Taas mainostettiin kirkkohäitä

hjkhps

Eipä siinä mitään saahan kirkko niitä mainostaa, kun tekisi sen ihan omia avuin ja omalla kustannuksellaan, mutta ei siitä ole kauaa kun mediassa viimeksi huudeltiin että kirkkoa varaamaan jos kesällä kirkossa haluaa naimisiin, on kuulemma jo ajat loppumaasa. Miksi?

No tietenkin siksi että kaikki haluaa vihille muutamassa Helsingin suosikkikirkossa. Jos kaikki kirkot kelpais niin ei olis pulaa ajoista.

On se kumma että pitää mainostaa kirkkohäitä. Jos ne ei muuten mieleen tule niin eipä mene kirkolla hyvin.

Mutta se on kumma että median pitää kaikki kirkon mainokset toistaa. Kukaan ei ilmeisesti lue kirkon omia aviiseja ja nettisivuja.

Alkukesästä jo tällainen samanlainen kesäkikkohäämainos lnaseerattiin kirkon toimesta, ja media söi kirkon kädestä, söi sen syötin koukkuineen päivineen ja nyt taas, kirkon nöyrä palveluja YLE etunenässä.

Eikä sielläkään ainoastaan kirkon omissa, sille ilmaisisssa, runsaissa lähetyksissä YLE Radio1:ssä, vaan esim. Radio Suomessa, kirkonkätyritoimittajien toimesta. Siellä toistetaan kuin kaikuu kaikki kirkon mainostiedotteet.

4

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • djt

      Ainaki Hgissä vähemmistö häistä kirkkohäitä ja osuus pienenee koko ajan. Silti kirkko mainostaa kirkkohäiden suosiota. Tai pikemminkin juuri siksi. Hädissään.

      Juhannushäät on jo harvinaiset, ainakin Hgissä, varmasti muuallakin laskusuunnassa. Vieraat jäis tulemati, et' ei mee kesälomasunnitelmat pilalle.

      Se on huvittavaa että kirkko aina repii pelihousunsa jos vapareiden tiedote joskus menee läpi mediassa, mutta unohtaa helposti kuinka sen kaikki tiedotteet/mainokset menee sellaisenaan läpi lähes koko mediakentässä.

    • tyhmä perinne

      Itse en taas ymmärrä miksi ihmiset menevät kirkossa naimisiin. Onko suomalaiset ihan oikeasti niin pelkuria porukkaa, että nämä kirkkohäät pidetään, jottei vaan vahingossakaan poiketa massasta? Voi ei mitäköhän ne muutkin oikein meistä ajattelee, jos mentäisiin naimisiin sen puun alla, jossa nähtiin ensimmäistä kertaa eikä maistraatin vihkiä sanoisikaan sitä papin Jeesuslitanniaa vaan vihkikaavan voisi ihan itse valita sitä tahtomista lukuunottamatta ihan sanansta sanaan itse (!)... Voisi mummo nyt kyllä pahoittaa mielensä niin kovasti! Suomalaiset kirkot eivät ole edes erityisen kauniita tai tunnelmallisia rakennuksina eivätkä mitenkään muistorikkaita paikkoja oman parisuhteeni näkökulmasta.

      • Lehdistön, etenkin naisten lehtien, pitäisi ottaa näyttävämmin esille jokakeväisissä ja kesäisissä hääjutuissaan muut kuin kirkkohäät. Kirkkohäät on vielä normi, jota työnnetään esille jokapaikassa kun häistä tehdään juttuja, joten siitä muodostuu se oletusasetus, josta häiden suunnittelussa lähdetään liikkeelle.

        Enemmän vaihtoehtoisia vihkipaikkoja ja rituaaleja näkyviin, niin tilanne voi muuttua hyvinkin nopeasti.


    • sghsgf

      Pride-kulkueen järjestäytymisen, (Senaatintorilla), aikaan oli viereisessä Tuomiokirkossa (hetero-, mitkäs muutkaan)kirkkohäät.

      Siitä olisi saanut loistavaa laajaa ilmakuvaa, jossa Senaatintori täynnänsä sateenkaariväkeä, ja kirkkohäät pienessä sivuosassa "homoparaatin" laidalla.

      Ei tainnut hääpari/kirkko tietää että samana hetkenä on Pride-kulkue, niin aikaisin se kirkko varmaa on varattu. En toki tiedä, enkä edes oleta kumpaankaan suuntaan, miten e.m.hääpari Pride-tapahtumaan suhtautuu/suhtautui.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      248
      9392
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      151
      7695
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      150
      5251
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      151
      4948
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      58
      4660
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      105
      4340
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      128
      4164
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      168
      1968
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1809
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      289
      1623
    Aihe