Suomen valta alkaa olla jo oikeissa käsissä. Kaikkialla politiikassa ja taloudessa ruotsia puhuva eliitti on nyt määräävässä asemassa. Loppujen lopuksihan suomenkieliset ovat rahvasta joka on parhaimmillaan renkeinä ja tykinruokana kun historiaa katsotaan. Bättre folk - Bättre Finland, östra delen av Stor-Sverige!
Finland är Svenskt, Sverige är Bäst
Hurra,hurra Vi
486
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Svekovalta murenee väistämättä. Sitten hymysi hyytyy, kun tulee vastaiskun aika.
Harmi, ettei sodittu ruotsia vastaan, loppuisi tuo iankaikkinen sveamamman hameen alle pyrkiminen
Det här måste man repetera så många gånger att de dumma finnar också förstår !!!
Jag skulle någon gång vilja se det där "Bättre folk" som ni tjatar om.
Det är märkligt at tjag aldrig har träffat dem. Jag har under alla mina år aldrig mött på en enda finlandssvensk som skulle ha tyckt att hon/han är bättre än finnarna.
Jag har haft att göra med högst vanliga finlandssvenskar, med beslutsfattare, med personer som har adligt blod i ådrorna. Och inte stött på någon som skulle se ner på andra för att de talar ett annat språk.
Ni tycks tro att bara för att vi vill behålla vårt eget modersmål så tror vi att vi är finare eller bättre. Det är vi inte och vill inte vara heller.
Men vi klarar oss bra också internationellt för att vi har svenskan med i grunden, vi mår bra för att vi har en sån inställning till livet, vi lever längre för att vi kan ha roligt tillsammans och bryr oss om varandra.