sdp ei taistele korrputiota vastaan

Suomen sosiaalidemokraattisen puolueen mepit jättivät allekirjoittamatta korruptiovastaisen vetoomuksen. Ootteko niin korruptoituneita.

http://www.hs.fi/politiikka/Neljä suomalaismeppiä allekirjoitti korruptiovetoomuksen/a1404264206731

Artikkelin teksti:
Europarlamentaarikot eivät ole tarpeeksi sitoutuneita korruption kitkemiseen, sanoo korruptiota vastaan taisteleva järjestö Transparency International.
Järjestö on julkaissut listan korruptionvastaisen vetoomuksen allekirjoittaneista. Vain 13 prosenttia kaikista mepeistä on kirjoittanut vetoomuksen.
Suomen europarlamentaarikoista vetoomuksen allekirjoitti neljä: Sirpa Pietikäinen (kok), Anneli Jäätteenmäki (kesk), Merja Kyllönen (vas) ja Heidi Hautala (vihr).
Järjestön mukaan korruptioon uppoaa EU:ssa noin 128 miljardia euroa vuosittain. Korruptio on järjestön mukaan saanut vahvan jalansijan myös monissa EU-instituutioissa.
loppu..
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Suomi on allekirjoittanut ja ratifioinut kaikki merkittävimmät korruption vastaiset kansainväliset sopimukset. YK:n korruption vastaisen yleissopimuksen myötä yritysten välisestä lahjonnasta tehtiin Suomessa rankaistavaa. Sopimus kattaa laaja-alaisesti eri korruption osa-alueet.

Suomi on allekirjoittanut myös Euroopan neuvoston korruption vastaiset sopimukset. Sopimusten täytäntöönpanoa eri maissa tarkkaillaan Euroopan neuvoston korruptionvastainen yhteistyöelin GRECO:n johdolla. GRECO:n viimeiset suositukset Suomelle koskivat poliittista rahoitusta ja korruption eri muotojen kriminalisointia.

OECD:n lahjonnan vastaisen sopimuksen myötä Suomessa on tehty rangaistavaksi ulkomaisten virkamiesten lahjonta.

Transparency International (TI) julkaisi 1.7 listan korruptionvastaisen vetoomuksen allekirjoittaneista europarlamentaarikoista. Listalla on 93 nimeä, joista neljä on suomalaisia 13 mepistä. Suomen mepeistä vetoomuksen allekirjoittivat Sirpa Pietikäinen(Kok.), Anneli Jäätteenmäki(Kesk.), Merja Kyllönen(Vas.)ja Heidi Hautala(Vihr.)

Transparency International on brändätty korruption neutraalina tarkkailijana.

Suomessa järjestön hallituksen jäsenet ovat osa eliittiä, jota sen pitäisi vahtia.

Voisi kuvitella, että Transparencyllä eivät työt lopu Suomessa kesken.

Transparency Suomi kuvailee nettisivuillaan itseään johtavaksi kansainväliseksi lahjonnanvastaiseksi järjestöksi.
Uutisarkistoja selaamalla kuitenkin selviää, että kantaa on otettu varsin verkkaisesti ja voimakkaita ulostuloja maan tavan kitkemiseksi ei ole nähty.

Osa järjestön jäsenistä vaatii Transparencyä ottamaan tiukemmin kantaa yhteiskunnallisessa keskustelussa. Yksi kiistan aihe oli eläkeyhtiöiden toiminta yritysmaailmassa. Laukkasen mukaan järjestö oli lähellä hajota. Viime vuonna Transparency Suomi lähetti vain kolme omaa tiedotetta: kaksi korruptiotutkinnan kehittämisestä ja avoimuudesta sekä yhden Nova-tuomiosta

EU-Komissio hyväksyi kesäkuussa 2011 tiedonannon, jolla otetaan käyttöön EU:n korruptiontorjuntakertomus mekanismiksi, jolla seurataan ja arvioidaan jäsenvaltioiden toimia tällä alueella (E 60/2011 vp). Komissio julkaisi ensimmäisen EU:n korruptiontorjuntakertomuksen 3.2.2014. Jatkossa kertomus on tarkoitus laatia joka toinen vuosi.

Eli miten tämä liittyy sdp:hen jos 9 Suomen meppiä ei allkirjoita vetoomusta.
Luettelepa nyt kaikki jotka eivät allkijoittaneet ja puolueet perään. Puuttuu Persut, puuttuu Keskustasta, puuttuu kokoomuksesta, puuttuu RKP:stä jne.

Äänestä

Ei ole syytä suivaantua noi kamalasti tästä asiasta sdp:n puolesta. Ehkä eivät ehtineet paikalle, väärin buukattu matka, kone myöhässä ja mitä niitä selityksiä vasurimepeillä nyt olikaan. Eihän sitä heti voi osata liikkua Rysälässä kun ei ole opasta mukana.

Olen ihmetellytkin tuota Transparencyn Suomen toimiston toimintaa ja osallisuutta yhteiskuntamme päätöksentekijöiden (valvottaviensa) piireissä eikä se ole minuakaan vakuuttanut. Ei todellakaan. Lällyä toimintaa, ei intohimoa tehtävässään. Mut jos he on muuten kivoja ;)

Äänestä

Demarit eivät allekirjoittaneet. Miapetra Kumpula-Natri ja Liisa Jaakonsaari kannattavat korruptiota. Demarit ovat tunnettuja mm. Ammattiliittojen rahojen kähminnästä.

Äänestä

Joo tässä kaikki muut jotka ei allkirjoittaneet, joten siis kannattavat korruptiota!

PERSUISTA Jussi Halla-aho ja Terho Sampo*
KESKUSTASTA Olli Rehn* ja Paavo Väyrynen*
KOKOOMUKSESTA Henna Virkkunen ja Petteri Sarvanmaa*
RKP:STA Nils Torvalds*
*) ihan tiedoksi, että ollut aikaisemmin ja tuskin eksyy käytävillä

Että olipa taas analyysia kerrakseen.

Äänestä

Päättelen tästä, että Transparency Suomi pitää uudistaa kun se ei tällä hetkellä ole uskottava tehtävässään kytkentöjensä takia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Helinä-keiju3 kirjoitti:

Suomen sosiaalidemokraattisen puolueen mepit jättivät allekirjoittamatta korruptiovastaisen vetoomuksen. Ootteko niin korruptoituneita.

http://www.hs.fi/politiikka/Neljä suomalaismeppiä allekirjoitti korruptiovetoomuksen/a1404264206731

Artikkelin teksti:
Europarlamentaarikot eivät ole tarpeeksi sitoutuneita korruption kitkemiseen, sanoo korruptiota vastaan taisteleva järjestö Transparency International.
Järjestö on julkaissut listan korruptionvastaisen vetoomuksen allekirjoittaneista. Vain 13 prosenttia kaikista mepeistä on kirjoittanut vetoomuksen.
Suomen europarlamentaarikoista vetoomuksen allekirjoitti neljä: Sirpa Pietikäinen (kok), Anneli Jäätteenmäki (kesk), Merja Kyllönen (vas) ja Heidi Hautala (vihr).
Järjestön mukaan korruptioon uppoaa EU:ssa noin 128 miljardia euroa vuosittain. Korruptio on järjestön mukaan saanut vahvan jalansijan myös monissa EU-instituutioissa.
loppu..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu