa kyllä se ei ole VIELÄKÄÄN yleisessä tiedossa, koska luku 666 kuulostaa niin paljon nasevammalta ja helpommin mieleenpainuvammalta...

      Outoa ja erittäin noloa.

      • d234234

        Faktapommin viisaus on... enpäs sanokaan.


    • emme tiedä aikoja

      Hän on ruumiillistunut Lucifer, saatana. Ajaallaan hän saa luvan ilmestyä.

      • mega pleb

        Saatana =/= lucifer

        2/10 oletko edes lukenut alkuperäisiä kuolleenmeren kääröjä?


    • xyfg

      Luku 666 niin kuin luku 616:kin ovat vain taikauskoisen ajan legendoja. Vauhkoja kaiken uskovia varten sepitettyjä tarinoita että sais niiltä sopivan tilaisuuden tullen rahat pois.

    • rvvrvr

      Jeesus Kristus.

      • veli.

        Mikä on Ilmestys kirjan peto?

        Etsi netistä Audiopankki.com ja sieltä puhe, Erkki Luukko Ilmestyskirjan peto!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      94
      934
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      878
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      798
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      141
      718
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      665
    6. 78
      521
    7. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      498
    8. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      486
    9. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      86
      477
    10. Olit kyllä niin

      Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki
      Ikävä
      44
      467
    Aihe