666

Kuka hän on
11100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Peto.

Äänestä

Pedonmerkki on osto - ja myyntilupa. Jos haluaa ostaa tai myydä niin on oltava ostamisen ja myymisen mahdollistava oikean käten tai otsaan otettavaksi tarjottava pedonmerkki.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Pedon_luku

Linkin aloituksessa on keskeinen yksityiskohta jäänyt mainitsematta. Siinä sanotaan aloituksessa sana käsissään kun kuuluisi olla maininta oikeanpuoleisissa käsissään.

Petri on paneutunut Raamatun asioihin vuosikausia innokkaasti, hänen huomaan olevan lähimpänä omaa ymmärrystäni. Keskeistä on juurikin tuo mielestäni yksinkertainen ajatus että arvomaailma estäisi kaupankäynnin.

http://www.kotipetripaavola.com/Raamattujalopunajankatastrofit6.html

Pedonmerkki ei ole kuka vaan mikä.

Äänestä
  • Se on Rooman paavi ja teon oppi miäö edellyttä ätekemistä jotta tulisi vanhurskautetuksi

    Äänestä

  • totuusvoittaaaina kirjoitti:

    Se on Rooman paavi ja teon oppi miäö edellyttä ätekemistä jotta tulisi vanhurskautetuksi

    Miten se estää myynnin ja ostamisen?

    Miten OPPI estää myymisen ja ostamisen?

    Kyse on esim. ruoan ostamisesta kaupasta. Alkuperäisteksti aukaisisi sitä onko kyse varmuudella ruokruotteista vai ei.

    Ostaa ja myydä on arvioni mukaan ihan ruokatuotteitakin koskeva asia varsinkin kun ottaa huomioon että lopun aikoina tieto lisääntyy ja tuollaista merkkiä on suunniteltu ihmisiin asetettavaksi, joillakinhan se on jo käsivarressa, pian varmaan otsassakin.

    Äänestä

Faktapommi:

Yleisestä harhaluulosta poiketen nk. ''pedon luku'' ei ole 666 niinkuin perinteisesti ajatellaan, vaan 616.

Luku 666 on seurausta virheellisestä käännöstyöstä, kun 800-luvun kreikkalaiset käänsivät vanhoja raamatullisia tekstejä ja juutalaisia kääröjä.

Virhe löydettiin jo vuonna 1912, mutta noloa kyllä se ei ole VIELÄKÄÄN yleisessä tiedossa, koska luku 666 kuulostaa niin paljon nasevammalta ja helpommin mieleenpainuvammalta...

Outoa ja erittäin noloa.

Äänestä
  • Faktapommin viisaus on... enpäs sanokaan.

    Äänestä

Hän on ruumiillistunut Lucifer, saatana. Ajaallaan hän saa luvan ilmestyä.

Äänestä
  • Saatana =/= lucifer

    2/10 oletko edes lukenut alkuperäisiä kuolleenmeren kääröjä?

    Äänestä

Luku 666 niin kuin luku 616:kin ovat vain taikauskoisen ajan legendoja. Vauhkoja kaiken uskovia varten sepitettyjä tarinoita että sais niiltä sopivan tilaisuuden tullen rahat pois.

Äänestä

Jeesus Kristus.

Äänestä
  • Mikä on Ilmestys kirjan peto?

    Etsi netistä Audiopankki.com ja sieltä puhe, Erkki Luukko Ilmestyskirjan peto!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kuka? kirjoitti:

Kuka hän on

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu