Maksoin junassa vahingossa VISA creditillä vaikka tarkoitus oli laittaa debit puolelle eli pankkikortille. Tarjoilija sanoi: "ei huolta, ei se maksu lähde eteenpäin koneelta moneen päivään"
Mutta tuohan tarkoittaa, että kortilla kuin kortilla voisi vinguttaa junamatkalla mielin määrin, vaikka olisi lasku maksamatta ja/tai luottoraja ylitetty. Pelottava ajatus???
Mutta tuohan tarkoittaa, että kortilla kuin kortilla voisi vinguttaa junamatkalla mielin määrin, vaikka olisi lasku maksamatta ja/tai luottoraja ylitetty. Pelottava ajatus???
Vastaukset 18
Vanhimmat
No ensinnäkin kassapääte on varmasti tunnistanut kortin. Electon varaa heti, mutta debit ei ja siinä se ero onkin.
Debit kortti myönnetään niille, jotka hallitsee rahankäytön. Visa credit / debit kortti otetaan kyllä pois, jos ei osata käyttää.
Ja jos epäilet ns. rikollisessa käytössä niin kadonnut kortti suljetaan heti, joten ihan turvallsista matkaaa. Ei junan ravintolavaunussa tehty ostos varmaaan satoja euroja ollut ja ylityksestä tulee maksu käyttäjälle, joten sen asian suhteen ei vr kannata menettää yöunia.
käy junassa, joten sitä on turha mainitakaan.
Ihan mielin määrin ei voi kortilla kuin kortilla maksaa junassa. Otetaan esimerkiksi tuo Visa Credit/Debit. Sellainenkin kortti tekee satunnaisesti katevarauksen. Eli jos junassa maksaa tarpeeksi monesti tai kalliilla tai jos tilillä on aiemmin ollut vähänlaisesti katetta, tulee jossain vaiheessa väistämättä eteen varmennussoitto.
eivät lähde junasta ulos...miten kukaan osaisi soittaa?
Vastaappa siihen.
Mitään katevarausta ei myöskään voi tulla ellei tiedot lähde ulos ravintolavaunun päätteeltä.
Katevarauksen teko riippuu täysin siitä, mitä siihen maksupäätteeseen on ohjelmoitu.
tieto katevarauksesta siirtyy junasta ulos?
Miten se samoin tein menee kortin tietoihin?
Myyjä tarkoitti, että maksutapahtumat lähtevät eteenpäin myöhemmin. Jos maksupääte suorittaa varmennussoiton kortinmyöntäjäpankkiin, se tapahtuu reaaliaikaisesti. Samalla varataan tililtä kate ostoksen summalle saajana Avecra.
Jos varmennussoitto ei onnistu ravintolavaunusta, niin sittenhän sillä kortilla maksaminen tyssää joka tapauksessa siihen antaen vastauksen AP:n kysymykseen. Eli mielin määrin ei voi kortilla maksaa.
No tietysti radioteitse.
Eli esimerkiksi GSM-verkon välityksellä.
junassa, koska Electronkaan ei toimi.
Kännykätkään ei pelaa katvealuilla.
Visa Electronia ei hyväksytä, koska jokainen sillä tehty ostos varmennetaan ja yhteyksien toimimista ei voida taata kaikkialla rataverkolla. Tämä ei tarkoita sitä, etteivätkö hyväksyttävien korttien satunnaisvarmennukset voisi toimia. Puhelimillakin voi yleensä soittaa junissa. Online-kortit Visa Electron ja Maestro olivat hyväksyttyjä maksuvälineitä junissa vielä vuoden 2012 alussa, jos varmennus onnistui.
varmennus toimi. Olen nyt paluumatkalla ja VISA-credit toimii edelleen hienosti vaikka lasku maksamatta ja luottoraja ylitetty.
Niin, mikä olikaan ongelma tuossa ettei maksu lähde koneelta eteenpäin moneen päivään?
Onko tuossa jokin haitta että meni credit puolelta? Ei siitä korkoa kuitenkaan mene kun maksat luoton eräpäivänä nollille.
Onko siitä jokin haitta että maksu lähtee eteenpäin vasta päivien viiveellä?
"Onko siitä jokin haitta että maksu lähtee eteenpäin vasta päivien viiveellä?"
Hyvä kysymys! Itse nostin automatista rahaa viimeksi helmikuussa. Maksan lähes kaiken Visalla.
pelota.
Kylläpä maistuikin olut hyvälle ravintelivaunussa. Avot!
Eikö junassa ole mankeleita luottokortteja varten? Ei tarvita mitään tietoliikenneyhteyksiä.
Voihan ne mankeloida, mutta ongelmahan tulee kaupalle eli tässä tapauksessa junayhtiölle. Ja milläs ne meinaa saada rahat, kun pankit/luottolaitos eivät enään ota vastaan mankelimaksuja missään muodossa? Voisi jäädä satojen/tuhansien tulot päivässä saamatta.
http://www.savonsanomat.fi/mielipide/artikkelit/luottokortin-hoylays-loppui/1126451
Eli ihan uutinen asiasta. Eli 6v ei ole enään toiminut.
Riippuu onko kannettava vai kiinteä maksupääte kassassa. Ravintolassa toimii kaikki sirulliset maksukortit myös electronit. Jos ostos on varmennettu ja saat siitä kuitin maksu on mennyt perille. Jos on maksanu vahingossa väärälle puolelle on mahdollista tehdä maksutapakorjaus samalla kortilla jolloin maksu poistuu, ja meillävarmennetaan kaikki maksut nykyään, jos ei ole katetta ei onnistu.