Jumala puhui... Päkä sivuun

päkäveks

"Kristillisdemokraattien varapuheenjohtaja Laura Peuhkuri uskoo, että Savonlinnan puoluekokouksessa valittava puheenjohtaja ei ole Päivi Räsänen."

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014070318460163_uu.shtml

En tiedä, tapahtuuko tätä muille, mutta minulle tulee oikeasti huono olo noista kuvan kiiluvista silmistä.

8

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • satunnainen ateisti

      Kun näin sen A-studion pari päivää sitten, niin en ollut yhtään varma, että mihin suuntaan KD alkaa tästä sitten muuttua... Tuossa Peuhkurissa on jotain epämiellyttävää. Nuo twiitit eivät ainakaan lieventäneet tuota tunnetta.

      "Olen saanut kutsun Jumalalta, että aika käy vähiin, Peuhkuri sanoo."

      Sellainen hätäisyyden olo siitä haastattelusta tulikin. Tietysti, ensi vuonna on eduskuntavaalit, ja KD voisi tarvita uuden veturin niihin vaaleihin, ja siksi Räsäsen ei toivottaisi johtavan koko 2 vuoden jaksoa, mille hänet valittiin. Mutta tuon Peuhkurin olemuksesta tuli kuva, että häntä ajoi joku demoni takaa.

      Kaikenkaikkiaan on surullista, että näin se uskonto ja politiikka taas sekoitetaan keskenään. Jos puolueen johtajiakin aletaan jo ajaa jumalallisten voimien saattelemana, niin huhhutihuijaa.

    • Kyllästynyt

      Niin, Jumala on nyt ilmeisesti puhunut. Moni uskovainen on ollut Päivin kannalla, että hyvä nainen, ei anna ihmisoikeuksia suotta kaikille. Mutta Jumala olikin toista mieltä, päätellen siitä, että on nyt ottanut kantaa.

      Mikä uskovaisten kanta on tähän Jumalan ulostuloon?

    • sfjhdd

      Toihan on paljon Räsästäki tollompi, ja se on jo saavutus. Jos olisin essayah tai muu pj:ksi tähtäävä niin tollasta kannattajaa en ainakaan haluaisi.

      Varapj:ksi näköjään kelpaa tollanenkin tollo KD:ssä, jos ei itse pj:ssäkään hurraamista ole.

      Jumalan apurina raukka-parka vaan toimii - "älkää minun puheitani tuomitko, ne tulee suoraan jumalalta!" Voi ei mikä urpo!

    • krisut+puolue=joke

      Kristillisten puoluejohdossa, varapuheenjohtajasta alkaen, on kasa henkisiä lapsia. Sen enemmistö, mukaanlukien tuo Peuhkuri, sai toki aikaan ylimääräisen puoluekokouksen, mutta ei ole ollenkaan varmaa, että ne saa siihen kokoukseensa 2/3 enemmistön. Ilman tuota enemmistöä sääntömuutokset ei onnistu ja Päivi jatkaa puheenjohtajana vaalien yli.

      Jos noin käy, eikä Päiviä saada päivitettyä Sariksi, niin koko syrjäyttämisyritys onkin vain naurettava farssi ja silloin krstillisten puolue alkaakin näyttää päällepäin vain naurettavien höperöiden puolueelta.

      Laura Peuhkuri on kristillisdemokraattien varapuheenjohtaja, joka on saanut taivaanisältä viestin, että Päivi saa monoa. Nähtäväksi siis jää, valitaanko uudeksi pj:ksi taivaan mandaatilla mieshenkilö vai ihan tavallinen ihminen kuten Sari Essayah ja vaihtuuko samalla kristillisten varapj:kin.

      Hyvä kristilliset, jatkakaa samaan malliin!

      • Laura sai jo jumalallisen ilmoituksenkin siitä, minkä herran herra nostaa uudeksi pj:ksi. Ilmeisesti linjoilla oli kuitenkin ollut sen verran kohinaa, ettei Laura ollutkaan lopulta ihan varma mitä jumala sanoi, joten joutui vetämään lausuntojaan takaisin - ja lehdistö vielä lähti mukaan poistamaan näitä uutisistaan.


    • KD kun tykkää perinteistä niin kivenkovaa ainakin yrittää sitä perinnettä jatkaa että kukaan puheenjohtaja ei kestä kautensa loppuun. :)

    • jumala puhuu

      Malliesimerkki siitä millaisia henkilöitä helluntailaiset haluavat maan johtoon saada.
      Valitettavasti nämä joille "jumala puhuu" sekoilevat tälläkin foorumilla pitkin eri palstoja saaden aikaan muiden käyttäjien taholta rukoilureaktion ylläpidon suuntaan heidän poistamisekseen.
      Kammottaa ihmiset, jotka ovat noin pihalla reaalimaailmasta. Olisiko jokin pieni hoitojakso paikallaan tuollaisille?

      • krisut+puolue=joke

        Tuo varapj Peuhkuri ei ole saanut politiikassa mitään muuta aikaan kuin sen, että oma puolue on tullut julkisesti nolattua niin hyvin että kaikki tuntee joko myötähäpeää tai vahingoniloa.

        Tuntuu mahdolliselta, että tuollaisen Peuhkurin tekemän julkisen oman pj:nsa selkäänpuukotuksen jälkeen Sari Essayah ei edes asetu ehdolle ja vaikka asettuisi ja tulisi valittua, niin tuo vei enemmän ääniä kuin Sari onnistuu tuomaan.

        pari löydettyä twiittausta aiheen tiimoilta:

        "Kristillisdemokraattien puoluesota voi johtua siitä, että heillä on kirjanmerkkinä selkäpuukko Raamatun lehtien välissä."

        "No nyt pestään KD:n likapyykkiä suorassa #astudio:n lähetyksessä."

        "Hoh hoh, kristillisdemokraattien sisällä aika tulehtunut tilanne."

        "Essayahin pj-pestin tuoma mahd. hyöty voi olla pienempi kuin haittavaikutus tavasta jolla uutta pj:tä ollaan nostamassa"

        http://blogbook.fi/sebastiantynkkynen/paivi-rasanen-kristillisten-ristinkantaja/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1154
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      830
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      603
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      532
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      517
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      514
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    Aihe